| anonim_4396 a întrebat:

Tu ce ai face cand tatal tau ti-ar distruge viata controlandu-ti tot interzicandu-ti, iar lumea l-ar sustine contra ta? Tu unde ai merge? Ai putea vorbi cu cineva? De ce ar face un tata asa ceva fiicei sale? De ce sa sustina el alte fete contra ei sa o pedepseasca pentru ele? Dar de ce s-ar lega oamenii de ea sa ii faca glume proaste sustinandu-i tatal impotriva ei?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Romania are o groaza de oameni prosti inutili care isi baga pul in tot, daca altii ar veni sai taie in 4 apoi sa faca dreptate printre cei nevinovati ar fi mai bine, unicul lucru care poti sa il zici cand pleci din casa la momentul potrivit ca a fost un imbecil care nu a stiut sa fie un tata exemplar

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

As pleca de acasa ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Unde ai pleca, cand n-ai avea prieteni, dar lumea ar fi prietenii lu tactu sa te parasca in tot ce faci?
E prostesc ca la varsta mea sunt ca un copil pedepsit de parinti, sunt mai mare decat voi. Dar am parintii asa si e lumea, de copiii liberi care fac prostii si vin sa spuan tatalui ca ce fac eu pe unde. Si eu cand zic ca aia face sx in poarta mea, tata cica nu e treaba mea ca as fi invidioasa pe ea, rade de mine, zice ca "trebuie sa ti-l aduc in casa sa te ft asta iti mai trebuie ca esti printesa ai tot" p drc, e grajd aici, e spatiu mic si pute ma sufoc, nu am cu ce sa ma imbrac mi-e rusine sa ies intre oameni, tata mereu are scuze de partea lui si a lumii contra mea totul mereu ma invinovateste ma cearta ma acuza face ca dc. Si nu am unde sa ma duc nu am ce sa fac cu astia in treburile mele. Nu inteleg mentaitatea lor, adica vor si ei ce am eu ce fac eu vor si ei casiguri pentru asta in treaba mea sa aiba ei sa am dea laoparte ca exact asta face? Si eu n-am dreptu la o viata ca depinde de lume ca eu trebuie sa fiu sclava ca vrea lumea sa aiba nu trebuie sa traiesc eu viata mea proprie ca eu sunt dataore am obligatii fata de oamenii care ma stiu pe mine? Adica ei invidiosi? Si eu nu pot avea viata nimic ca s-au nascut ei sa aiba si eu trebuie sa fiu pentru ei ca vor ei, si e mai important ce vor ei, eu n-am dreptu sa aleg sa vreau ca exista ei si eu n-am dreptu sa exist, ca nu exisata ce vreau eu ca e prea departe astia sunt aproape si eu nu-mi permit sa plec prin ei ca imi ia ei totu ca se baga in calea mea ca trebuie sa fug de ei mereu si fugind de ei nu-mi permit sa am nimic pentru mine insami?

| anonimg a răspuns:

90% dintre oameni sunt nebuni, chiar dacă ei par sănătoși. Răutatea este nebunie. Cei mai mulți oameni, bărbați si femei deopotrivă, nu doar că sunt răi, dar ei chiar sunt vrăjmași ai păcii. Ei nu caută să existe armonie, înțelegere. Ei nu știu să lupte împotriva răului, ci lupta împotriva semenilor lor. Asta este nebunie. Garantat 90% dintre oameni sunt așa. Deci să nu ne așteptam să găsim înțelepciune la oamenii nebuni. Să nu ne așteptam să găsim pace, înțelegere și armonie la vrăjmașii oricărei neprihăniri.
Dar vei găsi sprijin dacă vei citi cartea "Viața lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
O găsești și în aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.
Sau aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Pentru că Dumnezeu poate să aducă liniște și pace în inima ta, oriunde te-ai afla. Dar și siguranța că nebunii vor dispărea pentru totdeauna dacă nu își vor schimba caracterele care nu sunt vrednice nici pentru pământul acesta, dărâmite pentru cel viitor.

| SilentRain a răspuns:

Probabil lași asculta până la 18 ani, pe urmă fug in lumea mea laughing

| StrongHeart a răspuns:

As avea o discutie cu el, daca se pot discuta lucrurile prin comunicare, le rezolvi asa. Daca nu, pleci, nu stai intr-un mediu toxic.Asta evident, daca nu esti inca minora si depinzi de parinti, in cazul asta nu ai ce sa faci decat sa le accepti si partile nasoale a celor apropiati.La urma urmei un tata ar trebui sa isi apere fiica si sa o sustina, deci nu stiu care e problema voastra, dar poate se poate rezolva prin comunicare.
In orice caz, sper sa iesi din situatia in care te afli.

| Sophieka a răspuns:

Telefonul copilului / politie sau protectia copilului.

| FreedomAli a răspuns:

Hey. Îmi pare rău să aud prin ce treci şi pot spune că înţeleg oarecum situaţia ta. Dacă tatăl tău are acest comportament trebuie să îţi dai seama că problema ESTE LA EL. Educaţia pe care a primit-o şi mediul în care a crescut. Caută să vorbeşti cu prietenii tăi cei mai apropiaţi sau apelează la hn consilier(eventual cel de la şcoală, dacă este cazul) Dă-ţi seama că tu eşti mai presus decât comportamentul tatălui tău, fi smart! Iar cei care îi aprobă acţiunile cel mai probabil fac parte din acelaşi mediu înapoiat. din păcate. Poate cu timpul relaţia voastră se va îmbunătăţii. iar dacă nu, nu-ţi fă griji. tu eşti cea mai importantă şi când vei putea îi vei ínlătura din viaţa ta pe cei toxici. Numai bine! happy

| Bingoo a răspuns:

Buna,aceeasi situatie o am si eu si sunt la casa mea am copil am 23 de ani, nu se va schimba tatal tau, iar de vorbit nu vorbi cu prieteni, sunt patita, mi-am deschis sufletul catre prieteni iar apoi au vorbit mai departe pana a ajuns la urechile parintilor mei si a iesit nasol!

| Liviu a răspuns (pentru Bingoo):

Pentru asta exista anonimat pe net, gaseste un om anonim care te poate asculta. Poti sa imi dai mesaj daca vrei sa vorbim, si eu am avut unele chestii legate cu parinti, dar mna, s-au rezolvat in mare parte laughing