| alexandru_2302 a întrebat:

O clipa nu a fost atenta natura si a aparut omul. O clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara greseala... puteti comenta va rog aceste citate?big grin funda va roooog

Răspuns Câştigător
| angelina_2665 a răspuns:

Preambul
Noi, popoarele Pământului:
Considerând că facem toți parte din Pământul Mamă, comunitate de viață indivizibilă, compusă din ființe interdependente și intim legate între ele printr-un destin comun;
Recunoaștem cu gratitudine că Pământul Mamă este sursă de viață, de existență, de învățătură și că ea ne dă tot ce avem noi nevoie ca să trăim bine;
Recunoscând că sistemul capitalist, ca și celelalte forme de exploatare și poluare au cauzat importante distrugeri, degradări și modificări ale Pământului Mamă care pun în pericol viața, așa cum am cunoscut-o noi în zilele noastre, cu fenomenele schimbărilor climatice;
Convinși de ceea ce o comunitate de viață implică în relațiile de interdependență, este imposibil să se recunoască drepturile numai ființelor umane fără să se provoace dezechilibru în sânul Pământului Mamă
Afirmând că pentru a garanta Drepturile Omului este necesar să se recunoască și să se apere Drepturile Pământului Mamă și a tuturor ființelor vii care o compun și că există deja culturi care lucrează în acest sens;
Conștienți de urgența de a întreprinde acțiuni colective decisive pentru a transforma structurile și sistemele care generează schimbările climatice și care fac să planeze și alte amenințări asupra Pământului Mamă;
Noi proclamăm această Declarație Universală a Drepturilor Pământului Mamă și noi chemăm Adunarea Generală a Națiunilor Unite să o adopte ca un obiectiv comun pentru toate popoarele și națiunile lumii în așa fel ca atât persoanele cât și instituțiile să își asume responsabilitatea să le promoveze prin mijloacele de învățământ, ale educației și a luării de conștiință, respectului față de drepturile recunoscute în această Declarație și să garanteze recunoașterea universală și efectiva prin măsurile și procedurile aferente și progresive cu caracter național și internațional, toate acestea prin voința tuturor popoarelor și statelor din lume.
Articolul 1: Pământul Mamă
1) Pământul Mamă este o ființă vie.
2) Pământul Mamă este o comunitate unică, indivizibilă și autoreglabilă, compusă din ființe intim legate între ele, care susțin, conțin și reproduc toate ființele care le compun.
3) Fiecare ființă este definită prin relațiile sale ca o parte constitutivă a Pământului Mamă.
4) Drepturile inerente ale Pământului Mamă sunt inalienabile pentru că ele curg din propria sa existență.
5) Pământul Mamă și toate ființele care o compun sunt titularii a tuturor drepturilor inerente și recunoscute în această Declarație, fără nici o distincție, care ar putea fi stabilită între ființele biologice și non-biologice, în funcție de specii, origine, utilitate pentru ființele umane sau alte categorii.
6) Așa cum toate ființele umane beneficiază de drepturi umane, toate celelalte ființe ale Pământului Mamă au în măsură egală aceleași drepturi specifice ale condiției lor și proprii rolului și funcțiunii pe care îl exercită în mijlocul comunităților în care ele există.
7) Drepturile fiecăruia sunt limitate, prin drepturile celorlalte ființe și fiecare conflict implicând aceste drepturi trebuie să fie rezolvat în măsura în care să prezervăm integritatea, echilibrul și sănătatea Pământului Mamă.
Articolul 2: Drepturile fundamentale ale Pământului Mamă
1) Pământul Mamă și celelalte ființe care îl compun posedă drepturile fundamentale următoare:
- Dreptul să trăiască și să existe;
- Dreptul la respect;
- Dreptul la regenerarea biocapacităților și a unei bune continuități a ciclurilor lor, proceselor vitale, eliberate de orice activitate umană;
- Dreptul să își mențină identitatea și integritatea ca ființe distincte, autoreglate și intim legate între ele;
- Dreptul la apă, ca o sursă de viață;
- Dreptul la puritatea aerului;
- Dreptul la o sănătate deplina;
- Dreptul de a trăi liber fără să fim contaminați și poluați de deșeuri toxice.
- Dreptul de a nu fi genetic modificat și transformat în structura sa, ceea ce ar amenința integritatea lor și funcțiunile vitale și sănătoase;
- Dreptul a unei întregi și prompte reparații în urma unor încălcări ocazionate de către activitatea umană a drepturilor recunoscute în această declarație.
2) Fiecare ființă are dreptul la un loc la sânul Pământului Mamă și să își îndeplinească rolul său în favoarea unei funcționări armonioase.
3) Toate ființele au dreptul să fie bine și să trăiască libere în afara torturilor sau tratamentelor sălbatice la care le supun ființele umane.
Articolul 3: Obligațiile ființelor umane către Pământul Mamă
Toate ființele umane au responsabilitatea respectului către Pământul Mamă și de a trăi în armonie cu ea.
1) Ființele umane, toate statele și toate instituțiile publice și private au datoria.
- Să acționeze de comun acord cu drepturile și obligațiile recunoscute în această Declarație.
- Să recunoască și să promoveze aplicarea drepturilor și obligațiilor prevăzute în Declarație;
- Să promoveze și să ia parte la învățarea, analiza, interpretarea și transmiterea modurilor de viață în armonie cu Pământul Mamă în acord cu această Declarație;
- Să se asigure că cercetarea umană pentru binele omului contribuie și la binele Pământului Mamă, atât astăzi cât și în viitor;
- Să stabilească și să facă efectivă aplicarea normelor și a legilor pentru apărarea, protecția și prezervarea Drepturilor Pământului Mamă;
- Să respecte, să protejeze, să prezerve acolo unde este necesar, să restaureze integritatea ciclurilor și echilibrelor necesare ale Pământului Mamă.
- Să garanteze repararea relelor cauzate prin încălcări umane ale drepturilor înnăscute ale Pământului Mamă recunoscute în prezenta declarație și să vegheze că responsabilii acestor fapte vor plăti pentru răul făcut și vor restaura integritatea și sănătatea Pământului Mamă.
- Să investească oamenii și instituțiile cu puterea de a apăra drepturile Pământului Mamă și a tuturor formelor care o compun;
- Să pună în aplicare măsurile de precauție și de restricție pentru a evita ca acțiunile umane să nu conducă la dispariția speciilor, la distrugerea ecosistemului sau la modificarea ciclurilor ecologice;
- Să garanteze pacea și să elimine armele biologice, chimice și nucleare;
- Să promoveze și să încurajeze acțiunile vizând la respectul Pământului Mamă și a tuturor ființelor care o compun în acord cu propriile lor culturi, tradiții și obiceiuri;
- Să promoveze sisteme economice care să fie în armonie cu Pământul Mamă și în acord cu drepturile recunoscute în această Declarație.
Articolul 4: Definiții
Termenul „ființă" cuprinde ecosistemele, comunitățile naturii, speciile și toate celelalte entități naturale care există ca o parte a Pământului Mamă.
Nimic în această Declarație nu poate să atingă recunoașterea altor drepturi inerente ale celorlalte ființe sau a nici unei alte ființe în particular.

1 răspuns:
| StefanJobs a răspuns:

De fapt locuitorii de pe Nibiru aveau nevoie de muncitori si asa a aparut omul (sau muncitorul primitiv).