| Cineva_7121 a întrebat:

Nu stiu neaparat daca e inselat sau nu, dar sa va zic... Sunt impreuna cu el de 2 ani de zile. In acesti 2 ani el nu a avut incredere deloc in mine si nu pentru ca i-am dat motive pur si simplu nu a vrut. In acesti doi ani nu l-am inselat niciodata. Ma suna acasa, ii demonstram tot ce vroia numai sa il fac sa aiba incredere in mine dar nu am reusit. Era/este posesiv, gelos. Am incercat sa ii explic ca trebuie sa aiba incredere in mine dar nu a inteles deloc. In acesti 2 ani el a intalnit o fata care timp de 3-4 luni vorbea cu ea pe yahoo, am aflat ca s-au si intalnit. Aceasta chestie m-a facut sa ma indepartez foarte mult deoarece el in tot timpul in care a vorbit cu ea incerca sa ma faca sa fiu ca ea... Imi arunca in fata ca ea e asa tu esti asa chestie care m-a durut enorm de mult. Cat am indurat in acele 4 luni nimeni nu stie. Ma durea enorm de rau sa stiu ca el ii spunea ei ce mie nu mi-a spus niciodata. Ideea este ca la un moment dat am hotarat sa inchei aceasta relatie. M-am cuplat cu un alt baiat cu care a durat o saptamana si ceva din cauza mea caci am hotarat sa ma impac cu cel cu care fusesem 2 ani de zile. Ideea este ca am cedat la cel cu care am stat o saptamana si ceva. Apoi timp de cateva zile a fost totul ok. Dupa aceea a inceput sa o ia de la capat cu gelozia lui care pe mine ma distrugea. Dupa aproximativ o luna am hotarat sa pun iar punct deoarece simteam ca nu mai pot. Am stat o saptamana despartiti. M-am cuplat cu altul care a fost alaturi de mine pe tot parcursul despartirii. Am cedat si la aceasta(Stiu, poate multa lume ma condamna pentru greselile astea doua dar nu au fost si altele si ideea este ca le-am facut in timpul in care am fost despartiti).
Inca ceva... De fiecare data cand noi ne certam, ne deasparteam el se ducea la cea cu care a vorbit timp de 4 luni pe internet, iar pe mine acest lucru ma deruta ma durea. Facea cu ea ce cu mine nu a putut face timp de doi ani. M-am impacat cu el din nou. Am renuntat la tot iar. Regret din tot sufletul meu ce am facut. Sa va spun sincer am remuscari de costiinta. Vreau sa va spun ca nici acum nu este totul bine in relatie aceasta deoarece el este tot posesiv, gelos. Uneori chiar exagereaza. Sincer va spun.
Am nevoie de un sfat. El spune ca ma iubeste dar nu stiu ce sa mai cred. Am nevoie de sfaturile voastre chiar si de critici. Vreau sa ma simt mai bine deoarece ma "mananc pe dinauntru" pentru ceea ce am facut. Va multumesc ca ati citi. Credeti cam de ce sa am mustrari de constiinta? Sincer.

Răspuns Câştigător
| lemmon a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa ai mustrari pentru ca ai fost cu acel baiat in timpul in care ati fost despartiti si el la randul sau a fost cu o alta fata, deci nu ai gresit cu nimic. si intrebai la un moment dat daca te iubeste sau nu. normalk te iubeste ca altfel ti-ar fi dat papucii si ar fi ramas cu tipa de pe mess. el si-a dat seama ca tot tu esti mai buna si desi o placea pe tipa tot tu erai|esti dragostea lui, cu tine vrea sa isi petreaca timpul. si gelozia e specifica celui care iubeste, un om care nu e gelos nu iubeste cu adevarat. deci geloia lui e pe o parte un semn bun. insa sa nu accepti tot pentru ca va incepe sa creada ca poate face ce vrea din tine si asta nu e bine. sa incerci sa comunici mai mult cu el, comunicarea e cel mai bun mijloc, demonstreaza-i prin fapte ca esti doar a lui si incercati sa faceti lucruri noi. uneori mai fii si tu geloasa din orice prostie sa vada si el cum te simti tu. va vedea cum te simti si o va mai rari cu gelozia[asta daca te iubeste] si ink odata: u nu ai gresit cu nimic. ps: nu te schimba doar ca sa fii ca alta, u esti ce mai buna[u autentik]. bafta:*

27 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Te certai cu el, te culcai cu altul! This is love?!

