| FearOfTheDark a întrebat:

Nu e ciudat ca fetele de 10-12 ani "sufera din dragoste"?
De la asta se poate ajunge si la sinucidere.Voi ce credeti? Mie mi se pare si grav si prostesc.

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acele fete sunt doar niste copii.Cata minte crezi ca au?

| MasterOfDisaster a răspuns:

Mi se par tampite.
Sincer, fetele au inceput sa se comporte (majoritatea) ca niste curve. Adica la 13- 14 ani le vezi la scoala cu unghii false, machiate, cu tocuri, fuste mini, si apoi se mira ca baietii sunt niste ''obsedati sexual''.
Am citit o intrebare, si printre raspunsuri am vazut ca sa iti incepi viata sexuala la 13 ani e normal. Pai cum mama naibii sa fie normal? Numai ca li se pare si lor interesant, da asa ajung la 13-14 ani sa isi faca griji ca sunt insarcinate, nu mai e la moda sa joci chiloteii, TOMAPAN, avioane, si alte de-astea.
E penibil ce se intampla, si mai grav e ca multa lume accepta toate lucrurile astea ca fiind normale.

| FearOfTheDark explică (pentru MasterOfDisaster):

Totul e posibil.Am vazut ca e normal si la 11-12 nu numai la 13.Dezvirginarea e la moda.

| AikkoxD a răspuns:

Nişte fetiţe imbecile, care habar n-au ce-i aia dragoste şi cu ce se mănâncă. În categoria fetiţelor proaste, agramate şi neinformate intră şi cele de 13-14-15, chiar şi 16 ani. Nu mă mai surprinde nimic.

| FearOfTheDark explică (pentru AikkoxD):

Nici pe mine.Totul e posibil.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci pentru ele este ceva normal sa ai iubit la 10 - 12 ani ce e mai grav unele își încep viata sexuala, rămân însărcinate nu am o părere foarte buna. Eu cred ca la vârsta asta trebuie sa iți trăiești copilăria nu sa ai iubit/a asta e părerea mea. Mult succes.

| FearOfTheDark explică (pentru Laurentiu_4547):

Asta poate fi mult mai grav.Eu am intrebat pentru ca am vazut la stiri un caz de genul.S-a aruncat de la etajul 3 din cauza unei suferinte in dragoste(exista si posibilitatea asta).Nu e normal la 13 ani.

| Laurentiu_4547 a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Da ai mare dreptate ca ajung sa se sinucidă este un lucru foarte grav, dar si părintii sunt devina, internetul și acesta moda aceasta ca trebuie sa ai iubit/a cât mai devreme sa iți începi viata sexuala sa fi cool. Asta este lumea în care trăim nu avem ce face, și cred ca o ducem din rău în mai rău iți dai seama ca acești copii când vor creste mari ce vor ajunge, peste 10-20 ani fetele vor avea iubit char de la 7 ani totul e posibil nu ma mai mira nimic. Mult succes.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Chiar este ceva foarte grav, acele persoane se maturizeaza foarte repede si nu isi mai traiesc copilaria. Se machiaza de la o varsta foarte mica, se "indragostesc"; de fapt ei nici nu stiu ce e aia dragoste, stau unii cu altii ca sa fie tari si sa se laude "ia uite eu am stat cu x si cu y si cu inca multi altii". De fapt, de exemplu, fetele zic (si in cazul baietilor la fel) "ce frumos e ala, m-am indragostit de el, il iubesc atat de mult:X:X" si dupa o saptamana maxim spun "mie nu mi-a placut niciodata de asta, am stat la baza cu el". O sa ajunga ca, cei de 10-12 ani sa aiba mai multe relatii intr-un an decat cei de liceu (cls 11-12) si facultate, in toata viata lor straight face

| papusica987 a răspuns:

