| alexuzha a întrebat:

O intrebare pentru fete! am mari probleme cu ciclu nu imi vine nici o data regulat chiar daca il am de 4 ani si am dureri gruaznice nu pot sa dor nuoapte nu ma duc la scuala cu zilele si ma droghez cu pastile dar degiaba nu imi trece nu mai stiu ce sa fac si mama gandit sa ma duc la un ginecolog ca sa imi preschie niste anticonceptionale nu foarte puternice pentru ca nu am cum sa raman gravida dar vreau pentru regulare si pentru dureri dar nu sunt sigura de asta voi ce spuneti? am vorbit cu mama si a spus ca ie dispusa sa vina cu mine dar eu ma simt... nu stiu cum sa explic
ce sa fac? sa ma duc la ginecolog?

Răspuns Câştigător
| blackpearl90 a răspuns:

Buna! pai problema asta am avut-o si eu acum 4-5 luni, si am fost la ginecologie. te sfatuiesc sa mergi deoarece poti trai cu asemenea dureri pana faci un avort sau o sa ai un copil. durerile mele au disparut(nu in totalitate) dupa ce mia prescris doctorul anticonceptionale.presupun ca asa o sa-ti dea si tie. oricum sper sa fi mai bine si parerea mea e ca ar trebui sa mergi la un doctor. succes!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ginecolog. Poate gaseste si o cauza a acestei probleme si iti da un tratament mai simplu.

| Crisu a răspuns:

Nu conteaza de cand ai tongueSe reguleaza in timp si poate la tine nu s-a regulat, dar cel mai bine ar fi sa te duci la ginecolog

| kiss a răspuns:

Bine ai face daca te-ai duce la un medic specialist.
iti recomand sa bei ceai de coada soricelului sau de cretisoara, amelioreaza durerile, opreste hemoragiile si regleaza menstruatia. eu am folosit si este foarte bun. cel de coada soricelului e amar dar t obisnuiesti dupa un timp cu gustul, ceaiul se bea neindulcit cam 2 cani pe zi.
sper ca te am ajutat...repet, mergi la ginecolog!
mult noroc :*

| monique a răspuns:

Anticonceptionalele si pastilele hormonale sunt periculoase caci nu sti cum reactioneaza fiecare organism la ele (parafrazez un medic din Cluj). Totusi ar trebui sa mergi la un endocrinolog sa iti dea sa iti faci analizele hormonale de glanda tiroida si hormonii sexuali plus prolactina si sa iti faca si o ecografie abdominala la uter si ovare (se face pe burta, nu te dezbraca). Alege o clinica buna, nu merge asa la orice medic, ca multi nu stiu si nu le pasa. Asemeni urmeaza un tratament naturist: ceai de coada soricelului 1 cana dimineata pe stomacul gol, plus 2 lingurite de miere si una de polen. Apoi in timpul zilei mai bea 1-2 cani de coada soricelului. Iar cand iti vine ia 1 pastila de spirulina dimineata si 1 de calciu daca curge prea tare. Asemeni fa si sport, mai ales abdomene inainte sa vina, o sa ai mai putine dureri in perioada lunii. Cura cu ceai incearca sa o tii macar 2 saptamani, si dupa ce se regleaza (o sa vezi, cam in 2 luni se regleaza) mai repeta cura de 1-2 ori pe an.

| Gabitsza a răspuns:

Nu conteaza de cand ti-a venit cilcul.Nu se reguleaza dupa o perioada de timp. j nici de la anticonceptionale mereu.
Cel mai bine e sa te duci la doctor. o sa te simti putin prost.rusine sau d'astea dar o sa iti treaca repede si oricum ceea ce conteaza cel mai mult e sanatatea tawinking
Bafta :*

| Georgix a răspuns:

Eu zic ca da, ar trebui sa mergi la ginecolog.

| adynutza_2816 a răspuns:

Te inteleg pentru ca am avut o problema similara cu a ta insa eu am de putin timp ciclu si la mine e normal dar tu ai facut bine ca ai vorbit cu mama ta deoarece ea stie ce sa faca. iar pentru anticonceptionale usoare stai calma am luat si eu si nu e asa de grav. sfatul meu e sa te duci cu incredere la medic deoarece el va sti cel mai bine ce sa iti dea. succes!

| lalala0001 a răspuns:

Primul lucru de facut atunci cand apara o astfel de problema este clar un consult genecologic.In urma unei astfel de examinari, medicul iti poate recomandaun tratament cu anticonceptionale, desigur dupa aflarea rezultatelor unor analize de sange.Pe mine personal, anticonceptionalele m-au ajutat sa am un ciclu menstrual regulat, de durata medie 3-4 zile, fara dureri. Dar repet, esential este sa mergi la medicul specialist.

| Anonim_5618 a răspuns:

Aolieu laughing

| Larisa_4465 a răspuns:

Eu am avut aceleasi probleme imi venea ciclul o data la 3 luni era greu si eram stresata mai ales dupa ce mi am inceput viata sexuala...in fiecare luna mi era frica sa nu fiu gravida...am mers la ginecolog si mi a recomandat anticonceptionale sa stii ca mi au luat durerile si mi vine ciclu regulat, iar anticonceptionalele pot fi folosite si de fete virgine:*