| Rebecca a întrebat:

O amica m'a rugat sa o ajut cu niste sfaturi. Are 16 ani, e insarcinata in 4 saptamani, "tatal" copilului nu recunoaste nimic niciodata. Este presata de toata lumea din jurul ei sa renunte la sarcina ca isi distruge viata, totusi ea este total contra avortului si nu vrea sa isi ucida pruncul. Parintii inca nu stiu. Sunt foarte severi si imi este frica pentru ea. Cum as putea sa o ajut?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Nu o convinge tu sa avorteze! Pacatul ar fi injumatatit intre voi 2 si nu cred ca vrei sa-ti iei asa pacat pe cap si tu.
Daca nu vrea sa avorteze nu o fortati si nu incercati sa o convingeti. Avortul lasa traume psihice imense. E adevarat nu. i momentul poate sa faca un copil, dar daca nu se simta in stare sa-l omoare, mai bine sa n-o faca. Trebuie musai sa le spuna cat mai repede parintilor.

| Anca a răspuns:

Claudiu nu stiu despre ce vorbesti tu aici, dar inima fatului incepe sa bata incepand cu a 20ºa zi de conceptie, doar ca aceste batai se aud doar pe la 1 luna si jumatate cu claritate!

| Rukhsandra a răspuns:

Are trei variante:
1. naste copilul si-l creste
2.naste copilul si-l da spre adoptie
3. avorteaza
Orice varianta ar alege trebuie sa discute cu parinti ei. O s-o inteleaga. E fica lor si o iubesc.

| Rebecca explică:

Copilul nu are nici o vina ca mama e inconstienta si tatal e imbecil. Nu e vina lui. Nu stiu ce sa fac. Nu vrea sub nici o forma sa avorteze

| georgegs a răspuns:

Nu.sunt.de.acord.cu.avortu.eu.zic.ca.cei.care.s
pun.sa.faca.avort.sau.cei.care.fac.sunt.oameni.fara.
mila.

| vyolycy a răspuns:

Of e naspa situatia...si o inteleg in privinta parintilor.nu stiu ce sa-ti sp...parerea mea ar fi sa le sp parintilor ca pana la urma tot o sa se vada sarcina daca nu vrea sa fac avort(nici eu nu st de acord cu avortu)

| claudiu123 a răspuns:

Nu ai cum fa-o sa avorteze ca sa nu devina mamica este f greu sh daca afla parintzi s-a dat dracu... roag-o sa avorteze nu are alta sansa

| claudiu123 a răspuns:

Corinutza zile parintilor ei... chiar daca nu va mai fi prietena ta macar scuteste-o de cea mai mare trauma din viata ei spune-le parintilor ei o vor convinge sigur sa avorteze si fa-o cat mai repede

Nu uita e prietena ta in joc

| claudiu123 a răspuns:

Anca uh nu intelegi ca la 4 saptamana inima copilului nu bate deci nu are ce sa omoare dar nu va mai dura mult pana sa bata asa ca ar trebui sa o faca cat mai repede Doamne Ajuta sa inteleaga dobito**a aia si cu handikpat*l ei de iubit

| So Good a răspuns:

Sincer? duo d***cu sa faca un avort ISI DISTRUGE viata cu asta

Răspuns utilizator avertizat
| ana_3219 a răspuns:

Pune-i melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=D50PraChudE&translated=1 cum frate?!?!?!?!?!?! la 16 ani e undeva prin clasa a 8-a... daca a mancat-o in *** Iar cu parintii.asta este rezultatul lor!

| LittleDreamer a răspuns:

Pfui...Nasol rau.In primul rand ar trebui sa poata conta pe ajutorul celui cu care a facut copilul deoarece este si al lui. Oricum se poate demonstra ca este al lui prin niste analize, dar nu stiu cand(inaninte sau dupa sarcina). Eu cred ca ar trebui sa le zica parintilor si sa mai vb si cu baiatul. Daca el nu vrea sa recunoasca ar trebui sa vb cu parintii lui.
Nu stiu ce sa zicstraight face

| drumurile a răspuns:

Convingeo sa avorteze, va fi o trauma pentru ea dar cu timpul isi va reveni si pe viitor sa nu uite prezervativul

| danco a răspuns:

Amica ta e japita!

| danco a răspuns:

Corinutzza zice : "Copilul nu are nici o vina ca mama e inconstienta si tatal e imbecil". Pai de ce nu zici invers, mi se pare mai corect: "Copilul nu are nici o vina ca mama e imbecila si tatal e inconstient". Pentru ca tu faci copil nu baiatul. Tu ar fi trebui sa gandesti asta inainte. Tipul nu poate fi cat cel mult inconstient. E ca si cum ai da un mobil, ceva pe mainile unui copil de 3 ani si copilul il strica. Cine e imbecilul, copilul ca s-a jucat? Nu. In legatura cu avortul, se cunoaste faptul ca el creste riscurile de cancer la femeie, poti de asemenea ramane sterila, poti avea complicatii la anestezie de exemplu, plus ca e teoretic crima.

| FunkYboy a răspuns:

Pai, parintii sunt severi dar nu ii pot face nimic rau si...baiatul ala e egoist si nu se gandeste la biata fata.Sa ii faca la barbat un test de sperma sa vada daca el e tatal(sa dovedeasca). Dar testul trebuie facut dupa ce se naste copilul.Acum singura piedica pentru ea este decizia de avort.Sa isi urmeze inima!

| Alina. a răspuns:

Este prea devreme pentru un copil. Trebuie sa-si termine scoala si mai ales daca partenerul nu recunoaste copilu. Parerea mea este sa faca avort avad doar 4 saptamani de sarcina, inima inca nu-i bate nu se considera o crima (daca asa gandeste). Pune-o sa se gandeasca la viitorul copilului si al ei fiind si ea tot copil. Un copil nu-si poate creste singur copilul.

| lifeistough a răspuns:

Fata mea sa vina sa zica ca e insarcinata la 16 ani si avorteaza as renega-o pe viata!

| Emena a răspuns:

Ar putea sa faca un test ADN sa vada cine e tatal copilului. iar daca ea nu vrea sa avorteze.pentru ce sa avorteze.atata timp cat va avea grija de el, poate sa-l pastreze. dar va fi nevoie si de parinti sa o ajute, daca nici ei nu sunt de acord. poate sa nasca copilul, si sa il dea spre adoptie

| Courtney4you a răspuns:

E destul de neplacuta situatia.ar trebui sa le spui parintilor si sa va hotatati ce veti face in continuare...parerea mea e sa nu avortezi pentru. ca odata cu asta aduci si niste traume decare nu cred ca vei scapa prea usor(acum depinde de fiecare cum constientizeaza). apropo de la un medic ca avortul e de 3 ori mai dureros ca nasterea in sine... poti apoi sa-l lasi la un centru de adoptii daca bineinteles nu esti/sunteti cu constiinta incarcata.
Mult succes cu luarea deciziei si daca te hotarasti sa pastrezi copilul iti doresc sarcina usoara.happy