Scuteste-ma cu marea ta iubire...

Tie ti-a trecut de mult de el, cee ce si merita! A gresit foarte mult, dar nici tu n-ai fost mai prejos!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu sunt perfecta, nu voi fi vreodata, dar daca sufereai langa el asa mult trebuia pur si simplu sa fii matura si sa accepti sfarsitul! Tu ti-ai prelungit infernul, singura!

Imi imaginez cat ai suferit, imi pare sincer rau...insa ai gresit si mai mult cand te-ai culcat cu altii! Eu una nu pot sa accept ideea ca o femeie care iubeste cu adevarat poate sa simta placere in bratele altuia.si dupa un timp scurt! E doar parerea mea...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Cum să te iubească, când el s-a întâlnit cu fata aceea şi probabil încă se întâlneşte? Eşti cu el de 2 ani de zile, şi este posesiv, nu? Asta înseamnă că ori este obsedat de tine, ori pentru el ai devenit o obişnuinţă.
Într-adevăr, ai greşit că te-ai despărţit de el, te-ai combinat apoi iar te-ai împăcat. Dacă o să continuaţi relaţia, o să fie gelos, crezând că tu te întâlneşti cu cei cu care ai stat 2 zile.
Sfatul meu este să te desparţi definitiv de el pentru că nu te merită, te distruge încet, încet...
O zi bună happy!

pa, pa.

| Libelle a răspuns:

O a doua persoana mereu va strica totul.
Nu a vrut sa aiba incredere in tine, poate pentru ca nu ii inspirai.Si increderea e unul din necesitatile unei relatii.Nu inteleg, la ce te-a mai tinut lnga el, la ce era gelos si posesiv? De ce nu i-ai zis toate astea?
Poate nu erai ce cauta el pe plan afectiv, pentru ca deseor ai nevoie de cineva care sa te inteleaga. Logica e ca atata timp cat persoana aia nu te intelege nu va potrivit, deci o continuare nu are rost.
Te-ai tinut tu de el? Unde era demnitatea ta atunci? Inteleg ca iubirea orbeste dar nu-l lasi sa-si satisfaca poftele si necsitatile sentimentale cu alta si tu carpa care sterge mizeria.
A 2 greseala: te-ai despartit de el, te-ai dus la altul. Oare singura nu se putea trai? Aici ma faci sa cred ca aveai nevoie de altceva, ceea ce ma duce cu gandul la disperare lipsa de afectiune, dar totusi e un lucru care nu se face.Nu dupa o saptamana.Nu stiu daca te acuz sau daca te compatimesc.
Gelozia si posesivitatea sunt necesare si ele, dar nu asa incat sa ajungi sa nu poti iesi din casa, si sa nu te poti departa de el la mai mult de 5 m.
Ce-ai facut ai facut.Nu mai poti da timpul inapoi, dar poti sa-ti feresti viitorul.
Vad ca in princpiu cauti defectul la el. Ei bine, poate ca ai si tu partea ta de vina, pe care nu o vezi.De ce nu vorbesti cu el, asa incat sa ii inspiri increderea de care are nevoie, aum ca s-au linistit apele cu tipa cealalta.
Avand in vedere ca e o relatie de 2 ani de ce nu si o consiliere pentru amandoi. Poate ca e nevoie de altcineva sa va arate ce nu merge bine.

