| tiger333 a întrebat:

Nu exista dragoste doar sentimentul de atasare, am dreptate sau am dreptate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles.happy
Si ca sa-ti raspund si la intrebare: sentimentul asta de atasare pe care noi il simtim fata de cineva, il numim "Dragoste (/iubire/sau cum mai vrei tu)".

24 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Se vede că nu ai întâlnit marea dragoste...

| tiger333 explică (pentru Doηηa):

Marea dragoste? Sincer acum, cati dintre voi au zis ca au gasit "marea dragoste" si de fapt nu a fost asa....si dupa o perioada de timp iar ati dat peste "marea dragoste"?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Teo parasit iubita, of, of

| DyNo a răspuns:

Sa ne imaginam urmatorul scenariu: Sunteti intr-un loc ( la o petrecere, la scoala, la serviciu, pe strada etc. ) si o persoana de sex opus - pe care nu o cunoasteti - va atrage in mod special atentia. Dupa ce faceti cunostinta va indragostiti de aceea persoana. Se poate intampla, acum depinde de dumneavoastra daca credeti sau nu in dragostea la prima vedere sau nu. Oricum, nu cred ca este vorba despre o atasare fata de acea persoana. Pe masura ce iubirea pentru respectiva persoana creste este normal sa se dezvolte si sentimentul de atasare.

| Mrrrrr a răspuns:

Eh..Fiecare cu parerea lor.Fiecare isi sustine opinia

| RAY a răspuns:

Dragostea e un sentiment de atasare

| Azµre a răspuns:

Greșit.
Există dragoste doar că nu toți o pot observa și nu toți pot savura din ea! Trebuie să vezi dincolo de carapace!

| Mădă0611 a răspuns:

Cred ca ai dreptate. De fapt iubim ce ne face cineva sa simtim, dar de ce simtim ceva doar pentru cineva anume? thinking

| tiger333 explică (pentru Mădă0611):

MMmmm.....fiecare are un sablon....si la fiecare ni se pune "pata" pe cate una respectiv unul pentru tine Mada happy dar "pata" in timp, de aceea zic ca nu exista Dragoste doar sentimentul de atasare! happy

| Exilee a răspuns:

Dragostea nu inseamna numai acel sentiment. Sa ai dragoste, inseamna sa faci orice pentru cel pe care-l iubesti, sa-ti dai chiar si viata pentru aceasta. Asta inseamna dragostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe asta ai luat-o de la Spike? laughing

| tiger333 explică (pentru anonim_4396):

Nu am luat`o de la Spike, doar ca el a zis`o inaintea mea! tongue happy

| Terente20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca spike a scos vorba asta? vedeam asta acum 5 ani in statusurile copiilor

| tiger333 explică (pentru Terente20):

1.Fraza asta mi-a venit in cap pur si simplu, reflecta starea mea de spirit 2. Nu stiu daca spike a scos`o sau nu oricum e veche melodia 3.Nu ma intereseaza ce aveau copii la statusuri acum 5 ani si 4.Copii nici nu stiu sa faca diferenta dintre cuvintele dragoste sau atasare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Terente20):

N-am zis ca Spike a scos vorba asta, doar ca fraza asta e dintr-o melodie de-a lui si normal ca multi de acolo o stiu si o retin.
Ca si mine, de altfel.N-am zis ca e ceva rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tiger333):

Am inteles.happy
Si ca sa-ti raspund si la intrebare: sentimentul asta de atasare pe care noi il simtim fata de cineva, il numim "Dragoste (/iubire/sau cum mai vrei tu)".

| hhhapciuuu a răspuns:

Gresit! daca nu ar exista dragoste, ar fi numai ura, te atasezi de animale, obiecte, de oameni de indragostesti, sau iti sunt apropiati

| tiger333 explică (pentru hhhapciuuu):

Vezi tu mai tarziu in viata happy. Oricum de la dragoste la ura e doar un singur pas, nu?

| Terente20 a răspuns:

Si ce conteaza ca ii spui dragoste sau ii spui sentiment de atasare, pana la urma tot simti ceva. gasindu-i un nume potrivit, nu schimba nimic.

| ORDKEO a răspuns:

Nu,dragostea poate fi de mai multe feluri,de la o iubirea se poate ajunge ff repede si usor la ura,insa de la ura la iubire mai greu,exista persoane in vietile noastre,sau cel putin in a mea care daca nu ar mai trai, nici eu nu as mai avea de ce sa traiesc, iti vei da seama mai tarziu, desi in general unii oameni, ca tine poate nu isi dau seama cat de mult iubesc o persoana decat dupa ce acea persoana nu mai e langa tine. sper ca ai inteles.

| thelowe a răspuns:

Eu cred ca exista dragoste.doar ca multi ii dau cu piciorul

| Z6 a răspuns:

Cand vorbesti cu persoana iubita si inima iti bate din ce in ce mai tare. este doar o pura atasare? Eu una nu cred.

| tiger333 explică (pentru Z6):

Dar cand dai un examen si n`ai invatat mai nimic si ai in fata 5 profesori si inima iti bate tare... iubesti profesorii?

| Z6 a răspuns (pentru tiger333):

.una e sa ai niste profesori in fata, la un examen, si alta e sa ai in fata persoana pe care o iubesti.

| xLollo a răspuns:

Dragostea exista timp de 7 ani apoi dispare,din momentul in care acel sentiment a disparut daca personaele de sex opus,fata si baiat,nu se iubesc atunci relatia sau cel mai des casnicia cade. Dupa ce dragostea a disparut totul de bazeaza pe iubire,respect reciproc,si cuvinte frumoase,daca aceste reguli de baza nu exista,atunci cum am mentionat mai sus se ajunge la divort, sau sfarsirea relatei.
Nu zic ca parerea ta e gresita, nu zic ca parerea mea e corecta, la urma urmei, adevarul e relativ.