| VodkaCoca a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac cu gelozia straight face, stiu e boala grea si greu scapi de ea, cu toate ca am incredere in prietenul meu sunt geloasa, de exemplu in seara asta am mers cu el la un suc si 2 fete tot se uitau la el ii zambeau il fixau imi venea sa ma ridic de la masa sa le zic ceva, eu sunt si mai nebuna de felul meu daca pentru prietenu meu am ajuns sa dau cu paharu in discoteca in cap la o prietena de-a mea laughing)) bine nu era numai asta motivul din care a primit paharul in cap, oricum sunt mandra ca se uita altele la el ca doar el e cu mine de mana, imi da toata atentia care o vreau dar ma apuca crize de gelozie, si nu cred ca pot sa scap de chestia asta, am incercat dar fara rezultat, dati'mi si mie sfaturi, idei straight face

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

N-ai de cat sa numeri mereu pana la 10 inainte sa te apuce istericalele!
Te inteleg perfect, stiu cum e, dar nu ai cum sa scapi atata timp cat iubesti acea persoana!
Nu te mai gandi la tradare ci salveaza-ti energia ca sa ii arati cat de mult il vrei!

Daca vede ca il ti din scurt si tot ai toane o sa se sature...asa e neamul lorhee hee deci e mai sanatos sa eviti niste scene!

15 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Buna, uite care e treaba tu esti bravo din ce punct de vedere, din punctul ala ca tii la el, si il iubesti atat de mult incat esti gata sa lupti pentru el, ceea ce nu toate fetele au curajul, si mandria nu le prmite, in rest, nu-i nimic ai sa treci peste asta, principalu e ca voi 2 sa va iubiti, sa va sustineti, si sa va acordati cata mai multa atentie, ok o zi buna in continuare, pa pa

| nicol20 a răspuns:

Este normal sa fi geloasa ca doar il iubesti daca ai incredere in el eu nu cred ca ai de ce sa iti faci griji si eu sunt foarte geloasa dar incerc sa ma stapanesc ca pana la urma mie imi face rau si poate prietenul tau se va satura si nu cred ca tie iti va conveni.Bafta

| Linda a răspuns:

Nu ai cum sa controlezi ce fac alte fete. Gandeste-te rational ca gelozia nu ajuta cu nimic, doar incurca.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! Daca il uibesti ar trebui sa ai putina incredere in el. Ti-a dovedit vreodata ca el te iubeste? Daca da nu ar trebui sa fii geloasa si sa iti faci griji deoarece daca el te iubeste nu il lasa inima sa iasa cu alta. Si in legatura cu faptul ca se uiatu fetele la el, mandreste-te cu lucrul asta, fiindca inseamna ca este foarte dragut si de asta. Daca el nu le-a dat importanta inseamna ca nu avea si nic nu are de gand sa te insele. Increarca sa porti o discutie cu el si explica-i ce te doare. Sunt sigura ca el te va convinge ca nu vrea alta relatie si nici o aventura. O relatie ar trebui sa se bazeze pe incredere si respect reciproc. Increcati sa cadeti amandoi la un numitor comun...
Sper ca te-am ajutat! Succes! ByE bYe

| MariuZ a răspuns:

... prietenului tau nu ii este frica de tine?

| cosm1n_9149 a răspuns:

Tu ai nevoie de psiholog draga. Tu stii cum sunt fetele toate ravnesc la bunul altuia, nu neaparat ca il vor dar se simt ele mai bine daca isi baga coada unde nu trebuie. asta e in firea voastra. Sper ca nu te superi pe mine.

