| ike a întrebat:

Buna
Am si eu o poveste... poate suna aiurea... poate unii o sa-mi spuneti ca stau de prost... dar care poate...as dori sa-mi dea sfaturi.
In decembrie 2008 printr-o coincidenta m-am intalnit cu o fata pe care mai purtasem cateva discutii pe messenger, fara importanta. Am vorbit... In seara aia teoretic am inceput o relatie... initial fara sentimente... eu nu aveam prietena... iar ea tocmai s-a despartit de un baiat. La inceput au fost probleme din cauza respectivului... gelozia mea isi facea simtita prezenta si ea inca mai tinea legatura cu el... nu serios... dar eu faceam din tzantzar armasar. Pe urma a fost o perioada frumoasa... am tot insistat sa faca dragoste cu mine... a cedat. Tot asa a mers treaba vreo 10 luni. Timp in care eu "tot ii dadeam sfaturi"... a ajuns la liceu... eu am inceput facultatea si ne-am distantat. A mers tot mai prost treaba. Si sa nu uit... in tot acest timp...parintii ei nu ma prea agreau. Incet incet... am aflat ca ma mintise cu foarte multe lucruri. Am vorbit cu ea...raspunsul "am facut-o ca sa te comporti mai frumos cu mine, facand pe victima... imi arata-i mai multa dragoste"... nu pot sa spun ca a fost o relatie prea roz... au fost multe certuri. Totusi o iubesc enorm de mult...pana acum cateva zile credeam ca si ea simte asta... dar mi-a zis ca vrea sa se razbune pe mine... sa o las sa faca asta si sa o caut in 14 feb. Nu stiu ce sa mai cred... m-a mintit mult... dar la orice problema eu ii gaseam scuza urmatoare "e mica... nu stie ce vrea... o sasi dea seama odata...important e ca ma iubeste". Nu prea am incredere in ea dupa discutiile din ultimele zile.de fapt... nici nu mai vorbim in ultima saptamana... o tot caut la tel, dar in zadar.
Cand ne vedeam in fiecare sfarsit de saptamana si in cursul acesteia... era bine...cu mai putine certuri... si ff important...cred... e ca toate certurile au fost la telefon...niciodata fata in fata...
Ce sa fac? tin la ea... o iubesc... nu prea pot s-o uit... de 2 luni ne-am vazut 1, cu toate astea ma gandesc mereu la ea.
I-am gresit si eu. Cum sa fac sa ma ierte? As vrea so luam de la capat, sa lasam toate problemele in spate... Se poate? Cum? Ce ar putea-o face sa renunte la prostul obicei de a ma minti?
Mai tine la mine? Totusi, am fost primul si a fost prima... asta conteaza?
Recent am facut 19 ani, si desi eram certati si despartiti, m-a cautat si noaptea inainte de a fi ziua mea... a vrut neaparat sa stam la tel pana la 12, sa fie prima care imi zice "la multi ani". Curand vine ziua ei...prin martie adica, face 16 ani. Cum / cu ce s-o "recuceresc"?
Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A acceptat sa faca dragoste cu tine...mda asta poate dovedeste ceva. Dar din cate am inteles voi doi aveti sau aveati o relatie deschisa.Si v-ati si mintit reciproc.Nu-ti rasp la tel? Chestiile astea nu se fac. Eventual sa-ti spuna care este faza aici, te vrea sau nu. Tu spui ca o iubesti enorm.Eu,in calitate de fata iti zic asa:din punctul ei de vedere e cam indiferenta relatia, ii place la tine ceva dar nu te-ar pastra, din punctul tau de vedere:vei suferi, las-o.Sau ai scris acolo ca vrea sa se razbune. Ei uite aici poate exista o samanta de adevar. Ea vrea sa-ti plateasca cu aceeasi moneda, pentru ca la varsta ei asta este primul lucru care ii trece prin cap[probabil influentata si de ceva prietene], si acum te face sa suferi. Daca crezi ca merita lupta pentru ea, dar nu o coplesi cu iubire si incearca sa nu pari nici indiferent.Fii istet, fa-o sa vada ca are nevoie de tine.Bafta :*.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Las-o mai bine in pace. Si asa ti-ai cam batut joc de ea. Ai pus-o in mare pericol fortand-o sa-si inceapa viata sexuala la o varsta asa de frageda. Ea nu are discernamant, nu poti zice ca a fost de acord. Mai bine las-o, sa mai creasca si sa uite trauma la care a fost supusa. Poate va gasi un baiat caruia sa-i pese de sanatatea ei psihica si fizica si sa o ajute sa se vindece dupa aceste probleme care i-au alungat copilaria.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ike, nu are nici 16 ani. In toate tarile lumii, legea considera ca nu are discernamant. Ca nu stie ce e mai bine pentru ea si nu poate lua decizii corecte. Deci nu conteaza daca ai convins-o. Conteaza ca tu, care esti major, ai transformat-o intr-o persoana cu handicap, cu risc imens de a face leziuni canceroase si precanceroase de col uterin. Ginecologul ce spune? Sau nici la medic nu ai dus-o? Ca era obligatia ta, daca tot ai bagat-o in asta. Nu stiu cum poti zice ca macar tii la ea cat negru sub unghie fara sa te rusinezi.
Aveam un coleg de liceu. Cand era in primul an de facultate, s-a indragostit de o fata. Ea avea 16 ani si jumatate, el 19. Im spunea: stii, nici nu o sarut pana nu face 18 ani, fiindca de la un sarut se poate ajunge la mai mult, eu o iubesc si o doresc foarte mult, dar n-o s-o nenorocesc. Daca, Doamne fereste, uit de ce trebuie si am relatii sexuale cu ea inainte, macar sa faca 18 ani? Nu-i distrug eu viata dintr-o tampenie? Si asa a facut. A asteptat rabdator si nu a acceptat sa aiba relatii sexuale cu ea pana la 18 ani. Desi tipa si-ar fi dorit si la un moment dat a insistat. A mers cu ea la ginecolog, medicul i-a explicat riscurile, asa incat cand ea a facut 18 ani, i-a zis: stii, as vrea sa mai asteptam. Si au asteptat inca vreun an si jumatate. Azi sunt casatoriti si fericiti. Invata ceva din asta, tu ai facut un gest incalificabil pentru care legea acestui stat te considera un infractor si te poate condamna la inchisoare. Unde. cred eu, ar trebui sa si ajungi o vreme.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, vorbeste serios cu parintii ei si fa in asa fel incat s-o duca la ginecolog. Investeste niste bani in asta: cel mai bun ginecolog, test papanicolaou, test de secretie, ecografie, eventual o colposcopie. Apoi incearca sa nu mai ai relatii sexuale cu ea macar pana face 17 ani si jumatate (nici cu altele, desigur). Sigur ca ea ramane sa se duca la ginecolog la fiecare 6 luni in toata aceasta perioada si, in principiu, toata viata. In acest timp, faceti-va amandoi analize: HIV, hepatita, sifilis, chlamydia, HPV.
In plus, ce sa zic, ai grija sa se tina de scoala, sa ia numai note mari, sa intre la o facultate buna si sa faca facultatea la zi, tinandu-se cu dintii de carte. Dupa aceea, va puteti gasi la casatorie si alte chestii.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ia-o pe alt drum!

