| draganel a întrebat:

Nu stiu daca este o problema? Am 18 ani si am reusit sa decalotez penisul in erectie dar la baza "capului" penisului mah strage tare zona se inroseste...Ar putea fi o problema?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai o problema, se numeste fimoza (inelul preputial este prea stramt si nu permite decalotarea completa si usoara a capului penisului. Nu mai incerca sa-l decalotezi fortat, fiindca exista riscul sa nu-l mai poti recalota (parafimoza) si atunci, va trebui sa ajungi urgent la spital, altfel capul penisului se necrozeaza.
Solutia este sa mergi cat mai repede la urolog care va decide daca e cazul de circumcizie sau de o alta interventie pentru largirea inelului preputial.
Asko, tu ai citit intrebarea sau ai sarit sa-ti dai cu parerea aiurea in tramvai?

| rozalia25 a răspuns:

Daca nu trece in cateva zile, mergi la medic. Incearca unguent de galbenele intre timp.

| asko a răspuns:

La baza sa se afla preputul, nu trebuie sa fie complet decalotat - doar daca ai facut o circumcizie, are si preputul ala rolul sau
- nu va mai luati dupa toate stereotipurile tampite dim mass media
aici mai multe explicatii
http://www.seximus.ro/articole/penis_testicul.php

| asko a răspuns:

Am citit, am raspuns ce-am stiut si ce credeam, la doctor oricum e cel mai recomadat sa mergi

| cineva_1556 a răspuns:

Tragi tare ca va ceda acea ata care impiedica decalotarea la tineri; este firesc ca la inceput de drum in "viata decalotarii" si a sexului sa existe astfel de probleme minore, fiecare am trecut prin asa ceva