| YellowAngel a întrebat:

Nu inteleg de ce unii baieti spun ca dupa ce se masturbeaza se simt obositi, fara energie.
Imi explicati va rog?

11 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Tu te simti plina de energie dupa ce te masturbezi, ai?

| RAY a răspuns:

Pentru ca se elibereaza uni hormoni in creier care da o stare de somn.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Si dovada desigur
https://www.livescience.com/32445-why-do-guys-get-sleepy-after-sex.html
Then there is the biochemistry of the orgasm itself. Research shows that during ejaculation, men release a cocktail of brain chemicals, including norepinephrine, serotonin, oxytocin, vasopressin, nitric oxide (NO), and the hormone prolactin. The release of prolactin is linked to the feeling of sexual satisfaction, and it also mediates the "recovery time" that men are well aware of—the time a guy must wait before "giving it another go." Studies have also shown that men deficient in prolactin have faster recovery times.

desi dupa ejaculare se elibereaza in creier Prolactin, Oxytocina and vasopressina ceea ce causeaza somn

explicatia biologica e ca barbatul va dormi cu partenera lui astfel creste sansa ca acel copil sa fie a lui, ea numai putand sa faca sex cu alti masculi

Evolutionarily speaking, a man’s primary goal is to produce as many offspring as possible, and sleeping doesn’t exactly help in his quest. But perhaps since he cannot immediately run off with another woman anyway — damn that recovery time! — re-energizing himself via sleep may be the best use of his time.

un studiu
A recent survey of 10, 000 English men revealed that 48 percent actually fall asleep during sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cand vine vorba de masturbare, sexologii impartasesc aceeasi opinil/pareri: masturbarea este buna pentru sanatate! Este o solutie buna pentru mentinerea sanatatii sexuale mai ales in cazul unei tulburari hipoactive a dorintei sexuale (lipsa dorintei). Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la reducerea stresului, in plus este distractiva, satisfacatoare si... gratuita! Insa are si un mare neajuns fiindca in multe cazuri mai ales cand se prelungeste prea mult timpul de ''activitate manuala'' apare o senzatie de oboseala care se accentueaza dupa ce se produce ejacularea fiind sinonima cu sindromul denumit disforie post-coitala (DPC). Printre starile provocate sunt incluse stari depresive, de anxietate, agresivitate sau melancolie, imediat dupa incheierea actului sexual sau al masturbarii finalizate cu ejacularea spermei. Este un sindrom misterios foarte putin studiat chiar daca afecteaza un numar destul de mare atat de barbati darsi de femei fiindca se manifesta cu precadere in randul acestora. Pentru a afla mai multe informatii acceseaza : http://www.andreearaicu.ro/......e-dupa-sex

| Sofer a răspuns:

E ceva normal sa mai obosești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ne terminam, poate fi explicat prin mai multe moduri stiintific, energetic, spiritual, religios etc
Noi suntem cei care eliminãm acea energie si lichid care dupa trebuie sa Revinã din nou
De aceea cand facem sex noi dãm toatã energia afara prin orgasm toata din noi iar voi o primiti, fara noi ati fi goale

| Eduard196 a răspuns:

Asa suntem toti! Si asta pentru ca, pe langa orgasmul care consuma energie mai si ejaculam ei pierdem si testosteron si multe substante iar corpul consuma multa energie pentru a le reface!

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

Răspuns utilizator avertizat
| originalll a răspuns:

Asta se întâmplă și în cazul actului sexual, nu doar în urma masturbării. Dar asta ține și de fiecare bărbat în parte, de vârstă, starea psihică, fizică...Un bărbat sănătos, odihnit și bine excitat nu se simte obosit după ce ejaculează, și nici fără energie, ci se simte *eliberat*, relaxat, ușurat happy
De exemplu, eu, după ce ejaculez mă simt bine și ușurat și asta datorită faptului că mi-am eliminat tensiunea și stresul acumulat în corp. Este ceva similar ca atunci când te ții o zi întreagă fără să faci pipi și intri, într-un final, într-o baie și dai drumul la jetul care durează 5 minute încontunuu...happy