| Anna8812 a întrebat:

Nu știu ce e cu mine de ce am blocaje. O sa va povestesc despre copilăria mea. M-am născut intr-o familie săracă care m-a abandonat. După ce am stat la maternitate au venit sa ma ia acasă. Tata era bețiv și violent. După ce m-a luat acasă la ei aveam 4ani intr-o noapte când dormeam a venit tata peste mine și a încercat sa ma violeze, era beat. Nu știu ce s-a întâmplat ca nu imi pot aminti perfect dar ceva s-a întâmplat. Știu ca m-a trezit cu mama și bunica luând pe el din pat fiind peste mine și țipau. A doua zi el a fost luat de poliție, nu știu pentru ce. Eu eram in pat auzind de afara. Mentionez ca părinții mei dormeau pe pat iar eu jos. Făceau sex, eu nu suportam sunetele alea, știți la ce ma refer când femeia e excitată. A urmat ca mama sa ma ducă la orfelinat, acolo am fost bătută, înfometată eram cu copii cu probleme psihice grave. Un copil m-a șocat, își mânca propriul deget. Și acum imi amintesc. Aveam un televizor unde erau filme pentru adulțim copiii se uitau, nu știu dacă e grav. Cel mai mare șoc pe care l-am avut era când am văzut doua lesbiene făcând sex, făceau urat. Menționez ca in orfelinat erau și cei mari, baieti și fete. Imi aduc aminte când ne punea ingrijitoarea sa ne culcam de prânz. Eram lângă un băiat si m-am urcat peste el si nu imi aduc aminte ce s-a întâmplat pur și simplu doar imi aduc aminte ca m-am urcat peste el. Cand am fost luată de asistent maternal la 6 ani am vrut sa uit tot și am început sa ma joc, sa socializez cu copiii. Am fost maturizată sexuală la vârsta frageda. Știu sigur ca am pățit ceva și cu tata pentru ca când vedeam sex nu știu sa descriu, corpul meu ma refer la organ genital ...nu va pot sa va explica. Menționez ca am avut noroc sa nu înțeleg ce mi se întâmpla. Sunt confuza. Când am făcut sex cu prietenul meu n-am fost virgina. A fost groaznica experiența cu prietenul meu. Eram praf amândoi, pe motivul asta ne-am despărțit fără sa ne certam si nu mai vreau sa mai dau de alt băiat. Nu știu ce mi se întâmpla. Imi cer scuze ca scriu prost și ma exprim greșit și nu este troll sau la mișto. Am fost traumatizata sau nu. Nici nu mai vreau sa aud de sex. Resping, mi-e scârbă. Am un blocaj venind inconștient. Ce se întâmpla cu mine? Sunt sigura ca ma veți considera nebuna dar nu înțeleg de ce am blocajul asta.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Tie ti-e scarba de fapt de fapta care s-a intamplat, la tine sexul e asociat cu violul, de aia te simti asa, insa trebuie sa iti dai seama de asta si incet incet sa lucrezi la asta, sa constientizezi ca aia a trecut si gata.
Nu o poti tine in continuu asa, e bine sa ai alt prieten, sa fi iubita, sa faci si sex ca e placut. Blocajul de acolo vine, asocierea sexului cu violul, adica inconstientul cumva se apara contra unui viol, considera o tentativa de sex ca tentativa de viol.
Da, ai fost traumatizata clar.
Dar iti trebuie cineva care te iubeste si are rabdare cu tine, si usor usor o sa fie bine treptat, sa prinzi incredere pana si inconstientul prinde, iar atunci nu va mai da acel blocaj, cumva pana se convinge si el ca nu e viol. Daca dai numa de fraieri care te lasa la prima problema, e normal ca nu mai vrei relatie insa nu toti sunt la fel, daca renunti nu ai nici o sansa sa ai un prieten bun, daca nu renunti ai sanse fie si 10 %, dar 10 e mai mare ca 0. Nu te vei simti bine singura, vei avea nevoie de iubire, afectiune, atentie, orice om are si nu e fericit fara.

Faptul ca ai vazut doua lesbiene nu era rau, faceau nasol na ca gemeau de placere, nu era nimic aiurea, dar restul ce ai vazut a fost nasol.

Explica in ce sens maturizata la organul genital? Ca sa intelegem.
Si de ce v-ati despartit? Daca te iubea, nu pleca, deci nu te-a iubit? Ce nu i-a convenit?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Traumele acestea repetate își pun urât amprenta. Dar atâta timp cât ești conștientă de ele și lupți să le depășești ai șansa să revii la normalitate. Apelul la psiholog te poate ajuta.Și un iubit înțelegător, pe care îl vei găsi până la urmă.

| Goete a răspuns:

Bineinteles ca nu te consideram dusa cu pluta, si stim ca tot ceea ce ai scris aici esten real in mintea ta. Ai o problema grava, nu poti distinge realitatea de fanteziile murdare.
Nu iti face probleme, asa e la orfelinate, copiii se uita la filme porno.

| Anna8812 explică (pentru Goete):

Nu înțeleg ce vrei sa spui ca nu a adevărat și e o fantezie

| Goete a răspuns (pentru Anna8812):

în 29 Octombrie | BBBBQ a întrebat:
Psihoza are doua tipuri de simptome una pozitivă care sunt halucinații vizuale și auditive, delir și cea negativă deprimare, apatie, lipsa voinței care se aseamănă cu depresia. Eu am fost diagnosticata cu schizofrenie simpla, de ce depresia și simptom negativ se aseamănă între ele?

