| ymhr6 a întrebat:

O iubesc enorm si sufar prea mult. Ce pot face sa nu o mai iubesc?

Salutare sunt un baiat de 20 ani care niciodata nu am crezut in "iubire" asa cum zice lumea. Si sunt cu o fata de 3 ani timp in care ea m-a iubit in disperare iar eu mai putin si cateodata ma putrtam si urat cu ea. iar acum dupa ce a plecat intr-o tara 2 luni pentru un curs dupa ce sa intors s-a schimbat total e indiferenta iar eu acum o iubesc enorm si ea mai pe romaneste ma ia peste picior si nu mai vrea sa ne vdm ca inainte sa facem ce faceam inainte e total altcineva.
Nu stiu ce sa fac imi zice ca ma iubeste dar nu ca inainte si nici la telefonul nu vrea sa mai vorbim mai mult de 10 min cea ce inainte ma suna si stateam cu orele si nu ziceam nimic in schimb ea zice ca se plictiseste sa stea atat si nare chf.
Ce pot face? Sa ma despart de ea? Sa vorbesc cu ea nu rezolv nimic pentru ca am incercat (si raspunsul este eee... vezi cum e sa iubesti). Sunt asa de aprox 2 saptamani si nu imi este bine deloc fumez mult mananc putin si nu prea sunt in stare de prea multe lucruri.
Ma gandesc intr-una la ea si pe ea nu o intereseaza asa mult.
Ma gandeam sa ma despart de ea si sa nu mai vorbesc niciodata cu ea.(desi nu stiu daca pot face asa ceva) este bine?
Multumesc pentru ajutor si pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
| crizantema_4289 a răspuns:

Cu cat o lungesti mai mult cu atat o sa te chinui mai mult. Ai sa ajungi la obsesie si lucruri necugetate... Fa-ti un bine si pune punct la relatie, nu-ti mai calca pe mandrie, si apoi daca tine la tine o sa lupte pentru relatie, oricum ce ai de pierdut? Nu faci decat sa te amagesti.Crezi ca e ultima tipa din zona? De unde sti tu ca nu mai e cineva care te vrea cu ardoare si tu iti ratezi sansele pentru cineva careia nu-i pasa? Eu personal, cred ca astepti ca ea sa vina si sa-ti spuna :gata! Va putea mandria ta sa suporte umilinta? Gandest-te si sa nu ta superi pe mine daca am fost prea taioasa si directa.pup

33 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Buna Andrei, de vina nu esti tu ci plecare ei din tara, cine stie ce a intilnit ea acolo, pe cine, dar tu trebuie sa faci ca s-o recuceresti, trebuie sa mentii o dinstanta normala dintre voi, nu te gandi la negativ, trebuie s-o interesezi, sa faci ca sa fie mai perplexa de tine. Dar daca doamne fereste ea nu mai are chef de tine, atunci nici nu stiu, cine stie speram sa fie doar un moment de slabiciune din partea ei.

| Linda a răspuns:

Nu te concentra asa de mult pe o fata. Gaseste care e menirea ta in viata (locul unde nevoile stringente ale lumii se intalnesc cu talentele tale) si concentreaza-te pe asta. Scopul, faptul ca stie ce doreste sa realizeze in viata il fac atragator pe un baiat. Poate doar vrea sa te incerce, poate vrea sa o ceri in casatorie, poate nu e hotarata daca sa fie cu tine sau nu. Citeste si cartea http://www.clcromania.ro/......d3467.html Eu barbatul. Ideea e sa stii sa fii si singur, sa stii sa astepti luni, ani daca trebuie si daca tii la ea.

| georgiana a răspuns:

Dc sa te desparti te ea? poate mai merita o sansa relatia voastra...
vb cu ea si spune-i ca te-ai schimbat si ca ti-ar fi greu fara ea...
demonstreaza-i cat de mult o iubesti.
iar daca are pe altcineva, asta e! o viata nouabig grin

| elyssa20 a răspuns:

Andrei dar te-ai gandit la posibilitatea unui test din partea ei? poate doar vrea sa te incerce ca sa vada daca tu tii la ea.nu renunta.invit-o undeva si vb cu ea deschis si afla ce se intampla.multa bafta.

| LCD a răspuns:

Poate vrea doar sa te incerce...
arata-i ca o iubesti... poate isi va da seama.si lucrurile vor fi f frumoase...

| LCD a răspuns:

Ai zis ca ati fost impreuna 3 ani...
ea a fost gata sa astepte.si sa accepte tot. ce ai facut tu...
tu nu poti astepta mai mult de 2 saptamani?
incearca happy

| Bogdana a răspuns:

In primul rand ea este fata si vrea sa se simta dorita. tu baiatul ea fata.de aceea s-a si schimbat.nu se putea sa dea numai ea.si tu aproape deloc.si probail s-a hoatarat sa nu mai puna atat de mult suflet si sa fie excat ca tine inainte sa plece.acum ca ai stat 2 luni despartit de ea...si tot acum cand a venit e la fel de indiferenta .probabil ai realizat ca si tu o iubesti.si iarasi revin la vechea vorba: NU STII CE AI PANA NU PIERZI! eu zic sa nu te desparti de ea...mai incearca, mai da-ti TIE o sansa, voua o sansa... daca o iubesti asa de mult precum zici sa nu te desparti de ea. da daca totusi aceasta situatie nu se rezolva intreab-o clar daca mai vreti sa fiti impreuna! indiferent de raspuns viata merge inainte... tu mergi inainte, si daca raspunsul este negativ atunci insesmna ca nu a fost sa fie.si inca ceva: FIECARE OM ARE CEVA PASTRAT DE DUMNEZEU.ADICA FIECARE OM ISI VA GASI PERECHEA MAI DEVREME SAU MAI TAZRIU.mult succes in continuare!

| frumusica80 a răspuns:

Parerea mea este ca daca este rece cu tine nu crezi ca an 2 luni cat a fost plecata pote a gasit pe cineva? sau poate nu tea iubit adevarat daca face asta nu-i bine sa se comporte asa si eu sunt plecata an alta tara si am iubit an Romania dar nu mai pot de doru lui.Nu sa fiu rece cu iel doamne fereste, cum pote sa faca asa dupa 3 ani nu-i bine cine stie cei cu ia cauta si tu o legatura unde a fost plecata si atreaba pa cineva ce sa atanplatan timp ce a fost iea acolo poate te convingi.successs .pa

| Jupiter a răspuns:

Pai in discutiile cu ea nu te limita doar la raspunsul acela. Purtati o conversatie, intreab-o ce vrei s-o intrebi si roag-o sa te lamureasca. Fara comunicare nu prea cred ca se rezolva ceva.
Nu faci bine ca fumezi mult si mananci putin. Cand se vor lamuri lucrurile o sa fumezi mai putin si o sa mananci mai mult? Nu are legatura. Tu faci alegerea asta. Poti sa "revii la normal" cu mancarea si fumatul oricand vrei.

