| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

O poveste adevarata!
M-a luat o durere in partea stanga in piept, nu mai puteam respira, merge sau exista fara sa ma doara, am decis ca e grav si sa merg la spital, cu toate ca nu puteam merge de durere si din cauza faptului ca mi se taia respiratia, am ales sa merg la spital, m-am incaltat, si m-am dus la spital sectia urgente, dupa 1 kilometru de mers simptomele erau de 10 ori mai grave, la urgente fiind, o doamna care era prea ocupata cu calculatoru nu ma baga in seama, abia puteam vorbi si incercam sa-i spun ce-i cu mine, iar ea zicea "STAI UMPIC" dupa 1minut "STAI UMPIC!". Dupa mi-a luat tensiunea din picioare si am cazut, bine ca am cazut pe un scaun cu rotile, m-a dus doamna asta amabila in camera de urgenta unde erau alti pacienti peacolo, numai stiu cum am ajuns pe un pat, dupa care iar am asteptat acolo 2-3 minute pana sa-mi conecteze cineva EKG-ul cred, niste fire la degete +niste ventuze. Mno, aveam 197 de batai pe minut si domnii de acolo nu se prea stresau, in timp ce eu credeam ca mor, era acolo o doctorita care era draguta si avea o voce calma care ma linistea, dar nu se putea ocupa de mine si cei 5 de pe langa in acelasi timp... asa ca am cazut pe mana celorlalti, no..acum, aud ceva de o injectie si ca trebuie sa fie in fund, ma durea undeva ca imi fac injectie, abia asteptam sa-mi faca ceva si sa nu mai stau in chinuri, dupa care aud o duduie ca-i zice alteia CA trebuie sa ma intoarca cu curu-n sus, la care aia zice "Ei si ce, sa o intorc eu? sa se intoarca singura " Eu ma uitam la mine ca nu pot face nimic, abia respiram, dar de miscat....ma uitam cum m-as putea intoarce, aveam peste 10 fire pe mine + ventuze, trebuiau scoase ca sa ma pot intoarce, ei bine, aia se uitau la mine si imi ziceau ca ce sa ma intorc ca pot happy.

Concluzia...: Daca nu poti sa te intorci de unu singur...du-te dracu si mori!

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu stiu care este intrebarea ta, dar in ceea ce priveste regimul de urgenta, tind sa iti dau dreptate, eu mai mereu ajung la urgente, totusi multumesc celui de sus si celor de la urgenta ca se ocupa de mine, dar ma ingrozesc doamnele infirmiere care se cred mai ceva ca personalul medical si vorbeste cu tine de parca le-ai cerut sa te graneasca cu lingurita..eu cred ca ar trebui o lege impusa pentru aceste doamne si nunumai, sa fie dreptate pentru toata lumea si personalul medical sa respecte pacientul.dar asta e.
O seara b una si multa sanatatehappy

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru caramela):

Da, trebuie ` sa fim totusi recunoscatori ca sunt acolo pentru noi, da noi ne ducem cand avem nevoie imediata, nu ne ducem sa ne demonstreze ei ca pot sa aiba comportamente din astea naspa... ne ducem acolo de bolnavi si de nevoie!

| RAY a răspuns:

Te cred si eu am patit asta, Romania e o tara buna de plecat din ea

| h3r a răspuns:

Urât...mulți ne-am aflat într-o astfel de situație într-un spital drag, din România bineînțeles.
Nu au zis ceva gen...că erai predispusă la un infarct? Pentru că ai avut destule simptome.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru h3r):

Nu mi-au zis nimic de infarct :-s! De atunci am sensibilitate la frig... daca am transpirat putin si a batut un vant peste mine, imi revin simptomele.

| h3r a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Mie da...să sperăm că nu e așa la tine. Vei avea ceva de tras în anii următori.
Ai mare grijă...să nu faci și o pneumonie! sad

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru h3r):

Si tu ai probleme cu inimioara? :3
Owh, pneumonie... pentru aia m-au tratat in spital, dar doctorul de la privat nu a vazut apa la plamani pe radiografie... sper sa nu fac sad urasc injectiile, m-am saturat de ele; 3

| h3r a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Da...și te cred. Injecții? Ioi...la fel și cu perfuzile!
Data viitoare ai grijă, când simți că nu ești bine nu mai sta până târziu, mergi la spital!

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru h3r):

Yup, merci sad! Si tuai grija de tine!

| h3r a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Trebuie! happy

| Oana92 a răspuns:

Pe la 17 ani m-am operat de o banala apendicita. In 5 zile cat am stat in spital mi-au gresit de 3 ori tratamentul si mi-au gresit si anestezia si in timp ce eu simteam ca mor pe masa de operatie stimata doamna anestezista, platita bine de altfel, se juca cu parul meu.