Nu sufera din dragoste, sufera de nebagare in seama. la 10-12 ani nu ai de unde sa stii ce inseamna iubirea adevarata si cate implica, ca sa poti zice ca intr-adevar suferi.
si da se poate ajunge la sinucidere daca sunt atat de batute in cap si in loc sa se joace cu papusile ele ''iubesc''.

| chazz a răspuns:

Incetati cu jignirele happy
Sufera din dragoste pentru ce?
Daca e pentru un baiat, DA!
Dar daca moare mama ta ma nu plangi?
Numai bine!
numai comentati aiurea ca sunteti napi!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Ba da ....cu totii stim cazul de la TV cu fata care s+a aruncat de la etaj. Totusi ma intreb cum se poate ca o fata care e olimpica la mate sa faca un asemenea gest prostesc
Chiar de ar fi avut 15-16 ani, niciodata nu se merita sa te sinucizi din dragoste.Si pana la ruma la concluzia asta s-a ajuns dupa toate cercetarile?

| FearOfTheDark explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Asa am auzit eu.Si tv-ul asta prosteste uneorilaughing.Am deschis televizorul sa ii mai injur putin pe astia care il tarasc prin mocirla pe Sergiu Nicolaescu.Si pe langa toate astea am vazut si cazul cu olimpica.Nu stiu ce sa zic.O fi si asta posibil.Trebuie totusi sa o puna in calcul.Totul e posibil.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Eu nici macar nu cred ca s-a sinucis,adica nu cred ca s-a aruncat cu buna stiinta de la etaj. Poate ca din greseala sau poate careva a aruncat-o de la etaj, a deschis geamul si a impins-o pe geam.Dar colegii ei ce au spus? Dar parintii ei, nu a discutat nimeni cu ea, sa vada ce are, ce o doare?

| adriang95 a răspuns:

Cine le oprește să se sinucidă? Așa mai scăpăm de uscături.
Problemele principale sunt nepăsarea părinților, neîncrederea în părinți și MASS-MEDIA. Presupun că toți ați auzit măcar o dată de „pariu cu viața" sau alte rahaturi de genul. Ei bine, aflați că mulți puștani și puștoaice de 8-15 ani urmăresc această pseudo-telenovelă și gata, cred că știu ce e dragostea...
Am ajuns să trăiesc în inferioritatea care mai gândește, în generația de tranziție către lumea tâmpită, către lumea „disney".
Nu ai ce face. Copiii sunt mai capabili intelectual, dar le sunt promovate numai chestii negative pentru că cineva deștept se teme de potențialul intelectual al generațiilor noi și preferă să inducă prostia în rândul umanității.
Eu am renunțat să mai lupt pentru a deștepta lumea asta. Este futil.

| FearOfTheDark explică (pentru adriang95):

Cine nu a auzit de PARIU CU VIATA?laughing Si asta prosteste.Pentru ca stiu multe pustoaice care se uita si pun aplica ce vad.Si baietii la fel.Mi se pare ridicol.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru FearOfTheDark):

E putin spus ca dezvirginarea e la moda.
Din cate am prins asa, din zbor, sa fii virgina la 16-17-18 ani este dupa parerea unora o rusine.

| FearOfTheDark explică (pentru MasterOfDisaster):

Ai dreptate.Nu esti nevoit sa te dezvirginezi.O faci cand vrei cu cine vrei si unde vrei.Nu este nevoie de niste inconstienti ca sa faci pasul asta.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Buna.eu cred ca fac asta ca sa iese in evidenta intr-un fel.nu cred ca la varsta de 10-12 ani se poate suferi din dragoste.astea sunt fite si prostii.atata minte au ele in caphappy

| TheSmith a răspuns:

Copilele astea ar trebui sa isi traiasca copilaria...sufera din dragoste?!laughing)) la varsta aia nu cred ca stiu ce este dragostea!

| FearOfTheDark explică (pentru TheSmith):

Asta exiplic si eu mereu pe TPU; doar vorbesc nu rezolv nimic.Ele fac tot ce vor.Am auzit-o pe una ca vrea sa isi inceapa viata sexuala.Are 13 anistraight face.E anormal.