Vreau sa spun ca ai halucinatii si ca ce ai scris nu e adevarat

| Mosotti a răspuns (pentru Goete):

Ea constient distinge mai ales dupa ce i-am explicat mai sus, dar inconstentul ei mai are pana distinge si nu mai considera un pericol orice partida de sex, insa primul pas e constientizarea, ca ea nu stia nici constient ce se intampla, de aia i-am explicat. E putin mai primivit inconstientul asta. Odata constientizat ce se intampla, usor incepe si ea sa controleze din ce in ce mai bine situatia dar lent.

Ca in mod normal trebuie sa fie ca la caprioare, vine leul, moare de frica, apoi trece pana vine iar pericolul, nu ramane cu frica si cu traume aiurea cand pericolul nu exista, dar multi oameni au un psihism cam prost proiectat fara sa vrea din pacate. Si doar constient incet incet rezolvam, dar fara sa fi stiut ce se intampla, nu ai la ce sa lucrezi.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Bun exemplu cu caprioara...
La oameni e mai complicat, intr-adevar

| Mosotti a răspuns (pentru Goete):

Pai da, aia are psihism mult mai okey, la om e nasol, trebuie updatat cumva, altfel o tine langa, a cazut din pom si o tine toata viata cu frica de cazut si nu se mai urca in pom, e absurd, noroc ca eu sincer nu am fost asa. La mine a trecut treaba, gata, aia e, cand vine o alta situatie nasoala, da, ma ia teama iar, e adevarat. De aia putin ii inteleg pe ceilalti.
Sau chestii din alea gen "sunt vinovat ca a facut x accident, ca daca nu ziceam sa vina, nu se intampla", adica niste gandiri eronate de te duare capu, pai de unde sa stii ca se intampla ca sa alegi sa vina sau nu? Si multe din astea, hop isi asuma o vinovatie, asta foarte des. Se cearta parintii "aaa eu-s vinovat", de unde, nu stiu, eu ziceam "da-i in pana mea, ce treaba am eu ca se cearta ei".

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ar fi totinasa, saracii pisalogi, pardon psihologi ar muri de foame, e nevoie de tratamente psihologice pe tot parcursul vietii. Cerintele noii societati, e la moda

| Mosotti a răspuns (pentru Goete):

Ce naiba tratamente psihologice? Real oamenii se duc acolo ca nu au cui sa spuna ce simt, le face foarte bine sa spuna, iar in timp va constientiza ce am zis eu in 5 minute. Ca trauma e acolo, nu ai ce sa faci sa o inlaturi decat sa iti dau seama si apoi sa incerci constient treptat sa stapanesti asta, altfel nu merge. Iau aia 120-150 lei pe 50 de minute degeaba.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Dar daca il asculti ca prieten, si nu pe bani, nu isi face efectul Trebuie sa fie Psiholog! ca daca te plangi pe banii tai are mai mult efect happy

| Mosotti a răspuns (pentru Goete):

E nu isi face efectu, tocmai ca pe doi prieteni i-am consiliat simplu si au priceput in maxim cateva zile (probleme tot cu relatii, blocaje de nu stiau ce se intampla), au constientizat si au inceput sa lucreze la asta, psiholgii te ducu cu vorba luni de zile, dar na, daca aia nu au prieteni, parinti cui sa zica gratis, ce sa facem. Pai pana la ala uneori drumu face mai mult ca sedinta de 50 min, uit dracu de ce m-am dus cu drumu ala. Nici nu apuci bine sa zici si zice "sedinta s-a terminat". Eu am facut psihologia de pasiune, nu sa profesez neaparat, ca nu cred in asta.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Problema acestei fete nu se rezolva prin consiliere psihologica, ci altcumva. Smecheria e sa scape cumva de demonii trecutului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| ChrisRo a răspuns:

Blocajul psiho-sexual vine tocmai de la experientele tale nefericite din copilarie. Ca sa iti revii, tie iti trebuie in prima faza un amic cu care sa discuti toate problemele tale deschis, si abia dupa aceea sa incercati ceva mai mult.

| Aghireirs a răspuns:

Blocajul,este din cauza traumei! Incearca sa te duci la un psiholog săi spui povestea ta! si el te v-a poate ajuta…