| Alina. a întrebat:

Nu inteleg de ce toata lumea se ia de fetele care intretin relatii sexuale sub vastra de 17 ani cu pretextul " de ce nu te ti de scoala?" din moment ce ele sunt chiar bune la invatatura(unele)?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, sub varsta de 17 ani sa zicem...corpul nu e pregatiti, o fata de sub 17 ani nu cred ca e pregatita fizic si psihic pentru. a-si incepe viata sexuala, in plus multe sunt naive si nu sunt informate corespunzator; normal ca unele se tin de invatatura, dar majoritatea nu, pentru.ca se gandesc numai la sex si nu cred ca le mai sta capul la invatat, desigur ca nu toate sunt asa.
Totusi o fata de sub 17 ani, nu e pregatita sincer pentru.asta,sigur ca si unele mai mari nu sunt pregatite, dar riscul de cancer de col uterin e mai ridicat, nu observi cate fete raman insarcinate la 14-15 ani? Totusi o fata care are peste 17 ani sau e majora, e mai responsabila si in cazul in care ramane gravida e alta treaba, nu e totuna sa ai 18 ani si sa ramai insarcinata, sau sa ai 14 ani si sa ramai, atunci cand ele trebuie sa copilareasca, nu trebuie sa isi distruga copilaria cu asta, sexul e nu e ceva rau, insa poate sa aduca multa suferinta daca nu sti cum sta treaba, in plus cate boli cu transmitere sexuala exista, plu ca isi fac mereu griji daca cumva au ramas, ca multe se bazeaza pe prietenul lor, ar trebui sa se bazeze pe ele, atunci ar trebui sa ia pastile anticonceptionale de exemplu, nah...si o fata sub 17 ani nu e indicat sa ia pastila dar una peste 17 ani e ok daca ia.
Prezervativul e cel mai indicat dar multi baieti nu il folosesc sau nu il folosesc corespunzator; oricum conteaza varsta!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca intelepciunea ne invata ca este o vreme pentru toate si ca e bine sa respectam asta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă sub 17 ani înseamnă 16, e ok şi eu unul nu spun "ţine-te de şcoală".
Totuşi, sub 16 ani reprezintă risc medical dar na... viaţa lor la urma urmei rupe-mi-s-ar mie happy.

| Dominicc a răspuns:

De unde stim noi ca; s ele bune la carte?
de obicei astea cu ganduri aeriene. nu prea as vedea'o "buna" la carte.

daca e fata stilata, cu capu pe umeri... nu se grabeste sa faca sex pana la 17 ani.

depinde de cauza.
dar asta e raspunsu

| Yang a răspuns:

Daca stii sa scrii ar trebui sa stii ca "tii" se scrie cu 2 de ii in intrebarea pe care ai pus o happynu unul singur desteptaciune ce esti cu 9 si 10 la romana probabil ai profa pe femeia de servici

| Jeremy1 a răspuns:

Nici eu nu inteleg de ce nu intelegi de ce toata lumea se a de fetele care intretin relatii sexuale sub vastra de 17 ani cu pretextul " de ce nu te ti de scoala?" din moment ce ele sunt chiar bune la invatatura(unele).

| Numelenuapareinbazadedate a răspuns:

Eu zic sa ne reproducem cu totii de la gradinita. Asa luam si note bune la anatomiewinking

| Alina. explică:

@ xena. Nu ma refeream la mine in intrebare si apropo am note numai de 10 si 9 la romana, stiu sa scriu!

Ceilalti multumesc pentru raspunsuri!

| Alina. explică:

@xena, nu draga profesorul meu este unu dintre cei mai buni din judet! Nu ma contrazic cu tine pentru ca nu te cunosc si nu ma intereseaza persoana ta! Eu am spus ce am avut de spus si gata. Oricine mai greseste la tastatura (fara grija ca nu incerc sa ma scuz). Salut!

| Asdfghshds a răspuns:

Se zice ca daca te ocupi cu distractii si etc, nu o sa mai ai timp de scoala. Multi cred ca aceste 2 lucruri nu pot fi facute in paralel, in cazul fetelor e mai greu cred. Dar tu fa cum crezi si bafta la amandoua tongue

| fetitza_8612 a răspuns:

Nu e asta pretextul, ci e altul, organismul celor de sub 18 ani inca nu este pregatit pentru acte sexuale sanatoasa, uneori cghiar si cei de 18 ani, pur si simplu trebyuie de facut acest lucru la momentul potrivit crede-ma o viata intreaga vei avea parte de sex si nu face ca sati maturizeri viata mai devreme.