| mayli_9074 a răspuns:

Bine spus o poveste pentru ca asa va fi nu vreau sa te dezamagesc dar la anii vostri trebuie sa aspiri la mai mult.Prietena ta ce sa-ti spun sunt fete care nu stiu ce vor la 25 de ani dar la16 ...Eu zic sa te mai gandesti ce vrei de la viata. Stiu e greu dar o sa intalnesti pe cineva la momentul potrivit. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai conteaza ca tii la ea e bine...
ai cam fortat'o unpic si nu e bine.
poate ca se comporta asa pentru ca vrea sa se distanteze de tine fara sa o spuna direct. o sa'si dea seama ce a pierdut si ce nu. chiar daca nu o sa o faca la momentul potrivit. tu iai incercat sa o intelegi ca e mai mica si dhe.nu-sstraight face oricum ma mir ca o iubesti asa de mult. daca ar fi chair adv. poate ar fi bine sa nu renunti la ea. dar daca crezi ca iti vei gasi alta mai buna.nai decathappy

| Ora411C a răspuns:

Daca o iubesti merita sa lupti pentru ea, mai ales ca a ales sa faca primul ei pas spre "viata" alaturi de tine. Dragostea nu are varsta, de multe ori fetele de 16 ani au mai multa minte, si pot fi mult mai mature decat o fata de 22 de ani. Poate te-a mintit datorita faptului ca nu voia sa te piarda sau nu stiu....ar fi bine sa fi si tu deschis in fata ei.Sa i te destainui si tu ei. Relatia probabil s-a racit datorita distantei, dar uneori distanta doar apropie oamenii si ii face sa se iubeasca mai mult. Ai putea sa o "recuceresti" prin a face tu primul pas spre impacare. Multa bafta:*

| ike explică:

Brigaela, dar nu am fortato.
Am avut discutii despre acest subiect, am zis ce ar insemna, ce riscuri implica, deci intr-un fel i-am explicat asta.
Cand am facut pasul asta, l-am facut la comun acord. S-a intamplat dupa ce am petrecut un timp doar noi doi, insa fara sa deschida niciunul subiectul despre asta. Si pot sa spun ca eram familiarizati intr-un fel unul cu celalalt... poate mai mult decat sunt altii dupa o relatie de 2-3 ani.
Iar ce vreau de la viata... e o relatie cu ea. O relatie frumoasa. Am fost primul in viata ei si tocmai pentru ca nu vreau sa creada ca am profitat de ea, as vrea sa raman si singurul din viata ei.Chiar nu vreau sa-mi bat joc de fata aceasta, o iubesc enorm de mult.

| ike explică:

Brigaela, multumesc de raspunsul acela.
Nu e tocmai pe placul meu daca ma gandesc doar la mine, dar e adevarat. Dureros, dar sincer.
Cu toate astea, tin sa-ti cer un sfat "care sa ma avantajeze", in sensul ca as vrea totusi sa pot avea grija de fata aceasta, daca pana acum, chiar daca nu cu intentie, dar mi-am batut joc de ea.
Dupa parerea ta, cum si ce anume sa fac?