| alina22alina a întrebat:

Nu simt nicio plăcere în timpul actului sexual. Când mă frec eu acasă simt plăcere și mă excit, la fel și când mă freacă el, bine nu chiar la fel dar simt. Dar în momentul când o bagă nu simt nimic. Eu nu mă masturbez, dar de câteva ori m-am frecat și eu și pe langa am încercat să îmi bag un deget și nu am simțit nimic. Vă rog să nu râdeți, dar chiar sunt panicată și poate de aia am fost mai directă ca să înțelegeți exact ce problema am. Am 19 ani si viata sexuală mi-am început-o la 18. Am avut 2 parteneri, dar la niciunul n-am simtit nimic. Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Traeseee nervoase dintre creier si zona genitala nu se dezvolta la fel. La tine poate dura mai mult. Mai trebuie si ceva afectiune intr-o relatie, ca sa te poti excita ca lumea, cu conditia ca si partenerul sa stie cum sa te excite.
Oricum, mareste durata preludiului, si ii mai poti lua mana intr-a ta si sa il ghidezi, cum sa te mangaie, ca sa te simti bine, ca el nu are de unde sa stie!
Persevereaza, ca va fi bine!
Apoi, incepe sa faci Petting, dupa ce va spalati bine pe maini!
SEXUL NU E CIOCOLATA, SA PLACA INSTANT!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca necazul tau sa fie de natura psihico-mintala si nu de incompatibilitate cu partenerii tai sexuali. In astfel de situatii este indicat sa participi la o sedinta de consiliere sau o discutie directa cu un psihoterapeut sexolog specializat pe astfel de probleme. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește frigiditate. La sexolog.

| mihai69 a răspuns:

Relativ puține femei au orgasm strict vaginal. Iar dintre cele care reușesc, o bună parte se mai ajută și de o (auto)stimulare a clitorisului pe parcursul actului sexual.
Nu cred să ai vreo problemă. E posibil să reușești cu timpul să simți ceva mai mult și mai intens, dar nu e musai. Oricum, de acum încolo ar fi bine să te „ajuți" și singură, masând clitorisul în timpul intromisiunii. Și musai un preludiu lung și tandru ÎNAINTE!

| ywar a răspuns:

Pai nu stiu meserie. Ce sa stie un pustan de 18 ani? Si tu esti mica, nu ai experienta. Acum cantitate, nu calitate. Mai tarziu e invers.

| sadrian46 a răspuns (pentru ywar):

Aiureală, monșer!

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Probabil cand vei gasi un partener compatibil cu tine vei simti happy

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

In timp, incetul cu incetul, o sa simti si placere. Nu te panica. Ai orgasm cand iti freci clitorisul?

| Miriam2323 a răspuns:

Păi poate că nu ai sentimente față de acele persoane.
Dacă ești indragostită cu adevărat de cineva și simți o atracție sexuală puternică față de acesta, atunci simți cu adevărat ceva.
Nu e nici o problemă, doar că nu ai găsit partenerul potrivit poate. Oricum trebuie să ți cont de faptul că nu simți ceva din primul minut de "frecuş".

| sadrian46 a răspuns (pentru Miriam2323):

Atunci simți cu adevărat ceva.
Nu neapărat. Frigiditatea poate avea cauze interne, care nu sunt legate de partener,