| Maria787878 a întrebat:

Am un ciclu regulat, cele mai mari abateri in timp de un an au fost cu 3 zile inainte de data. Acum este prima zi de intarziere. Nu prea iau in calcul sarcina,pt ca este imposibila, neavand contact sexual luna asta. 1. daca esti gravida si iti vine "menstruatia"am citit ca este in cantitate mai mica, fiind de fapt alte scurgeri. E adevarat? 2. Daca ma duc la ginecolog si spun ca nu mai sunt virgina de 2luni, de fapt fiind 8 luni,isi poate da seama? Luna asta m a durut un ovar, as fi putut fi racita la burta si de asta sa fie intarzierea? Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Unele femei insarcinate au in primele luni de sarcina o sangerare care imita menstruatia. Poate fi mai redusa cantitativ, dar nu e obligatoriu, poate fi mai scurta, dar nu e o obligatoriu.
Menstruatia poate intarzia din diferite motive, deocamdata intarzierea este prea mica. Nu merita sa te duci luni la ginecolog, ar trebui sa astepti intai sa faci un test de sarcina (in a opta zi de intarziere, daca se ajunge acolo) si apoi sa mergi la ginecolog.
De ce ai minti medicul? Asta este un comportament de bolnav psihic, toata lumea stie ca medicul nu se minte niciodata, mai bine mori decat sa faci asa ceva. Du-te mai bine luni la un psihiatru, ceva este foarte gresit in mintea ta.