| mihaa a întrebat:

Nu știu pe cine sa aleg. pe soțul sau amantul
Am o viață dublă de 2 ani și nu știu pe cine sa aleg.
Am o căsnicie de 19 ani, 2 fete de 17 și 13 ani
Daca a mai fost cineva in aceasta situație, va rog scrieți pe adresa miha790@yahoo.com sau aici pe site.
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă l-ai fi iubit pe primul, nu ai fi ales să fii și cu cel de-al doilea, dacă l-ai fi iubit pe al doilea n-ai mai fi continuat să fii și cu primul. Majoritatea au spus să-ți alegi soțul, dar este clar că, ai ales să-l înșeli pentru că nu-l mai iubești. Dacă l-ai iubi n-ai fi lăsat alt bărbat să te atingă, nu ți-ar fi permis inima. Soțul tău știe de amant, nu este distrus emoțional, furios sau rănit, ci orgoliul îi este șifonat că un alt mascul a reușit să-ți ofere ce el nu-ți mai oferea de mult. Îl frustrează că există posibilitatea să te despărți de el și să fi fericită alături de alt bărbat. Această frustrare nu provine din iubirea pe care se presupune că ar trebui să ți-o poarte, ci pentru că nu suportă ideea să iasă în minus, deși dacă ai continua să fiți împreună, tot minus ar fi. Poate este conștient că nu-l mai iubești sau poate încă nu vrea să accepte asta, așa că încearcă să te facă dependentă emoțional și financiar de el. Nu acceptă ideea să ai (fericire) cu altul ce n-ai avut cu el, pentru că asta îl face să se simtă inferior. Te iubește atât de mult încât, suportă ideea că te împarte cu un alt bărbat.

Multe femei înșală pentru că nu mai primesc atenție și afecțiune din partea partenerului, vor să încerce să aibă ceea ce nu mai au, dar foarte multe rămân ancorate într-o relație care le oferă doar obișnuință, stabilitate, siguranță și comoditate. Ai ales să evadezi de toate aceste lucruri care nu-ți făceau corpul să vibreze de plăcere, oferite soțul tău, alegând un bărbat în brațele căruia te-ai refugiat.

Dacă îți plac două obiecte la fel de mult, asta înseamnă că niciunul dintre aceste două obiecte nu ies cu nimic în evidență în ochii tăi.

Dacă iubirea se naște în timp, moare în timp. Iubirea nu este muritoare, dar iluziile, cerințele nevoile și promisiunile oamenilor sunt. Iubirea nu înseamnă să găsești o persoană care să aibă comportamentul corespunzător cerințelor și nevoilor tale. Nu cred că ai cu soțul tău acea chimie, conexiune, scânteie, compatibilitate, atracție fizică, atracție și compatibilitate sexuală, sentimente intense și profunde, atracție mentală, dar nici cu amantul nu le ai. Iubirea este un carusel al emoțiilor, al sentimentelor și al trăirilor.

Idirect, ești un exemplu pentru fiicele tale, așa vrei să-și amintească de tine? O femeie care s-a lăsat acaparată de frici și frustrări, de oameni și nevoi materiale care nu aduc fericirea, dar pe care dacă ți le dorești le poți obține. Situația în care ești este foarte dăunătoare sufletului tău. Nu-ți găsi scuze și acționează! Nu aștepta până fiicele vor fi capabile să-și poarte singure de grijă, nu le oferi o iluzie a unei familii care ar trebui să fie fericită, dar nu este. Timpul trece, fiecare minut pe care îl lași să treacă fără să îl folosești cu scopul de a fi fericită, este un minut pierdut, pentru totdeauna. Nu încerca să continui relația cu soțul tău de dragul amintirilor frumoase, nu trăiești în trecut, ci în prezent, și în prezent ești nefericită.

Femeile nu știu sau nu vor să pună punct când trebuie, alegând să facă o "încropeală" (găsesc pe cineva care îi compensează defectele partenerului) dintre partener și amant, dar asta nu înseamnă fericire. Întrebarea potrivită nu este pe cine să alegi, ci de ce nu ești o femeie determinată, curajoasă și luptătoare?

