| je_7821 a întrebat:

Nu sunt foarte experimentata intr-ale sexului si probabil intrebarea mea poate parea oarecum puerila. Cu cateva zile in urma am facut dragoste cu prietenul meu si, dupa calculele mele, era chiar perioada ovulatiei. Am incercat sa ne protejam cat mai bine folosind prezervativul (am renuntat la pilule de aproape 1 luna). El si-a sters penisul cu un prosop de fiecare daca cand schimba prezervativul. In timp ce faceam dragoste, si-a introdus degetul in vagin. As dori sa stiu daca exista posibilitatea ca pe deget sa fi avut urme de sperma de pe prosop, desi el spune a a atins doar partea opusa celei care era murdara. O alta problema ar fi lichidul pre-ejeculator. Exista riscuri daca lenjerie sa intima murdara de acest lichid a atins vaginul meu? Va multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca exista sanse de sarcina in conditiile mentionate de tine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Oricat de mic, acest risc exista! Natura vrea cu indarjire cat mai multi bebey! E chiar asa de greu sa se respecte niste chestii elementare?! Nu introdus degetul cu posibile urme vitalizante, nu sters aiurea, etc!
Vezi cum o sa te simti, si mergi la un control ginecologic obligatoriu!
Daca stiai ca nu ai experienta destula, de ce nu ai cautat informatii pe net, in carti, etc?!
Mare atentie si la igiena! Cu introdusul degetului in vagin, daca nu s-a spalat foarte bine inainte (sapunit minim 20 de secunde!) risti sa iei si vreo infectie!

www.despresex.ro

www.sexpert.ro

www.seximus.ro

Răspuns utilizator avertizat
| onemaninsane a răspuns:

Nu! Stai linistita! Dar daca chiar tii sa fii foarte precauta, atunci ia posterol, sunt 2 pastile, le gasesti la farmacie, si atunci sigur nu vei avea probleme(adica o sarcina), dar cel mai indicat ar fi sa intrebi un medic de specialitate! Dar in principiu, parerea mea, e sa stai linistita! Dar pastilele sa le iei in 72 de ore dupa actul sexual! happy