| Alinaa2928 a întrebat:

Nu mi-a mai venit ciclu de 2luni, nu sunt gravidă doar că mai de mult am întreținut relații intime, iar mama mea nu știe și tot insista sa mergem la doctor sa vedem de ce nu-mi mai vine ciclu. Dacă merg la medic ar putea afla că am întreținut relații intime in trecut? Adică, că nu mai sunt virgina? Ce întrebări imi pune doctorul? Doctorul imi ia doar analize ca sa afle despre menstruația mea, așa este? Vreau să știu ce întrebări îți sunt adresate, ce îți face și dacă poate afla ca te-ai dezvirginat dacă te-ai dus sa vezi de ce nu-ti vine menstruația și de ce nu ai ciclu regulat. A mai fost cineva? Dacă se poate. un sfat de la cineva care a trecut prin asta, vă rog! crying(

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul ginecolog NU poate stabili daca mai esti sau NU virgina. Poate sa vada doar daca HIMENUL mai este intreg/intact sau daca este acea pielita este rupta si/sau lipseste, adica poate constata doar faptul ca ''PASARICA'' este sau nu DEFLORATA, dar acest lucru NU ii permite sa se pronunte in ce mod s-a produs DEFLORAREA, prin masturbare, prin sex, sau ca pur si simplu himenul s-a rupt ca urmare a spalarii neglijente a pasaricii ori in urma unor desfaceri exagerate a picioarelor la gimnastica de exemplu. Deci din acest punct de vedere poti fi linistita fiindca in mod absolut sigur NU se va pronunta asupra virginitatii tale. Si de asemenea medicul este obligat sa se conformeze legilor deontologiei si a secretului profesional, adica sa nu divulge nimanui ceea ce a constatat fara acordul tau scris, cu exceptia cazului de constatatre a existentei unei sarcini.
Modul in care se desfasoara o consultatia ginecologice din momentul intrarii in cabinetul nedical si pana la iesirea din sala de consultatie, precum si intrebarile care se pun de obicei, le vei gasi in urma lecturarii urmatorului articol :
http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php
Multa sanatate!

| Alinaa2928 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc din suflet!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate afla ca nu mai esti virgina, doar medicul se uita direct in pasarica ta si poate constata deflorarea (ruperea himenului).
In orice caz, pentru ca ai avut sex in trecut, nu-i exclus sa fii insarcinata. Lipsa menstrei este primul semn ca ia putea fii insarcinata.
Asadar, daca ai avut sex acum 3 luni, ai toate sansele sa fii insarcinata.
Doctorul nu afec analize pentru menstruatie ci te consulta intai, sa vada daca esti gravida, dupa care te trimite la ecografie, sa vada daca sunt chisturi ovariene sau alte probleme.
Eu spun sa nu mai tragi de timp, ca de esti gravida, nu se mai poate face nimic dupa 12 saptamani.
Vad ca si anul trecut in iulie, ai trecut printr-o sarcina, cum ai rezolvat-o?

| Alinaa2928 explică (pentru Violleta2022):

Am explicat și după aceea că nu era pentru mine, era pentru o prietenă care de fapt, nu era însărcinată.