Îți va fi greu la început, probabil îți este teamă de eșec, dar gândește-te că în zona ta de confort nu te așteaptă fericirea și împlinirea. În primul rând o faci pentru tine și pentru șansa la un nou început pe care îl vei primi când vei încheia sfârșitul pe care îl prelungești din cauza lipsei de respect pentru tine și a încrederii în sine pe care nu o ai.

O iluzie care corespunde sau compensează, nu înseamnă fericire.

Fii demnă pentru fericirea pe care ți-o dorești s-o simți!

| Jameson a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bun raspunsul tau. Felicitari!

69 răspunsuri:
| mihaa explică:

In situația asta am ajuns și din vina mea,dar și a soțului,eu muncesc în străinătate,iar comunicarea dintre noi a fost tot mai slabă,eu și soțul am fost mai mult prieteni decât căsătoriți, dar am trecut peste, in momentul actual soțul știe de existența lui și nu face decât să mă șantajeze emoțional și financiar, mă vrea langa el din dorința de-a ști că nu sunt fericita, iar fetele.cea mare mi-a zis. lmama ..asta nu e viața...2 zile vă înțelegeți...iar 4 nu

| SG1995 a răspuns (pentru mihaa):

Pentru că ai mei au trecut prin același rahat excepție amantul/amanta. Divorțul e cea mai bună metodă.

| mihaa explică (pentru SG1995):

Și acum părinții tăi sunt fericiți? cine a rămas cu amanta sau amantul sunt și acum împreună?

| SG1995 a răspuns (pentru mihaa):

Cum am zis nu era vorba de amant/amantă, taică-meo era mai tot plecat din țară, acasă certuri. Aveam vârsta ficei tale mari când le-am zis că nu e musai fie împreună de dragul nostru. Au divorțat până la urmă. Tata s-a recăsătorit, mama are și ea acu' după "n" anii un iubit.

| Adry05 a răspuns:

Daca ai dubii inseamna ca inca tii la sot si atunci e pacat sa renunti la o familie si sa-ti ranesti copiii pentru un capriciu si o placere de moment. + ca din partea sotului ai deja asigurata stabilitatea si siguranta, de la amant ce ai? E interesat de tine ca te simte produs interzis, ai vreo garantie ca ramane langa tine si te ia de sotie sau ce vrei tu? Eu zic sa revii la familie si sa lasi prostiile astea.

| Jameson a răspuns:

Te gandesti si la consecinte?
Ce consecinte sunt pentru amantul tau?
Eu zic ca e mai bine cu amandoi, de ce nu vorbesti cu sotul tau si cu amantul sa aveti o relatie deschisa toti trei. Gandeste-te putin si la posibilitatea asta. Primesti dragoste si esti iubita de doi barbati.
Din moment ce nu sti pe cine sa alegi, presupun caci cu amandoi te simti bine. Asa este?
Daca vrei putem discuta si in privat.

| danbnz a răspuns:

Wow... ce de lupi moralisti pe aici... mama voastra stie pe unde va jucati?

| RAY a răspuns:

In sf si ceva nou, stai cu amandoi in continuare

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai o casnicie de 19 ani si doua fete ca doua flori, nu este cazul sa-ti parasesti sotul pentru amant.

| danbnz a răspuns (pentru Emilian65):

Daca asta e criteriul esti inapoiat baiatule

| Catrice a răspuns:

Cam asta e cazul tău.