| myname1s a răspuns:

thinking Asta este o probelma ce tine in primul rand de "psihicul" tau si de teama ca il poate lua altcineva. in mintea ta "circula" ideea ca el e frumoooos si toate il vor si in acest caz, chiar daca o fata il priveste pur si simplu tie ti se pare ca il soarbe din priviri, ca il doreste, ca il vrea.tie asta iti zice mintea devil happy Ca daca nu te bantuia gandul asta nu dadeai importanta deloc oh go on si.alaturi de gandul asta.mai e si putina teama ca. l vei pierde ca desi stii ca te iubeste intr. un final va ceda avansurilor unei alte tipe bune si frumoase.
Si toata treaba asta nu tine neaparat de incredere, ci mai mult de aceasta teama de a nu. l pierde (daca pot zice asa) si pentru ca esti posesiva si iti place ca el sa se uite numai la tine, sa se gandeasca numai la tine, sa se uite numai la tine, sa fii u cea mai cea pentru el si sa simti asta clipa de clipa.
Dar nu ai de ce sa fii geloasa, si cum zici si u, ar trebui sa fii mandra ca celelalte doar se uita la el, ar vrea sa fie a lor, dar el... e doar al tauwinking Si apoi, daca e frumos, daca arata bine o logic ca fetele sa se uite la el, sa. i faca ochi dulci sau sa bata apropouri dar asta ar trebui sa. ti faca inima sa creasca pentru ca este al tau si pentru ca e nu are ochi decat pentru tinewinking Da, e logic sa te uitzi urat cand cineva "se da" la partenerul tau, dar increderea, sigurantza si sinceriatea lui (daca stie sa ti le arate) ar trebui sa fie de ajuns cat sa nu te macine pe tine gandul ca aia i. a zis nu stiu ce, ca aia i. a facut avansuri, etc, etc. Si in aceasta situatzie "de gelozie" nu esti numai tu de vina ci contribuie si el la conturarea eiwinking
Ce poti face? singura nimic.trebuie sa te convingi pe tine insatzi ca el este doar al tau si asa va fi si trebuie sa inlaturi orice alt gand cum ca toate fetele il vor.pentru ca oricum nu. l pot avea si nu raman decat cu sperantzelwinking Si cred ca doar el te poate ajuta sa te schimbi in legatura cu gelozia asta.
p. s. si mai incearca si u sa te controlezi, sa inghiti in sec si sa taci.pentru ca de obicei incerci si reusesti sa te abtzii cat de cat, dar cand vezi ca prietenul nu le zice clar si in fata "NU" atunci iei foc, atunci "explodezi"winking tongue So...

| YukiMrM a răspuns:

Inteleg ca tii la el dar daca il vei verifica mereu sau ii vei arata ca esti geloasa la un moment dat se va supara si te va lasa faptul ca esti geloasa arata ca nu ai incredere in el, chiar daca el mereu iti dovedeste.

sper ca te-am ajutat, chiar daca am fost cam dur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar, gelozia este un fenomen cu doua taisuri. In primul rand arata afectivitatea fata de persoana iubita si dorinta de a nu-l pierde, dar in al doilea rand, si cel mai frecvent intalnit, tradeaza increderea acordata partenerului. E buna si gelozia pana la un anumit punct, la tine dupa cate se observa a depasit cu mult acel punct, incearca sa te schimbi, de dragul lui si de dragul relatiei voastre. Cand gelozia depaseste acel punct, relatia voastra are de suferit.

