| Alyn13 a întrebat:

Nu mi-am decalotat niciodata penisul, dar am vazut ceva despre fimoza dar nu am inteles bine. eu nu pot sa-l decalotez din cauza acelei ate care este lipita de varful penisului. daca incerc mie sa nu se rupa ata. are vreo treaba ata cu decalotarea penisului? ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Albertooo a răspuns:

Nu mai incerca, nu ai nimic, cand vei face sex ti se v-a decalota complet dar te cam va dureawinking bft

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ața nu are treabă cu decalotarea penisului, ața leagă prepuțul de gland. Fimoza apare la prepuț, adică este mai îngust decât glandul și prin urmare nu se poate decalota.
Ața nu se rupe e o prostie un mit.
Sunt persoane cărora și se rup că este subțire fie forțează și o rup.
Fimoza nu permite decalotarea penisului ea se poate trata 97% din cazuri prin voință și răbdare, se aplică o cremă cu steroizi sau una cu ph neutru, și se începe treptat decalotarea penisului, azi puțin mâine puțin și tot așa.

| Albertooo a răspuns (pentru Azµre):

Din spusele lui nu are nicidecum fimoza... 7 la 10000 din baieti au in medie..nu mai speria copii!

| Azµre a răspuns (pentru Albertooo):

Oricum noi nu ne putem da seama... trebuie în primul rând văzut.
Problema asta apare datorită faptului că mulți părinți nu își învață copii atunci când se spală să își decalotee penisul să0l spele. dacă ar fi făcut așa acum numai era nici o problemă. Oricum treaba e simplă voință și răbdare.

| Cryshhtian a răspuns:

Aline nu lua in seama raspunsurile data, fimoza apare, e normal dar trece pana pe la 15 ani.o sa vezi, se produce natural, nu are rost sa fortezi.bafta!

| pipluup a răspuns:

Poti sa incerci sa ti-l decalotezi, dar daca simti ca te doare foarte tare sau vezi ca acea ata incepe sa se rupe, te opresti.winking

| Albertooo a răspuns:

Cand vei face sex ti se va rupe, asa am patit si euwinking Funda?

| Alyn13 explică (pentru Albertooo):

Da dar din cauza acelei ate nu mi decaloteaza si nu stiu daca am sau nu fimoza.eu zic ca nu am pentru ca pot sa-ldecalotez pana se intinde ata aceea dar dupa ma doare.si pot doar putin sal decalotez cat se intinde ata. daca raspunzi si la asta primesti fundabig grin

| Gabitzaaaaaaaa a răspuns:

Sa te duci la doctor :l