Un bărbat a avut o soţie, o amantă şi nu a ştiut pe cine să aleagă. El a decis să meargă la un psiholog pentru a găsi un răspuns la problema lui. L-a întrebat dacă ar trebui să fie cu soţia lui sau cu amanta lui. Psihologul s-a uitat la el şi a luat două vaze în mâini: una cu un trandafir şi cealaltă cu un cactus şi l-a întrebat:
"Ce faci dacă îţi spun să alegi una dintre aceste două vaze?".
Omul s-a uitat și i-a răspuns: "Bineînţeles că aleg trandafirul!". Psihologul zâmbea:
"Te-ai dovedit a fi nesăbuit şi grăbit. Nu meriţi niciuna dintre cele două vaze: nici cea roșie, nici cea cu cactusul. Unii oameni, conduşi de frumuseţe şi societate, aleg ceea ce pare a fi mai strălucitor. Roșul e frumos, dar nu va fi pentru totdeauna. În schimb, cactusul, deşi nu este foarte frumos la prima vedere, rămâne la fel, indiferent de climă: verde închis cu mulţi spini, dar când înfloreşte îţi oferă o floare frumoasă. Soţia ta ştie toate slăbiciunile tale, defectele şi greşelile tale şi te iubeşte pentru ceea ce eşti. Amanta ta nu te vrea întreg, vrea numai partea frumoasă: zâmbetele tale, victoriile, bucuria, banii. Soţiei tale îi plac lacrimile tale, înfrângerile tale, ea stă alături de tine pentru binele şi răul tău. Când vor veni vremurile grele, ananta ta va pleca şi se va uita după altul. Soţia ta va sta lângă tine. Nu te uita acum că totul arată bine. Lucrurile n-o să meargă atât de mult. E prea târziu pentru tine. Ai disprețuit cactusul pentru a obține trandafirul roșu și nu merita. Să știi că va veni timpul când îţi vei înţelege greşeala, dar va fi prea târziu."
Bărbatul, în general este cel care are un diamant acasă și merge în căutarea pietrelor ieftine.

| Andreeush a răspuns:

Esti la o varsta in care ar trebui sa faci ceea ce simti, alege pe cine iubesti.

| Adi88 a răspuns (pentru Andreeush):

Vreau si eu sa fiu amantul tau, vrei?

| danbnz a răspuns (pentru Adi88):

Vreau sa fiu eu amantul de cucuruz al tau... vrei fraiere?

| Adi88 a răspuns (pentru danbnz):

Ti o dau la pupătoare fraiere

| danbnz a răspuns (pentru Adi88):

Ai cu ce mucosule?

| danbnz a răspuns (pentru Adi88):

Esti prost!

| danbnz a răspuns (pentru Adi88):

16 ani, muci la nas, laba multa... esti destept rau...

| SG1995 a răspuns:

Depinde de relația cu soțu. Tu, da tu, de care crezi că ai nevoie, care te merită, cu care crezi că o să-ți meargă bine? Noi nu te cunoaștem nici pe tine, nici soțul tău, nici pe amantul tău să ne dăm cu părerea.

| Plato a răspuns:

Doar ultima speta de oameni, scursuri ale societății pot fi implicate intr-un adulter. E oribil, dizgrațios, demn de dispreț.

| danbnz a răspuns (pentru Plato):

Esti inapoiat baiatule... muci la nas si prostie multa in creier... get a life

| danbnz a răspuns (pentru Plato):

Esti retardat daca gandesti asa muistule

| Plato a răspuns (pentru danbnz):

Serios? Sper din suflet sa te înșele intr-o zi sotia, sa vedem daca sunt retardat si atunci.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Cineva de genul nu are iubita/sotie. E genul de ratat care moare singur ca un caine.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

Și de ce faci ratat pe cine moare singur? Ar trebui să te gândești că unii n-au cum să îndrepte situația, n-au cu cine și cu ce. De exemplu eu.

| Endoryus a răspuns (pentru ForeverAlone97):

In cazul lui ar muri ca un ratat. Pentru ca se vede ca nu e genul de om care merita respectat. Nu e un tata iubit, nu e un sot respectat. Este un nimic. Si o sa moara ca un nimic.
Tu esti tembel. Abia ai 21 de ani. Daca aveai 51 mai te luam in serios. Stai linistit. Ai toata viata inainte. Nu te mai prosti cu "mor singur". Nu stii niciodata ce este dupa colt. Mica ta problema este increderea in sine. Ceva ce fetele/femeile "miros" de la o posta. Lucreaza la acel aspect si o sa gasesti ceea ce vrei.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

De parcă n-am încercat la viața mea. Am făcut de dracu-n 4 să modific treaba asta. Rezultatul? Simplu. Situația mea nu corespunde cu cerințele, pretențiile de viață bună, și comoditatea divelor noastre din România

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

De ce nu mă întrebi în domeniul sportului câtă încredere în sine am? Cum se face că acolo reușesc? Chiar am o problemă crezi?

| Emma30555 a răspuns:

Pai și ce mai aștepți? Îl mai iubești pe soț? Te mai iubește? Relația cu soțul pare cam terminata din ceea ce spui. Risca și tu puțin și vezi ce iese...