Oricum, atata vreme cat el iti acorda toata atentia, controleaza-te, sau macar incearca, da-ti silinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-l faci tu gelos pe el si nu-i arata cat il iubesti.Trage aer in piept inainte sa faci ceva la care ai sa regreti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfaiiii...pai nici eu nu am reusit sa scap de gelozie si deja avem aproape 2 ani de cand suntem impreuna si sunt fff geloasa...nu stiu cum de imi mai suporta atatea crize de gelozie cryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eulaughing am stat cu un baiat 4 lunisad il iubeam fff mult:X dar acum il urascphbbbbt. cand am aflat ca mai sta cu una nu mai puteam ardeam toatalaughing sh am aflat cine e aia sh m-am dus la ea in fata blocului era 11 noaptea sh daca nu am batut'o i-am rupt o coasta:O doamne cat am putut sa il iubescsad. dar tot eu am pierdut! el o iubea mai mult pe aia. pfff asa e dragostea!crying:X.cateodata imi ies din fire si nu mai sunt eu aia. dar iti dau un sfat daca te desp de el sh ink il mai iub fa ce am facut eurolling on the floor sa vezi ce bine te simtirolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiasi da dar si eu am o problem acu asta... e tare rau si greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mult timp în urmă am citit undeva că iubirea poate fi comparată cu o floare foarte frumoasă. Din păcate, de cele mai multe ori când ea răsare este deja infestată cu anumiţi paraziţi: gelozie, ataşament, posesivitate, egoism, etc. Aceştia îi sug toată seva, stopându-i creşterea şi făcând-o să se ofilească înainte de a apuca să înflorească. Multi oameni sunt incapabili să facă diferenţa între iubire şi paraziţii ei, pentru că nu îşi acordă nicio secundă pentru a analiza modul de apariţie şi manifestare a acestora. Sunt prea ocupaţi să arate cu degetul, să găsească "vinovaţi" pentru suferinţa lor, să îi pedepsească, să se răzbune, să îşi taie venele sau alte asemenea nebunii, în loc să analizeze impuritaţile din propriul suflet care de fapt sunt adevărata şi singura cauză pentru suferinţă. Înlăturându-le îşi pot înlătura suferinţa. Este foarte simplu: (vă zic din proprie experienţă) Pentru a le înlătura trebuie doar să le observi CONŞTIENT, fără a te lăsa mânat de ele şi fără a lupta împotriva lor. Simplu, nu? În acest fel ele vor dispărea de la sine.
Aceasta este "reţeta". Opreşte-te puţin şi gândeşte-te ce fel de relaţie îţi doreşti? Una vie, ce poate să crească zi de zi şi care iţi poate da un nou sens vieţii, bazată pe dăruire şi încredere reciprocă sau un surogat, in care fiecare spune vorbe frumoase pentru a-şi ascunde propriile interese meschine? Dacă optezi pentru prima variantă, atunci eşti pregătit să ai încredere în alegerile partenerului, şi să îi acorzi libertatea de a îşi urma propria cale, chiar dacă această cale e posibil să nu te includă şi pe tine?
Şi să vă mai zic un secret: odată inlăturaţi paraziţii, floarea iubirii va creste, nestânjenită până la cer. Ea nu mai cunoaşte limite. Odata rezolvate problemele, capacitatea voastră de a trăi şi iubi va fi amplificată de sute de ori. Vă doresc la toţi să ajungeţi să simţiţi ADEVĂRATA Dragoste alături de jumătatea voastră pe care o veţi întâlni cu siguranţă (dacă nu aţi întălnit-o deja), dar numai atunci când sunteţi pregătiţi, când aveţi ce să-i oferiţi şi sunteţi capabili să apreciaţi ceea ce vi se oferă.
Cu o atitudine potrivită, imperfecţiunile pot fi demontate, cărămidă cu cărămidă, strat după strat. Oamenii capabili de o relaţie bazată pe sinceritate şi dăruire totală există în jurul nostru. Nu mulţi, dar există. Dar trebuie să fii capabil să simţi ca ei pentru a îi recunoaşte.

| AleX_3119 a răspuns:

Pai fii mandra ca se uita altele dupa el si e al tau din poza de la avatar vad ca si tu esti f frumoasa.
Daca el iti da atentie tie nici nu se uita la altele de ce sa fii geloasa?
Despre reactia care ai avut-o cu (prietena) ta poate a meritat laughing cine stie ce a facut.
Calmeazate, e greu dar vei reusi sa mai lasi putin din gelozie, nu te mai preocupa ca altele se uita la el, de unde stii ca nu se uita la tine?laughing Glumesc, daca iti da tie atentie cand esti cu el nu intoarce capu sa se uite si el la ele stai lin. :*:*:*
Si uitam sa spun cu gelozia ai multe de pierdut.