| MariusDeejay a întrebat:

Ne trebuie motive cand iubim pe cineva sau pur si simplu iubim?

10 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu exista dragoste fara motiv. Unii considera ca motivele astea ar fi ceva palpabil si atunci cand nu e ceva palpabil atunci nu ar exista. Atunci cand iubim pe cineva pentru caracterul sau felul lor de a fi, si acela e un motiv.

Sa presupunem ca pur si simplu intalnesti o persoana si te indragostesti la prima vedere. Si acolo e un motiv, fie ca e modul in care te-a privit, sau aspectul persoanei, sau pur si simplu sentimentul ca te simti bine in prezenta acelei persoane.

Nu exista "fara motiv" desi ele nu intotdeauna sunt palpabile sau aparente.

| Hulya a răspuns:

La inceput pur si simplu iubesti, apoi cand apar si motivele iubesti tot mai mult!

| thalyslly a răspuns:

Trebuie sa existe un motiv pentru care il iubesti

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru thalyslly):

Dragostea e involuntara, iubesti si atat nu sunt motive

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
La inceput ne trebuie si un motiv anume.

| h3r a răspuns:

Apare când nu te aștepți, te ia pe sus!

| Axys a răspuns:

Pur si simplu vine din suflet

| adriang95 a răspuns:

Motiv este, dar nu e fizic. Totul stă în mintea noastră.

| Captoresque a răspuns:

Depinde, dar în principiu îți trebuie un motiv. Doar nu l-ai putea iubi pe boschetarul pedofil de la colțul blocului, corect?
Trebuie ca persoana respectivă să aibă ceva special, ceva ce consideri tu că ceilalți nu au, și bineînțeles ea să se poarte frumos și respectuos cu tine.

| bogai a răspuns:

Iubesti si atat, nu ai nevoie de motive, pur si simplu simti si stii asta.