| anonim_4396 a întrebat:

O fata poate ramane insarcinata daca nu i-a venit menstruatia vreodata?
ESTE DOAR CURIOZITATEE

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu aproximativ doua saptamani inainte de prima menstruatie se produce o ovulatie. Daca in preajma ei are loc un contact sexual neprotejat, se va instala sarcina

| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea unei sarcini in urma unui sex neprotejat intretinut inainte de prima menstruatie se considera ca poate deveni posibila insa aproape in toate cazurile numai TEORETIC. Aceasta situatie poate deveni o realitate, adica sa fie posibila fiindca acea PRIMA MENSTRUATIE denumita MENARHA se poate produce numai datorita faptului ca in urma cu 14 zile a avut loc/s-a produs o PRIMA OVULATIE. In cazul in care a fost intretinut cu 2-3 zile inainte de ziua in care a avut loc prima ovulatie, un sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin, atunci spermatozoizii au posibilitatea de a fecunda acel prim ovul si astfel acel prim ovul sa devina o sarcina. Insa pe baza rezultatelor obtinute in urma cercetarilor stiintifice si medicale a rezultat un fapt surprinzator fiindca s-a constatat ca de regula si in proportie covarsitoare PRIMUL OVUL eliberat dintr-un folicul ovarian partial maturizat este un OVUL NEVIABIL fiindca aproape intotdeauna ii lipseste nucleul, fara de care fecundarea NU se poate realiza. In concluzie rezulta ca DA este posibil sa se nasca o sarcina d.p.d.v. teoretic, insa aproape niciodata NU se poate naste o sarcina si d.p.d.v. practic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Un material excelent care merita sa fie citit de toata lumea. http://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029 ""In fotografiile prezentate, se vede cum dintr-un foliculul ovarian matur - un sac plin cu lichid pe suprafata ovarului care contine ovulul (oul). La scurt timp inainte de a apare ovulul, enzimele descompun tesutul foliculului care duce la eliberarea ovulului. Apoi vei vedea un balon de culoare rosie si un orificiu minuscul, care apare in partea de sus a foliculului. Ovulul paraseste foliculul ovarian, protejat de un sac de celule de suport si isi incepe calatoria prin trompa uterina catre endometrul din uter. Dupa eliberarea unui ovul matur, in aproximativ 24 de ore acesta nu va mai fi viabil. Este o singura zi in luna in care femeia poate ramane insarcinata. Cu toate acestea, in cazul in care sperma era deja prezenta la nivelul colului uterin sau in uter inainte de ovulatie, sarcinia ar putea aparea fara sa existe un nou aport de sperma. Sperma ramane de obicei viabila pentru aproximativ 72 de ore (3 zile) in corpul unei femei."" explica Dr. Jaques Donnez cel care a surprins pentru prima data intr-o serie de fotografii intregul proces al ovulatiei.

| aXy99 a răspuns:

Nu. Daca nu i-a venit menstruatia inseamna ca nu ovarele ei nu au produs ovule, in consecinta spermatozoizii nu au ce fecunda.