| Sara a întrebat:

Hai sa vorbim despre gelozie, hai sa impartim idei si opinii. Este gelozia o boala grea, ne putem descotorosi de ea? Este o dovada de dragoste sau de egoism?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Gelozia este o boala foarte grea, in tinerete din aceasta cauza am suferit foarte mult si am pierdut omul pe care-l iubeam atat de mult, nu a mai putut suporta iluziile desarte de om bolnav de gelozie si a preferat sa ma paraseasca. Gelozia este un drog care distruge fericirea celor doi indragostiti. Toti iubim si suferim cand ni se pare ceva dar trebuie sa ai convingerea ca e adevarat si apoi sa te comporti in consecinta.

24 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa ai incredere in persoana iubita si poti face asta numai exersand zi de zi dandu-i libertatea de care are nevoie ca orice om normal! Toti suntem gelosi, posesivi dar si asta e o dovada a iubirii, ca simti ca persoana respectiva iti apartine.

| Bacemi a răspuns:

Gelozia apare datorita neincrederii in partener. Aceasta neincredere de obicei este rezultatul lipsei de comunicare intre parteneri. Eu cred ca esti gelos daca vrea partenerul sa fii gelos. Acest joc e cu doua taisuri. Unii pierd sufletul pereche din cauza unui joc prostesc. E o dovada de dragoste cel care este gelos si cel care face pe cineva gelos demonstreaza ca nu iubeste cu aceeasi intensitate. Sunt si cazuri in care cu toate ca partenerul iti demonstreaza fidelitatea esti gelos. Acolo deja este cazul unei ingradiri si nu are rost nici o relatie. Esti fericit cand si partenerul e fericit ori in astfel de cazuri el nu mai e liber si nu mai este fericit.

| Razvan a răspuns:

Pe mine nu ma prea roade gelozia si chiar mi s-a zis ca din cand in cand e bine sa fi gelos ca asta reprezinta sarea si piperul unei relatii. Oare?raised eyebrows
Sa iti bati la cap partenerul cu intrebari de genul:Unde ai fost? Cu cine te-ai intalnit? C-ai facut in intervalul cutare de timp? e extrem de obositor.Niciodata nu mi-a placut sa dau raportul in fata nimanui si cred ca o relatie de genul este destitana esecului mai devreme sau mai tarziu, pentru ca cedezi in primul rand psihic si chiar se poate ajunge la violentaraised eyebrows

| catthshshshs a răspuns:

Gelozia este o dovada de dragoste daca exista cu masura. Daca este in exces, atunci nu e bine.Esti gelos pe persoana iubita pentru ca o iubesti prea mult dar atentie! Exista o diferenta intre a fi gelos si obsedat.winking

April
| April a răspuns:

Gelozia nu are nimic de-a face cu dragostea, nu e o manifestare a ei, e manifestare a posesivitatii.Nu iubesti cand esti gelos, vrei sa posezi, caci posedand teritoriul tau este mai mare si daca cineva incearca sa patrunda pe domeniul tau te infurii.
Uneori ni se pare ca gelozia urmeaza dragostea ca o unmbra insa iubirea nu face niciodata umbre. Daca iubesti din toata inima te bucuri cand iubitul tau se bucura, esti fericit daca el e fericit.Prin urmare gelozia este cu siguranta egoism si nu iubire.

| andreea7520 a răspuns:

Treziti`va, nu e egoism! Parerea mea e ca este o dovada de dragoste!

| myworldis5784 a răspuns:

Gelozia este ceea ce eu nu suport. uuufff consider ca este dovada de dragoste si poate fi tratata doar prin incredere si fidelitate

| myrazvy a răspuns:

Da. gelozia e o boala grea-te doare cand o simti, este si dovada de dragoste - simtim ca totusi ne mai intereseaza ce face partenera/ul nostru, dar la final ajungem la egoism pentru ca nu am invatat sa ne oprim din gelozie si sa avem incredere mai multa in cel de langa noi. Da te poti descotorosi de ea, numai atunci cand iubesti cu adevarat si ai incredere in cel de langa tine.

| ffy a răspuns:

Hmmmm gelozia? Oare gelozia este opusa indiferentei?
consider ca gelozia in mici masuri e buna pentru ca daca nu ar mai exista intrebarile:cu cine esti? de unde vii la ora asta? de ce nu-mi spui mai des ca ma iubesti, ai pe alta? etc, o relatie nu ar mai fi la fel de interesanta
Dar sunt persoane mai "slabe de inger"si cad in capcana suspiciunilor si cedeaza, apoi devin isterice si violente din cauza geloziei.Prea multa gelozie strica.

| gyo a răspuns:

Este o boala grea gelozia, care se poate trata doar cu incredere in persoana de langa noi

ori nu ai incredere deplina in partener, si stai mereu cu gandu:oare acum ce face, oare acum cu cine e, de ce o pupa pe x pe obraz, de ce se uita la x...si multe altele.asta inseamna ca nu ai incredere in el, si mereu iti faci griji ca o sa-l pierzi.asta ar putea sa tina si de increderea pe care o ai in tine insati. daca esti sigura pe tine, stii ca poti sa-l tii alaturi de tine si nu ti.ai mai face griji in legatura cu nimeni.

eu cred ca gelozia vine din dragoste si din orgoliu.nu esti egoist daca esti gelos.

| •ღ♥→MaDuTzA←♥ღ a răspuns:

Mie sincer mi se pare cea mai grea boala care de multe ori nu prea are leac si din nefericire o am si eu.Desi nu vreau sa arat de multe ori ma enervez cand iubitul meu intra in vorba si cu alte fete, pur si simplu sunt cam posesiva si nu`mi place sa se uite dp altele, il vreau doar pentru mine. Cel maigroaznik e ca nu prea am incredere in el, nu sunt sigura ca nu m`ar insela de fapt cred ca mai mult ca sigur ar face`o!