| Adi88 a răspuns (pentru Emma30555):

Vreau si eu sa fiu amantul tau vrei?

| ForeverAlone97 a răspuns:

@Danbnz desigur că dai ignore, ratatule. Atât te duce capul, tu pornești scandalul și tot tu fugi repede la butonul ăla. Ce pot spune, foarte masculin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai găsit pe cine să întrebi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești o panaramă

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti un prost de judeci oamenii fara sa-i cunosti.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru danbnz):

După mintea ta, cum poate fi numită o femeie care deși e casătorită, are amant? Mai bine nu răspunde, că sigur o să zici o tâmpenie

| danbnz a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cum am zis mai sus... nu judeca inainte sa cunosti omul sau situatia.
Probabil ca ai 16 ani, muci la nas si tot ce zboara se mananca... hai raspunde si mai zi o prostie ca sa te faci de ras definitiv.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru danbnz):

Am 21, dacă chiar erai curios să știi câți ani am te uitai la mine pe profil. O femeie căsătorită care are amant este o panaramă, și orice om cu măcar 2 neuroni în cap știe asta.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu.

| danbnz a răspuns (pentru ForeverAlone97):

O femeie cu amant e panarama dar un barbat cu amanta e macho... societatea e ipocrita!
Nu ma intereseaza profilul tau... oi avea tu 21 dar fata de mine esti un copil fara experienta, si la propriu si la figurat.
Probabil ca te intrebi ce varsta am... Fa tu un calcul, cand eu terminam facultatea tu nu erai nici macar un proiect.
Nu-mi mai da replici te rog... nu-ti mai raspund.

| Jameson a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Panarama poate esti tu pentru ca gandesti asa despre altcineva. De ce sa fie panarama? Ce este rau ca are doua relatii paralele?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Jameson):

Ce e rău că are 2 relații paralele? Ești retardat?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru danbnz):

Cine a zis ca un barbat cu amanta nu se afla la acelasi nivel de depravare si curvie ca si o femeie cu amant? "Ipocrizia" asta este doar in mintea ta.

| Jameson a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu este rau. Nu sunt retardat. Vorbeste frumos.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Vad ca Romania se islamizeaza. A ajuns normal in zilele noastre ca un om casatorit si cu doi copii sa aiba mai multi parteneri in acelasi timp. Nu stiu daca chiar sunt ei "retardati" sau suntem noi prea inapoiati.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Nu numai România se islamizează. Cred că tot occidentul aproape are problema asta

| mihaa explică (pentru Subsemnatul123):

In țările occidentale exista într-o căsnicie diversitate, adică ei nu merge pe ideea că trebuie să fi toată viața doar cu un partener, parteneră, și pentru asta au căsnicie solide, nu sunt depresivi și trăiesc 100 de ani
Poate suna deplasat răspunsul meu.dar eu sunt vărsătoarea și văd lumea altfel

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru mihaa):

Mai ales că omul nu e proiectat să fie monogam, omul este ființă poligamă

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru mihaa):

Si daca ei sunt spalati pe creier cu diversitatea inseamna ca trebuie sa fim si noi la fel? De vreme ce te-ai casatorit legal cu o persoana, practic ti-ai luat angajamentul sa-i fii fidela pana la divort (daca este cazul). Daca te lasi sedusa de alti barbati atunci tin sa-i dau dreptate lui ForeverAlone si Plato. Diversitatea culturala este o mizerie care trebuie exterminata, nicidecum un ideal al societatii moderne.

| danbnz a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Vai de capul tau... pe ce lume traiesti ma baiatule...

| danbnz a răspuns (pentru Plato):

Subscrii la ce? Esti si tu un troll ca toti ceilalti... dpm de bou

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru danbnz):

**** nu mi-o sugi, martalogule boschetar?

| danbnz a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Hahaha,asta esti barosane, atata limbaj ai fraiere cate limbi pe **** poti sa dai, hahaha...

| danbnz a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Sa mori tu... asa tiau zis tie vocile din cap

| supadeceapa a răspuns (pentru mihaa):

Si eu sunt varsatore, te rog nu-mi mai face zodia de ras.