Anul trecut in vara tatal meu a facut o criza de rinichi si l-au dus cu salvarea, in spatele salvarii mergeam noi cu masina de firme(cu numere de alt judet). Cand sa intram in curtea de la urgente unde aveam dreptul sa intram legal si gratuit a trebuit sa dam mita 50 de lei si un pachet de tigari ca sa ne lase sa intram in curte(unde repet, puteam sa intram LEGAL) pentru ca ei au mizat ca nu suntem din oras si nu avem ce sa le face!

Cam asta e Romania...

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru Oana92):

La mine a fost oke la anestezie, adica mi-au facut-o in coloana, acuma nustu daca la o anestezie normala in coloana simptomele sunt : iti vine sa adormi desi nu ai voie sa adormi in timp ce te lupti sa respiri pentru ca iti simti plamanii prea grei si fiecare gura de aer e o binecuvantare!
(nu aveau masca de gaze), dar nu a fost in totalitate oke, dupa ce am iesit, m-au dus la reanimare, unde normal trebuia sa stau 30 minute, am stat 3 ore, anestezia trecuse in 30 minute, restul de 2orejumate ma chinuiam sa nu plang, era ca si cum...cineva iti infige un cutit in burta si zice "mai stai si tu pe aici 2 ore jumate asa". Nu a venit nimeni sa ma duca in camera sa dorm ca tot omu pentru ca nu aveau destui oameni disponibili, sa duca niste pacienti de la reanimare...in camerele lor, genial.

| Dariusuu a răspuns:

Chiar e cutremurător ce se întâmplă...

| Cristiann25 a răspuns:

Asa e in Romania.Stai linistita, te inteleg perfect.Si eu am probleme de genul din cauza ca fumez prea mult, ness, cafea, cola etc.Intr-o zi am patit-o, mi-a amortit partea stanga pana la mijloc si nu m-am mai putut misca aproape toata noaptea.Ai grija ce faci, mergi la o clinica particulara ca la astea de stat nu are rost, te trateaza ca pe un caine(si nici animalele NU trebuie tratate asa cum sunt). Succes, ai grija de tine!

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru Cristiann25):

Mda...am stat in spital, tratamentul a fost gresit, nu pentru ce aveam eu, deci am suportat penicilina din 6 in 6 ore degeaba 1 saptamana, ca dupa sa aflu ca aveam nevoie decat de niste Flamexin. Imi ziceau ca s-ar putea sa am cheag de sange pe un vas de la inima si trebuie sama operez la Bucuresti, si eu de fapt sufeream de o Nevralgie Intercostala (raceala) care se trata cu Antiimflamatorii (flamexin/ibuprofen) asta am aflat de la clinica particulara...

| Cristiann25 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Foarte bine ca te-ai dus! Sa nu le dai NICIODATA bani celor de la stat ca nu merita!

| YourB0SS a răspuns:

Crede-ma am trecut si eu prin astea, am avut o boala ( de destepti ce erau doctorii nici ei nu stiau cum se numeste) dar daca nu ma tratam si a fost un chin aveam probleme cu inima si cu genunchi. Trebuie sa fac niste injectii foarte dureroase din 6 in 6 ore si ca sa nu mai imi faca atatea in fund deoarece dureau groaznic mi-au bagat o flexura ( desigur cand mi le faceau simteam ca-mi trece un cui prin mana, dar asta nu e important) stiu ca era o asistenta care vorbea putin mai frumos decat celelalte, deci daca injectiile se faceau din 6 in 6 ore normal ca se mai faceau si seara, desigur unii copiii mai dormeau si injectiile alea cum dureau groaznic, asistenta aia anormala zicea : " Nu-i treziti lasa-tii sa le fac asa ca nu simt nimic" a?! pe naiba ca i-a facut unei fetite in timp ce dormea sis -a speriat tipa de durere si i s-a rupt acul si i-a ramas infipt in fund, noroc ca eu ma trezeam mai usor si mama m-a trezit dar era cam printre ultimele zile si flexura aia arata sa se desprinda si chiar asa era acul ei iesise din vena si aia mega inteligenta zicea " N-are nimic" mi s-a umflat mana ziceai ca era o gogase de aia cu gaura-n mijloc, in inteligenta alia : "N-are nimic asa e normal", iar a doua zi pana ca si femeile care faceau curatenie si-au dat seama ca nu e bine si mi-a scos-o o alta asistenta cu putin mai mult scaun la cap. Si mama ( ceea ce eu n-as fi facut niciodata) in seara de dinaintea plecarii le-a loat cate-o cicocolata la desteptele alea sau cafea sau nu stiu eu ce. In ziua plecarii lom actele de externare s.a.m.d. pe la jumatea drumului ne dam seama ca desteptii aia nu le-au stampilat, ne intoarcem inapoi aia tot vina pe noi o dadeau cand chiar ei au zic ca putem pleca.
Chiar ai dreptate Asta-i Romania! funda?