| cosima11 a răspuns:

Parerea mea este ca e o dovada adevarata de dragoste. dar cand devine excesiva. e de rau. Singurul mod prin care se poate trata e increderea deplina.

| gargaritza a răspuns:

Gelozia in masuri mici nu e ceva rau... e o dovada de dragoste ca il /o deranjeaza ca poate altii te plac... dar gelozia exagerata e boala.

| johny_9421 a răspuns:

Gelozia big grin...'cu ea e rau si fara ea nu e bine' -cam asa ceva! big grin

In primul rand, bineinteles ca este o dovada de iubire. Daca nu iubesti, nu-ti pasa de persoana respectiva, deci nu esti gelos.
Insa, se poate transforma intr-o dovada de egoism si lipsa de incredere, daca este o gelozie excesiva, o gelozie fara motiv, o gelozie care face rau persoanei iubite...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una de egoism!
sa scapam de ea?
mai greu! e ceva de care scapi greu sau deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de geloasa poti fi... uneri e o dovada de dragoste dar knt intreci masura devine egoism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa va spun eu ce este gelozia, am vazut multe pareri.Gelos poti fi chiar si pe vecinul tau, prietena ta, pisica, etc.Nu conteaza ce sex ai sau ce fiinta esti gelozie exista. Dar intr o relatie cand exista gelozie prea mare inseamna boala, care te va distruge pe tine si relatia ta.CUM TE POTI TRATA DE GLOZIE? Stiti vb aia cui pe cui se scoate asa ca faceti exact.Imibina gelozia cu placutul si te ve i vindeca de aceasta boala.Va dura intr-adevar ceva vreme dar este singura solutie.In ce sans gelozia cu placutul. Poti sa asculti lucrurile facute de iubita ta in pat cu alt baiat, atunci vei expolda in gelozie dar in acel moment incet, incet te vindeci si vei ajunge sa accepti ideea ca iubita a avut si va avea alte relatii, pentru ca este ceva normal sa inseli, nu azi nu maine.Indiferent ca esti femeie sau barbat.Sunt psiholog si sper ca v am fost de folos chiar daca suna total aiurea ce v am scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relatie gelozia in doze mici este necesara, dar atunci cand devine exagerata reprezinta o povara pentru parteneri.gelozia in exces este o boala grea. unele persoane se pot vindeca de gelozie, altele nu.persoana care este geloasa isi face tot felul de scenarii in minte cum ca persoana de langa el il inseala.in aceasta situatie sunt si eu. iubitul meu este fffff gelos si foarte posesiv.ma iubeste foarte mult si eu il iubesc dar simt ca ma sufoca.incredere in minte nu are si cred ca nu o sa aiba niciodata, deoarece a fost inselat de celelalte iubite ale lui si din cauza asta este si foarte gelos.nu suporta nici baieti in jurul meu, nu ii place sa fiu admirata de oamenii din jur si lista ar putea continua.nu m-a lovit niciodata.doar o singura data la un majorat mi-a spus sa ma uit doar la el sa nu ma uit in alta parte ca daca nu imi da o palma. mi-a inghetat sufletul in mine. uneori imi vine sa-l parasesc dar il iubesc prea mult.parerea mea este ca o casnicie cu un partener gelos este un adevarat calvar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia excesiva este boala grea. poti scapa de ea doar cu multa ambitie si cu ajutor din partea unui psiholog.nu toate cazurile de gelozie se pot vindeca.gelozia bolnava este cea mai grea. iubitul meu este extrem de gelos si posesiv.mereu imi interzice sa ies cu fetele, sa ies afara, sa vorbesc cu baieti, prietene nu mai am pentru ca am renuntat la ele pentru el, nu ma lasa sa ma imbrac in fusta sau in bluze, de machiat si de aranjat nici nu se pune problema. el nu vrea sa fiu in centrul atentiei, nu-i place sa fiu admirata de nimeni in afara de el. spune ca este gelos pentru ca ma iubeste. mi-a explicat de ce e asa gelos si mi-a zis ca este si din cauza ca a fost inselat si tradat de toate fetele cu care a fost si astfel si-a pierdut increderea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este o boala, dar eu cred ca se poate trata doar daca tu vrei cu adevarat. Si eu am suferit de gelozie dar incet incet mi-am dat seama ca daca mai continuam sa fiu geloasa fara motiv il pierdeam pe barbatul care il iubesc foarte mult...gelozia exagerata te distruge in primul rand pe tine si pe persoana care o ai langa tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca putem descotorosi de gelozie doar daca vrem cu adevarat...eu am fost foarte geloasa si am riscat sa imi pierd barbatul pe care il iubesc...

| Pustii a răspuns:

Ne putem descotorisii degelozie dar pentru unele persoane e foarte greu...defapt e foarte usor sa ai incredere in el\ea...si este o davada de egoism

| geronimo a răspuns:

In totalitate de acord cu M. S. si april, gelozia este o(boala) tare grea si periculoasa cu efecte ne banuite, feriti-va cit puteti de ea.

| colorata a răspuns:

Intr-un fel gelozia e dovada de iubire. in unele cazuri gelozia este foarte exagera si stiu si eu cum este. am fost si eu extrem de geloasa dar dupa ce am pierdut tot ce aveam am sfant. nu am mai fost asa. un gram de gelozie tot trebuie sa ai ca altfel nu prea exista iubire. asta e parerea mea acum nu stiu care a voastrawinking