| al3cse a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa redevii cel care ai fost inainte sa plece happy Stii o relatie unde un barbat o iubeste mai mult pe una nu dureaza mult... Tu trebuie sa fii cel caruia ii pasa mai putin, sa devii nepasator sa fii ocupat cu multe lucruri incat ei sa ii fie dor de tine. Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa te desparti de ea. Daca ei ii pasa de tine o sa revina. Daca nu mai merge asta e. Cat despre dragoste da exista cateva metode sa nu o mai iubesti dar nu cred ca asta vrei, e placut sa iubesti chiar si asa in modul asta happy e un proces de maturizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap...situatia e neagra, nu mai vrea, las-o in pace.nu insista, mai rau faci.Asa se intampla mereu, gresiti, promiteti ca va schimbati dar pana nu va vedeti la ananghina, totul ramane in stadiul de promisiune.Imi pare rau sa iti spun, dar... daca e indiferenta nu mai ai ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sulfletul ei sunt cinvins ca inca te mai iubeste asa ca la inceput...insa plecand departe si-a pus in ordine gandurile si si-a dat seama ca poate tu nu esti pentru ea...cine stie ce a descoperit ea acolo?! Asa ca cel mai bine e sa lamuriti situatia o data pentru totdeauna si astfel o sa va fie amandorora mai bine...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa ma insel dar parerea mea este ca are pe altcineva si nu stie cum sa iti spuna asta... Imi pare rau dar cateodata se mai intampla. Stii? Roata se invarte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nenica.ai scapat-o afara? la revedere. e ca si cum una de la tara vine in bucuresti doi trei ani si dupa aia se intoarce in sat.pai nu sta mult. o scurta vizita si-o taie inapoi in viteza.badita ei de dincolo de drum? hai fii serios. e uitat demult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum sta problema:incerca sa fiti mai mult amici, prieteni considera ca e sora ta incearca sa te indepartezi de ea u ca sa nu faca ea pasul acesta daca nu l. a facut deja! incearca sa-ti gasesti pe altcineva fa-ti noi prieteni schimbati modul de viata k vb aia nu s-a terminat lumea aici sau la ea; gandeste-te k u ai ignorat-o la inceput d c nu faci si acum asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-ți două palme și un șut în fund ca să-ți revii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. crede-ma, insisti degeaba. scurt, nu te merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa o tratezi cum te trateaza...cu indiferenta... daca te iubeste o sa-o doara asta cu siguranta si o sa afli adevarul... daca mai are o sansa relatia voastara sau nu...incearca sa iti ocupi timpul cu altceva ce ar putea sa te faca sa nu te mai gandesti asa de mult la ea... cand se supara numai face tu primul pas. daca ii pasa de tine. te va cauta. daca nu da-i pace..."IT'S OVER"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las o, o cunoscut pe altcineva care e m ai bun ca tine. Daca o sa mergi m ai departe vei regreta. Vb din proprie experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci s`ar putea sa isi fi gasit pe altcineva [foarte probabil] sau sa nu te mai iubeasca. pur si simplu o dragoste se poate spulbera de unii in doar 2 secunde fara nici un pic de durerewinking
sfatul meu : despartete de eawinking relatia e prea rece thinking eu asa as face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ma numesc andreea si cred ca as putea sa-ti dau un sfat referitor la problema ta. Sfatul meu ar fi urmatorul daca vrei sa-l iei in considerare: stiu ca nu iti este usor sa stergi cu buretele cei 3 ani petrecuti cu iubita ta, dar trecand printr-o experienta aproape la fel ca a ta iti pot da urmatrul sfat: nu mai lupta pentru cineva care pur si simplu te evita si nu te vrea in preajma ei, stiu ca realitatea e dura dar parerea mea este sa renunti acum decat mai tarziu cand poate in acest timp cat vei mai sta cu ea o sa treci prin multe situatii nu tocmai placute pentru tine. Te cred ca esti indragostit si ca in momentlu de fata gandesti ca daca te desparti de ea viata ta nu va mai avea sens... dar nu este asa si eu gandeam la fel ca tine cu ceva timp in urma si credeam ca lumea sa sfarsit cand eu m-am despartit de iubitul meu important este sa ai tu puterea de caracter sa iei decizia asta, sa pui punct acelei realtii care din punctul meu de vedere e falsa si sa incerci sa vezi lucrurile din alt punct de vedere. Daca stam sa ne gandim bine D-zeu ne-a dat o viata pentru a trai, viata e frumoasa si nu trebuie sa ne plangem de mila la prima problema din viata noastra. Nu ai decat 20 de ani, la fel ca mine si tocmai de aceea mi-am permis sa-ti las acest comentariu.Fruntea sus andrei ca viata merge inainte si cu bune si cu rele, viata tu cu mana ta ti-o faci, deci...renunta la viata asta dezastroasa si cred eu ca ar trebui sa-ti faci alte planuri cu altcineva care te merita. Multa bafta si sa ai incredere ca totul va fi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sufar si ea imi da trei secunde atunci cand cu greu imi raspunde dar eu stiu dar nu pot sfatul meu e ca indiferenta doare cel mai tare si cand eu nu sun suna ea fa si u l fel fi indiferent chiasr daca tie greu sa faci asta dar fa-o si o sa-ti fie bine si tot timpul sa vb cu cineva nu sta singur ca daca stai singur iti vine sa o suni si plangi nu fa lucruri care iti amintesc de ea nu asculta muzica care iti aminteste ca suferi si cel mai important iesi cu prietenii
apoi o sasi dea seama ca te iubeste si tine la tine eu asa incerc sa fac si azi n-am sunat si a sunat ea unii imi zic sa nu-i mai raspund ca o roade dar mi-e frica ca daca nu raspund fac mai rau ca se incapataneaza si ea dar m-a sunat am raspuyns si i-am zis ca sunt la o cafea si nu i-a cazut bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost intr-o situatie asemanatoare.este tare greu sa stii ca persoana pe care o iubesti nu iti impartaseste sentimentele. ea a fost prea ranita de tine si de aia face asa cu tine.nu stiu ce sa iti zic poate face asa sa te raneasca sau poate chiar nu te mai iubeste. poATE SA SATURAT sa iti tanjeasca o frimitura de iubire. sincera sa fiu cred ca ai avut multe de pierdut si nu ai stiut sa pretuiesti ce ai avut langa tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparteete de ia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa porti o discutie serioasa cu ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede in iubiresadsi eu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa te comporti si u la fel cum se comporta si ea cu tine, daca vezi ca nu isi schimba comportamentul inseamna ca din pacate chiar nu mai are sentimente prea puternice pentru tine si atunci nu cred ca are rost sa va mai pierdeti timpul ...sunteti tineri si aveti toata viata inainte...de suferit fiecare suferim o data sau de mai multe ori din dragostewinking Bafta si sper sa aud de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apeleaza ma ca sa vorbim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovedesti cit de tare o iubesti si incontinui tot asa no sa iubesti si spune-i ca vara tine veata mea nare sens