| MoFluz a întrebat:

Am si eu o mica-mare problema care necesita o rezolvare urgenta. Mda, acum 1 an am facut niste analize si este vorba despre o infectie urinara. In fine, am intretinut relatii intime cu iubitul meu, viitor sot, a luat si el si nu ne-am dat seama decat acum recent de prostie. Am tot luat pastile timp de 7 zile (Ciprinol) de un an de zile, am numarat cam 8-9 cutii si voila! m-am trezit si cu o candidoza.,, Baga-mi-as banii in portofel! " Care e marea problema? Pai am luat acum iar Ciprinol 7 zile plus o crema vaginala Dafnegin pentru candidoza. Am tot aplicat crema aia vreo 6-7 zile si am terminat la fix inainte de menstruatie. Ieri a trecut si menstruatia si problemele mele nu au trecut, iar ma apuca mancarimile si toate cele. Ma dispera efectiv, imi vine practic sa ma duc frumos la doctor si sa scot tot ce se poate din mine, macar de as sti ca imi trece ca nu mai suport. Am mai si vorbit cu mama soacra despre astea si o doamna doctor despre problema aceasta si nimic nu ma ajuta. Nimic. Nu imi spuneti despre ginecologi si alte prostioare de acest fel ca imi este imposibil sa merg, nu de rusine ca rusinea o dai naiba cand e vorba de sanatate, dar am o situatie cam uratica momentan din mai multe puncte de vedere. Astept toate sfaturile din lume, sunt binevenite. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai, in momentul in care faci un tratament pentru infectie genitala, relatiile intime sunt interzise!
Un tratament nu se ia dupa ureche si nici de cate ori vrem noi.
Fa spalaturi cu ceai de musetel/pelin.
Ar fi indicat sa te vada un ginecolog.
Nu mai lua tratamente dupa ureche!
Stiu ce inseamna si stiu ca este sacaitoare, dar am respectat tratamentul dat in urma unui control si am respectat cele indicate de medic.
Deci, decizia iti apartine in totalitate!
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa păţeşti dacă te tratezi "după ureche" :(

NU există nici o legătură între infecţia urinară de acum 1 an şi o candidoză!
Mai mult, infecţia urinară NU se transmite prin contact sexual - deci, NU avea cum s-o ia şi partenerul!
http://www.csid.ro/......x-6436047/

NU am priceput de ce ar fi trebuit să iei Ciprinol timp "de un an de zile"!?!
Logic că, după atâta Ciprinol, te-ai ales şi cu o candidoză!

De asemenea, NU am priceput de ce ai luat şi acum tot Ciprinol!?!
Acesta NU se foloseşte în tratamentul candidozei!

Iar după toate aceste "minunăţii", mai vi pe-aici şi ceri "sfaturi" unor COPILAŞI care reprezintă cam 90 % dintre userii TPU =))
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

În altă ordine de idei, Dafnegin NU e foarte "grozavă" în tratarea candidozei :(
Mai mult, în cazuri grave, se prescriu şi ovule vaginale + irigaţii vaginale cu Tantum Rosa!

Vezi alte detalii în Prospectele de la linkul :
http://www.anm.ro/.......04.06.pdf

http://www.anm.ro/.......03.06.pdf

CONCLUZIA este foarte clară : MERGI la MEDIC şi NU te mai trata AIUREA!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dupa-ceva/

http://www.tpu.ro/......-cum-stau/

| MoFluz explică (pentru bursuc001):

Hei, am facut analize si mi-a iesit infectie urinara. Desigur ca cine mi-a facut analizele mi-a zis si ce sa iau sa scap de ea, teoretic, nu am luat dupa ureche nimic mai mult decat crema aceea vaginala. Si m-am tratat asa pentru ca nu am posibilitatea sa merg la un ginecolog momentan. Am cerut sfaturi multor persoane dar prea putin ma ajuta. Eu vreau sa scap de ea definitiv, nu pentru o luna, doua... Am zis sa cer sfaturi si aici, merita o incercare. Si toate astea s-au intamplat pentru ca eu nu am fost constienta ca mi se poate intampla si mie, habar n-am avut.

| MoFluz explică (pentru bursuc001):

Am citit prospectele de le visez si noaptea si chiar si asa. Ma refeream la candidoza cand am spus ca se ia prin contact sexual, iar din moment ce intretin relatii sexuale cu 1 singur partener si mereu imi apar semne de infectie urinara si imi trece cu ciprinol, ce era de facut. sa stau sa mor cu zile?

| bursuc001 a răspuns (pentru MoFluz):

N-ai nici un motiv să te "nervozezi" pe mine!

Pe TINE ar trebui să fii NERVOASĂ rolling on the floor
Faci TÂMPENIE după TÂMPENIE; iar apoi, dacă ţi se atrage atenţia că ai GREŞIT, nu-ţi convine sad

În primul rând, analizele iniţiale ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ) - făcute în urmă cu 1 an - au fost recomandate ( SPER ) de un MEDIC şi efectuate de un LABORANT!
Şi oricum, acele analize NU sunt valabile în cazul infecţiilor ulterioare!

Tu spui : "... cine mi-a facut analizele mi-a zis si ce sa iau sa scap de ea..."
SPER că NU acel laborant ţi-a recomandat tratamentul cu Ciprinol laughing

În altă ordine de idei, dacă ai fi citit informaţiile de la link-urile indicate de mine anterior, ai fi observat că, la terminarea tratamentului, TREBUIA să REFACI analizele!
Evident că tu NU le-ai refăcut, infecţia NU a fost vindecată complet şi a RECIDIVAT sad
Aplicând acelaşi tratament ( cu acelaşi medicament ) NU mai are nici un efect - organismul nu mai reacţionează corespunzător la administrarea repetată a aceloraşi medicamente.

Ar fi TREBUIT să mergi la MEDIC pentru analize ( confirmarea diagnosticului prezumtiv de infecţie urinară - RECIDIVANTĂ, în cazul tău ) şi pentru a SCHIMBA tratamentul!
NU ai făcut acest lucru, infecţia urinară a continuat să RECIDIVEZE, iar tu ai luat AIUREA, timp de 1 an de zile, Ciprinol - FĂRĂ a fi prescris de medic sad

De asemenea, mai spui : "... este vorba despre o infectie urinara. In fine, am intretinut relatii intime cu iubitul meu, viitor sot, a luat si el... "
NU te-ai referit la candidoză ( pe care nici n-ai pomenit-o până la acel moment ) - deci, n-o mai "întoarce ca la Buzău"!

Infecţia urinară NU se transmite prin contact sexual - deci, NU avea cum s-o ia şi partenerul!
Iar dacă, după actul sexual, "mereu îţi apar semne de infectie urinara" - după cum spui acum - atunci infecţia urinară iniţială s-a AGRAVAT şi s-a transformat într-o CISTITĂ recidivantă/cronică sad
Asta tot pentru că ai refăcut acelaşi tratament, "după ureche" ( AIUREA ), cu acelaşi medicament!

Faci TÂMPENIE după TÂMPENIE, apoi vi pe-aici şi ceri "sfaturi" unor COPILAŞI de 10-18 anişori rolling on the floor
"Sfaturile" le ceri unui MEDIC!

Mergi la MEDIC : începi cu medicul de familie pentru Trimitere la GINECOLOG + urolog ( eventual, chiar şi la Laborator, pentru sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă )!

Mda, mi-am PIERDUT destul timp cu tine şi văd că totul e în zadar - aşa că, te alegi cu un "IGNOR"!

Multă sănătate!

| Holy2010 a răspuns:

Ti-am scris un mail happy