| TheSmith a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Copii astia au prea mult acces la pc! parintii isi uita copii la pc, uita sa ii educe! traim vremuri nebune!

| FearOfTheDark explică (pentru TheSmith):

Moda asta.laughing

| lo a răspuns (pentru TheSmith):

Multi parinti nici macar nu stiu ce fac copiii lor, majoritatea parintilor muncesc prea mult pe bani putini, neajunsurile si problemele cotidiene ii fac sa "uite"de educatia si supravegherea copiilor, au uitat ca de cand erau ei mici pana in zilele de azi au trecut cateva decenii incarcate de tahnologie, informatie si libertate prost gestionata.Si sa nu mai vorbim de parintii care sunt plecati in strainatate, care nu mai au aproape nicio autoritate si niciun respect asupra copiilor, raman doar persoanele care cumpara mofturile lor.Nu generalizez si nici nu blamez parintii, doar ca timpurile si societatea in care traim sunt intr-o comtinua schimbare.Acum ce este anormal este bine.De vina suntem toti pentru acest ritm al vietii dar pe care din pacate nu il putem controla.In ritmul asta vom ajunge ca in Sodoma si Gomorra.

| xanderblackx a răspuns:

Asta e lumea in care traim. asta este educatia pe care oprimesc copiii din ziua de astazi. culmea este ca nu prea putem face nimic sa oprim asta. totul tine de autodidactie. deci fiecare trebuie sa gandeasca pentru fiecare, sa evidentieze binele de rau si doar asa se va putea schimba ceva. pana atunci...doamne-ajuta. numai bine

| adriang95 a răspuns (pentru xanderblackx):

Nu e vorba de autoînvățare pentru că fără experiență nu ai de unde învăța. Sunt zeci de conspirații și toate tind spre celebra replică „țara te vrea prost". Politicienii vor ca oamenii să fie proști să îi aleagă în continuare și fac experimente bagând tot felul de tâmpenii prin posturile lor de televiziune. Când vede că ceva prostesc prinde, trag de el până se epuizează și cum populația deja este destul de proastă o să o creadă pe următoarea și tot așa.
Măruță vs Acces direct, otv vs capatos, iubiri secrete vs pariu cu viata, las fierbinți vs trazniții, iar lista poate continua.
Nu mai are rost să ne opunem când 80% din populație ne crede nebuni.

| xanderblackx a răspuns (pentru adriang95):

Este vorba de autoeducare... pentru ca fiecare dintre noi are dreptul de a alege ce e bine si ce nu. ce e frumos si urat. daca se tot foloseste efectul de turma, nu este absolut necesar sa-l folosim toti. deci, este vorba de autoeducare pana la urma! in fine, fiecare, dupa cum am zis, alege dupa cum ii dicteaza ratiunea.numai bine

| mel24 a răspuns:

Sufera pe dracu din dragoste! sufera de prostie crunta! dar in ziua de azi nu mai ma mira nimic! si sinuciderea din dragoste mi se pare cea mai mare prostie, eu una nu admit asa ceva!

| JustLikeHeaven a răspuns:

Mie mi se pare ca toate chestiile astea tin de educatia de acasa

| Rock_Andreey_1990 a răspuns:

Dragostea nu tine cont de varsta...voi stiti numai futai ....ai dracul

| brebenel100 a răspuns:

Nu stiu ce se intampla cu fetitele din ziua de azi, pur si simplu ele nu isi mai traiesc copilaria, trec foarte repede la machiaj, barfe si alte chestii care nu sunt specifice varstei lor... oricum timpurile se schimba si nu avem cum sa oprim dezvoltarea lor persoanala...

| Sorin_Maftei_1995 a răspuns:

Nu ca le frica sa nu le cearta parinti alea de 11 12 ani so dau in cur ca in pz in virgina de asta vezi toate cu cur si te mir ca astea de 30 nau cur