| Ирина19 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu mai continui cu el, daca niciodata nu a avut incredere in tine, acum la fel nu are, in viitor nici atat, pur si simplu nu mai are rost, faptul ca te-ai impacat cu el de multe ori demonstreaza ca il iubesti enorm, dar fii mai puternica, lasa-l, chiar nu merita baiatul asta sa mai fie cu tine, isi bate joc intr-un mod de tine, ai sa suferi, sigur, dar o sa treaca, fii sigura ca acum suferi mai mult decit ai sa suferi cind ii vei da papucii, uital, fii mai mandra, distreazate, nu-i mai arata ca mai tii la el, fii indiferenta, la sigur astea o sa te ajute, ai grija de u :*

| Lovely a răspuns:

Cineva imi zicea odata la femeile ar trebui sa reprezinte "sexul tare" pentru ca ele indura mai mult decat un barbat cand e vorba de suferinta sufleteascahappy

parerea mea sincera?
Te inteleg perfect pentru faptul ca te-ai impacat cu fostul tau prieten. Probabil te gandesti la timpul investit in el, la momente frumoase. dar gandeste-te la prezent! Iti este bine asa? nu.
Lasa trecutul in urma. Si gandeste-te la tine!

Cu cel de-al 2 lea tip mai tii legatura? eu cred ca el era cel mai bun pentru tine din ce ai zis, ca te-a sustinut cand te-ai despartit de prietenul de 2 ani. putine persoane ar fi facut astawinking

In ceea ce priveste perioada in care erati despartit ati fost chit - adica el mergea la tipa aia tu la cei pe care i-ai spus aici. deci aici nu il poti condamna.

In locul tau pe mine m-ar fi deranjat foarte mult faptul ca ma compara cu acea fata. La urma urmei te accepta asa cum esti sau vrea sa faca din tine ce vrea el? cred ca stii raspunsul la intrebare.
Probabil vroia sa o vada pe ea si in tine...sau vrea perfectiune.cine stie

oricum ti-am zis parerea mea. Intoarce-te la tipul din a2a despartirewinking

Succes si ai grija de tine>big grin

| aniriiiiii a răspuns:

Poate el facea asa adica nu avea incredere in tine pentru ca se stia pe el ce face si iti scotea tie ochii...

Mie sincer mi se pare normal ca tu dupa ce te`ai desp de el sa cauti alinare in bratele altcuiva, atata timp cat si el facea acelasi lucru, probabil ai facut asta din razbunare.

Acum eu zic sa il lasi cu gelozia si posesivitatea lui, nu`i mai permite lucrul asta. daca chiar il iubesti si nu poti renunta la el, nu`i mai demonstra nimic, i`al mai tare, da`i peste nas nu-l lasa sa se comporte de parca ti-ar fi...stiu eu...stapan sau sot.

Zi`i ceva gen "mai lasa`ma in pace cu comportamentul tau, vrei sa schimbam rolurile, ce ar fi daca ti-as face si eu la fel, ti-ar convenii?"

Nu te lasa condusa de el, poate face asa si pentru faptul ca el poate crede ca orice ar face te intorci la el happy

| Debb a răspuns:

Da. Ai motive sa ai mustrari de constiinta. Sper ca ti-ai dat seama ca ai facut o greseala ca te-ai tot impacat cu el. Eu cred ca te place dar nu te iubeste atata timp cat nu are incredere in tine deloc, ceea ce ar trebui sa fie pe prim' plan intr-o relatie. Tu ai tot trecut cu vederea si l-ai iertat, te-ai impacat cu el, ceea ce inseamna ca il iubesti, dar gandeste-te mai intai la tine.
Spune-i ca ar trebui sa te iubeasca asa cum esti, ca nu poti fi ca ea. Daca continua sa te compare cred ca ar trebui sa terminati.

| Blondamea a răspuns:

Cu el uh s anul stai daca e asa de gelos si daca tot a vb cu aia 4 luni dc nu l-ai lasat sa se duca la ea nu inteleg.
uh tr sa intelegi un lucru ca daca el e asa cum e trebuie sa il lasi si sa iti refaci viata dar nu te mai intoarce la el pentru ca nu te merita pentru ca daca te-ar fi iubit cum spune el nu ar fi vb niciodata cu aia

| lemmon a răspuns:

Deci u ai zis ca el nu vrea sa va despartiti pentru ca zice ca te iubeste: dar daca u incet incet, fara sa iti dai seama ai devenit o obsesie pentru el? ia gandeste-te si la varianta asta.nu e vorba ca te iubeste sau ca nu te iubeste ci ca esti o obsesie.nu vrea sa te vada cu altul, nu vrea sa te vada fericita vrea sa te vada doar sub influenta sa. e asa?

| lemmon a răspuns:

Faci o mare greseala ca ramai cu tipul asta in continuare. pune punct inainte sa fie pre tarziu. nu iti distuge viata, esti ink tanara, poti avea un nou iubit alaturi de care sa fii fericita si care sa te iubeaska. stiu ca ma cam amestec prea mult. e parerea mea. tu hotarasti daca tii cont sau nu de ea. si inca o intrebare[daca mai esti acum pe TPU]. cati ani ai?

| covexrobu a răspuns:

Este o vb care zice : Cine ti-a facut odata rau iti va face si a doua oara rau. Eu nu stiu de ce ai stat cu el mai mult de 1 luna pe ai vazut ca este gelos si posesiv. Nu cred ca nu ti-ai fi putut gasi pe altcineva. SI sa stii ca lupul isi schimba blana dar nu si naravul asa ca si daca iti promite marea cu sarea sa nu il crezi.

| Cineva_7121 explică:

Nu pot trece asa usor peste acesti doi ani. Cu toate ca el in perioada aia de 4 luni imi spunea ca numai ea il cauta dar dupa ce am citit arhiva dintre ei doi mi-am dat seama ca de fapt cel care o cauta era el. O sa-ti arat o parte din acea arhiva. El mi-a aratat aceasta parte din conevrsatia lor : "Eu (25. 11. 2009 00:56:29): Nu e vorba de tine. în ce zisei. E vorba de ce simţeam eu. Nu ştiu.cum aş putea explica. Si sunt într-o situaţie delicată. că mai şi ştiu că ai pprietenă ŞI DE ATATA timp. şi tot zisei...
Eu (25. 11. 2009 00:56:37): Nu ştiu! Habar n-am."
Chiar ea mi-a dat aceasta arhiva. Dar de fapt totul a inceput de la el cand i-a spus ca e indragostit de ea. Ii tot cerea sa il faca sa se simta prost. Si ea il tot intreba de ce, iar el i-a spus ca e indragostit de ea si aceasta i-a raspuns cu replica pe care ti-o scrisei mai sus. Totusi l-am iertat dupa 4 luni de chin in care ma mancam pe dinauntru. Nu stiu daca ma poti intelege dar ma durea sa stiu ca el ii baga ei in cap ca numai eu il fac sa sufere cand de fapt eu incercam sa fie totul bine dar el nu vedea.

| Cineva_7121 explică:

Si totusi l-am iertat. Ideea e ca nu mai am pentru el ce aveam odata dar totusi nu pot sa am gandul impacat ca i-am facut ce i-am facut. Intr-un fel nu i-am facut nimic ca eram despartiti (cred eu) dar intr-un fel ma simt vinovata fata de el. Sincer. Nu stiu ce sa fac sa nu mai am aceste mustrari de constiinta. Nu pot trece peste ele. Multa lume mi-a spus ca nu ma merita dar mereu am incercat sa-i caut motive sa-l justific fara sa vreau cu toate ca uneori sunt si eu convinsa ca nu merita.

| Cineva_7121 explică:

Am discutat cu el, am incercat sa ii explic de milioane de ori ca sa zic asa si in zeci de mii de feluri dar a inteles o jumatate de ora si apoi a luat-o de la capat. Am incercat de multe ori sa-i arat ca il iubesc in toate felurile i-am facut pe plac, am fost alaturi de el cand a avut nevoie. Stiu, am facut o mare greseala ca mi-am facut prieten atunci dar ganditi-va putin cum este sa stii ca el ii spunea ei tot ce simtea, cum se simtea iar cu mine nu vroia doar sex... Nimic altceva. Cel de-al doilea tip m-a cauta incontinoare. Mereu mi-a aratat prin diferite gesturi, vorbe ca ar vrea s ane impacam. Dar totusi simt ca nu pot sa ma despart de acesta. In momentul de fata cred ca nu mai tin legatura cu cea cu care a vorbit 4 luni de zile dar tot o considera pe ea mai buna ca mine. Mi-a demontrat prin multe gesturi... Nu am zis ca nu am si eu partea mea de vina. Dau vina pe el ca m-a facut sa ma indepartez. Eu una in doi ani de zile m-am indepartat de toata lumea pentru el. De prietenele mele, parinti mei dar el nu vede asta. Nu am dreptul sa ma sune nici un coleg sa ma intrebe de scoala ca imi reproseaza o saptamana. In shimb el are prieteni, prietene. Inca ceva. In tot acest timp in care el a discutat cu EA eu tot am stat alaturi de el pentru ca asta am simtit.

| Cineva_7121 explică:

Va multumesc pentru toate raspunsurile voastre. Sincer chiar aveam nevoie ca cineva sa ma inteleaga.
XMONDZ: Am incercat sa-i demonstrez si prin fapte si prin cuvinte ca sunt doar a lui dar nu a inteles niciodata. Si eu cred ca intr-o relatie cele mai importante sunt increderea si respectul. I-am spus de multe ori asta. Mi-a spus ca va inceta dar nu a facut-o niciodata. El asta si crede ce poate face ce vrea din mine si reuseste. Inainte sa fiu cu el eram foarte calma linistita. Sincer in acesti doi ani am reusit sa-mi distrug nervi. Am ajuns sa ma enervez din orice. Uneori si eu simt ca nu mai pot. De multe ori i-am zis sa ne despartim ca nu ne este bine asa dar mereu el spune ca nu se poate desparti de mine, ca ma iubeste, ca sunt totul pentru el. De multe ori pic in plasa lui.

| Cineva_7121 explică:

Cea ce nu am inteles eu niciodata de ce este gelos cand mereu i-am demonstrat ca sunt a lui... L-am intrebat chiar si pe el de ce e gelos si mi-a raspuns : "daca nu te-as iubi nu as fi gelos". Sunt de acord cu asta dar mereu exagereaza. Aceasta gelozie alui fara nicio justificare ma face sa ma distrug. Chiar vreau sa pun punct dar nu ma lasa inima. Stiu ca imdeiat ce ma voi desparti de el va da fuga la cealalalta. Bag mana in foc. Asa a facut mereu.

| Cineva_7121 explică:

Intr-un fel cred ca ai dreptate. Sincer acum. Daca ma vede fericita oricare ar fi motivul imediat imi strica starea prin gesturi, vorbe...

| Cineva_7121 explică:

Nu fugeam mereu la altul. Am facut asta dupa aproximativ un an si 9 luni. Dupa ce simteam ca nu mai pot. Ai inteles gresit! Si sa te mai intreb ceva (i'm perfect(a))... Cum iti e cand sti ca ai ramas insarcinata cu el, ii spui si iti da o replica de iti ramane infipta in inima pentru toata viata : "NU E COPILUL MEU". Am ramas insarcinata la aproximariv 7 de luni de cand eram cu el. Spune-mi tu. Ti se pare normal. In acel timp eu stateam de dimineata pana seara numai cu el. Ieseam din casa, ma duceam la el, plecam de la el, veneam acasa. SI nu numai in alea 7 luni, in acesti doi ani am facut asta. Nu stiu daca intelegi ceva. Dar infine. Deaia am si scris pe acest site. Eram constienta ca vor fi si critici. Orcum iti multumesc I'M PERFECT(A). Spune-mi tu, intodeauna ai fost perfecta? Nu ai avut greselile tale in viata?

| Cineva_7121 explică:

Nu te amesteci deloc. Iti multumesc din tot sufletul meu. Sincer iti spun. In aceasta seara nu stiu daca va mai pot raspunde. Dar promit ca o sa revin maine. Va multumesc tuturor.

| Cineva_7121 explică:

Crede-ma ca va veni si vremea cand vei gresi si tu voit sau nu. Nu baga mana in foc. E singurul lucru care ti-l spun. Sunt contienta ca am grestit enorm. Stiu asta! Timpul nu-l pot da inapoi si daca as avea vreo sansa sa fac asta l-as da si nu as mai face aceste greseli. Nu pot face altceva decat sa regret. Voi regreta toata viata. Dar crede-ma ca nu-ti pot exprima in cuvinte ce am simtit in acele 4 luni si nu numai. Nu sti cum e sa treci prin asta. Oricum iti multumesc din tot sufletul meu pentru raspuns.

| Cineva_7121 explică:

Nu am zis ca am simtit placere. Sincer nu am simtit absolut nimic. Daca poti intelege asta. Nici eu nu stiu ce a fost in capul meu. Dupa ce am facut asta in capul meu nu a fost decat o intrebare : "Cum am putut sa fac asta ". Indiferent de cat rau mi-a facut el, eu tot m-am gandit la el. M-am gandit cum s-ar simti el daca ar afla asta. Ma gandesc si acum. Chestia e ca nu a aflat si daca va afla nu stiu ce voi face, voi spune. Sa-ti mai zic ceva. Pe mine ce ma deranjeaza la el cel mai mult e ca e genul de baiat care umbla dupa fustita mamei. Sincer iti spun asta. Intre noi nu poate fi nimic de care sa nu stie mama lui. I-am explicat ca nu-mi convine asta dar degeaba. Daca ii zic ceva imi da replica " Lasa ca ii spun si eu lu mami sa vedem ce zice "... Ai dreptate. e parerea ta. Fiecare isi poate spune parerea. Multumesc oricum

| emyy_5514 a răspuns:

Buna imi pare rau pentru experienta asta. Iubirea pentru mine inseamna libertate nu gelozie.Se spune ca atunci cand iubesti nu se poate sa nu fii gelos dar trebuie sa fii in limita bunului simt nu sa fii sclava lui sa faci tot ce spune el.Nu cred ca ai facut bine ca te-ai impacat cu el i-ai demonstrat ca esti slaba de caracter si ca poate face tot ce vrea din tine.pacat pentru ca tu poate chiar il iubesti sau poate doar te-ai obisnuit cu prezenta lui. sper ca totul sa meraga mai bine si daca tu ti-ai impune si tu punctul de vedere si te-ai comporta cum face el poate s-ar schimba ca presupun ca nu i-ar convenii.succes si sa imi spui si mie ce rezolvi.

| 123456 a răspuns:

Eu intr-un cuvant tia-si zice ca sa-l uiti sincer si din inima iti spun ca sunt exact in aceeasi situatie ma jur la fel face si iubitu meu si pot zice ca si acum sunt cu el am stat cu el un an si ceva exact la fel a fost... eu iti zic sa-l uiti daca e tot asa
bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji doar tu ai spus ca e gelos probabil ii e frica sa nu te piarda in favoarea altuia incearca sa ii arati cat de mult il iubesti cum ar fi atunci cand se da cineva la tine tu sa il eviti mereu

| dyutza_7044 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...nu cred ca tine la tine daca se vede cu aia si cred ca ai gresit ca te-ai impacat cu el trebuia doar sa vorbiti fta in fata si ca spuneti aman2 ce aveti pe suflet parerea mea

| baby_6056 a răspuns:

Buna. te inteleg sunt in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac.eu cred ca nu ar trebui sa ai mustrari de constiinta deoarece si el te a inselat si in plus daca zici ca ti-a facut ce tia facut.eu nu as mai sta cu el. cel mai bine e sa stai singura si sa te gandesti ce e mai bine pentru tine...eu acum ma gandesc la fel ce sa fac. daca ai un rasp si pentru mine la intrebarea de la babi la categoria dragoste si sex tias multumi.si asta zic stai singura o perioada si vezi daca te mai gand la el daca tie dor de el.si nu mai fi toanta nu ai de ce sa ai mustrari de constiinta.gandestete ca altele in locul tau au facut altele mai grave. popici