| Mada a întrebat:

Ce credeti? Exista dragoste ...sau senzatie de atasare? happy [explicati de ce. merci :8]

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Exista ambele si difera. Dragostea e un sentiment prea frumos si foarte rar as zice, pe care multi il confundam cu pasiunea, obisnuinta, nevoia de a avea pe cineva alaturi...Consider ca senzatia de atasare e un pas spre dragoste dar nu e obligatoriu. Te poti atasa de cineva si fara sa il iubesti, si poate nu il vei iubi niciodata deoarece in acea persoana gasesti mai mult un prieten.

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ambele, o sa fiu obiectiv, nu o sa ma intind foarte mult cu explicatul, important e sa intelegi esentialul, restul e decor. Dragostea este cel mai frumos sentiment, unul foarte complex care nu poate fi descris in cuvinte, adevarata dragoste se cunoaste in momentul in care apar unele greutati, unele probleme, as putea spune ca dragostea si prietenul la nevoie se cunosc! Cat despre atasare, e ceva superficial, dupa o perioada de timp se uita.

| Frogie a răspuns:

Ambele!

| want2bMajestic a răspuns:

Atasarea este mai mult un defect din cauza ca cealalta persoana te crede doar amic iar dragostea...hmmm...cred ca iti doar de cateva ori in viata, in rest este doar atractiehappy

| danaalexa a răspuns:

Asta ai luat-o din "nu exista"de la spikelaughing?oh go on, exista dragoste logic ca exista, is 2 lucruri diferite, a iubi si a te atasa, te atasezi de un caine, sau o pisica, da iti iubesti familia, iubitu eventualu sotrolling on the floor. senzatia de atasare este inceputul dragosteihappy

| Dan_Tm a răspuns:

Toti marii ganditori au scris despre dragoste dar nimeni nu a dat o definitie coerenta pentru ca sentimentul in sine este mult mai complex. Dupa parerea mea dragostea implica si senzatia de atasare si nu in ultimul rand cea de siguranta. Oricum, ce nu intelegi acum, ai sa intelegi mai tarziu cand ai sa mai cresti.

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

Cred ca fara dragoste viata nu ar avea rost!

| sunshine13 a răspuns:

Sigur exista dragostepuppy dog eyes...ca altfel nu s-ar mai sinucide astia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si dragoste si senzatie de atasare. Prin ce se diferentiaza: senzatia de atasare este primul pas catre dragoste, care nu impune un sentiment complex precum dragostea ci doar o revarsare a cautarilor tale big grinbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este o dorinta a unei persoane.De a avea pe cineva ca iel (ca persoana omeneasca) ca sai poarte de grija la greu si sa aiba cui sa isi exprime, necazurile dorintele si dragostea care vrea so aiba fata de cineva ca prin aceasta sa poata sa fie fericit.Prin drogoste omul cauta fericirea.Ca si la adam cand na avut pe nimeni ca iel si i sa urat singur si dumnezeu ia creato pe Eva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista dragoste doar in filme si carti