| mihaa explică (pentru supadeceapa):

Mă bucur că tu ești fericit-fericita, noi vărsătorii suntem uneori și ironici dar ne bucuram când cineva este bine.craciun fericit

| Endoryus a răspuns (pentru danbnz):

Il faci prost pe anonim dar faci aceeasi chestie. Sa presupunem de dragul discutiei ca e un el. Poate a fost inselat vreodata si are toate scuzele sa o creada pe alta care a inselat, o panarama. Dar tu? Faci aceeasi chestie. Clar nu stii povestea "lui" dar judeci fara sa cunosti. Deci? Cum vine? Pe langa scuza penibila de expirat "co@aiele mele ajung la glezne, deci asta ma face sa am dreptate in toate" mai ai vreun "argument" pentru care crezi ca ai dreptate? Te lauzi cu o varsta dar arati comportament de tigan de 18/19 ani care stie doar sa injure. Deci unde e intelepciunea aia de expirat trecut prin viata? Daca tot faci pe inteligentul, fa-o cu cap. Si vad ca esti mare macho. Dai ignore unui copil de 21 de ani. Cu toata intelepciunea care pretinzi ca o ai, de asta esti in stare. A da. Si limbaj de tigan. Cat de patetic.

Ps. Pana sa ma iei cu " ai 16 ani". Am 15, nebunule. Ti-am luat-o inainte cu mistoul. Te "oblig" asa sa vii cu un misto mai calumea. Daca te duce capul, de nu, fugi cu coada intre picioare si dai ignore.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

Aha. Deci să înțeleg că nu ești de acord cu ăștia care dau ignore

| Endoryus a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Am si eu 4 la ignore. 2 din cei 4 sunt de fapt aceeasi persoana. Toti 3 din acelasi motiv. Tampiti/e care ma freaca la icre cu mesaje in privat. Motivul lui tataie mai sus e penibil.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

Mda. Și mie tipul mi-a trimis o grămadă de înjurături în privat

| danbnz a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Societatea

| GirlOnline81 a răspuns:

Eu n-am sa-ți spun pe care dintre ei sa îl alegi, pentru ca atâta timp cât nu am trecut printr-o situație asemănătoare nu pot judeca. Am sa-ți spun in schimb ca un bărbat care se căsătorește cu amanta (si viceversa)va avea întotdeauna un post vacant pentru acea poziție. Nu generalizez, dar in unele cazuri întâlnite chiar funcționează.

| mihaicelsfant a răspuns:

Mihaa eu as spune ca pe sotul..acuma depinde ca da il mai iubesti
gandeste si la copii tai

| Stropdeploaie a răspuns:

Alege ma pe mine!laughing)

| Subsemnatul123 a răspuns:

Esti femeie in toata firea cu barbat si doi copii acasa si te mai gandesti daca sa-l alegi pe el sau pe amant? Daca nu aveai fetele alea, as fi zis ca nu meritai pe niciunul din ei, meritai sa ramai singura. Adica daca il alegi pe amant, ce faci, lasi un tata singur cu doua fete si pleci? Nu te supara dar ai o gandire cam mediocra.

| Socke a răspuns:

Greu de spus. Dacă iti te simți mai bine cu amantul alege-l pe el, totusi gândește-te la fetele tale. E adevărat nu mai sunt asa mici, dar poate au nevoie de o familie întreaga(si cu tata si cu mama)si nu vor dintr-o data alt/a tata/mama.
Doi la mana dacă îl alegi pe amant posibil sa trebuiască sa divorțezi de soțul tau si un divorț este costisitor si obositor, posibil sa le afecteze si pe fete.
Acum e treaba ta si problema ta, dacă tu te simți mai bine cu amantul si e un om de încredere du-te cu el(vorbește cu el despre asta) dacă nu rămâi u soțul tau si încheie relația cu amantul.

| jorjache a răspuns:

Probabil nu stiu unul de altul si atunci te comporti ca o curva!
Nu e moral sa fi cu 2!
Nu poți fi cu ****-n cur si cu sufletu-n rai

| Tudorelsan a răspuns:

Cu cine te înțelegi cel mai bine

| Fabian2401 a răspuns:

Unu-i tata la copii, altul-i pofta inimii