| higuai a întrebat:

O sa va spun povestea mea pentru a înţelege despre ce este vorba. Am avut o relatie frumoasa pana cand iubita a plecat la muncă in străinătate, primele doua luni a fost ok ca vorbeam aproape pe fiecare zi la telefon, pe internet şi chiar si prin video, apoi munceam amândoi foarte mult si nu mai aveam destul timp de comunicare, vorbeam rar si au aparut certurile ca nu mai avem timp de relatie... Cand mai avea o luna de stat atunci m-a inselat, cand a venit acasa nu am apucat sa ne vedem si i-am reprosat ca o simt rece si ca nu mai simt acea iubire care era înainte, iar ea m-a părăsit. La cateva zile mi-a spus ca m-a inselat si că ii este rusine de ce a făcut, a fost din cauza stresului si certurilor si a fost un refugiu, eu o iubesc si am iertat-o, nu o condamn dar tot despărţiţi suntem si alegerea de impacare este la ea si am lasat-o sa se gândească. Am facut bine ca am iertat-o, se va mai întoarce la mine, este bine ca o vreau in viata mea chiar daca m-a înşelat?!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu iti poate oferi sfaturi pertinente in situatia ta. O discutie directa, fata in fata este singura abordare rationala a problemei si probabil ca si unica solutie care poate sa-ti ofere clarificarile necesare. Succes!

| Freya1 a răspuns:

Daca tu ai iertato ai 3 posibilitati: ori ai facut si tu asta sau ai de gand si ai vrea sa fi si tu iertat la randul tau,te simti si tu cu musca pe caciula si te consideri vinovat pentru fapta ei, sau nu iti pasa si vrei cu orce pret sa ai femeie acasa.
Nu poate sa iti spuna nimeni daca ai facut bine sau ai gresit, dar daca ea nu si-a cerut iertare si sa vrea sa se intoarca la tine cu parere de rau de ce a facut, imi pare rau sa te anunt dar nu te mai iubeste pe cat te iubea.
Acum si daca se intoarce la tine sentimentele ei fata de tine sunt cu semnul intrebari, pentru ca nu poti sa pleci 2 luni de acasa si sa iti inseli barbatu iar dupa sa te mai gandesti tot tu daca te mai intorci si sa spui ca e pura iubire...

| higuai explică (pentru Freya1):

Eu nu am inselat-o, nu am înşelat niciodată si nici nu o voi face, a înşela mii se pare lipsă de respect fata de partener si o bătaie de joc, am iertat-o ca mi-a recunoscut ce a făcut, ca si-a cerut iertare si ca ii pare rau si ca o iubesc (nu s-a culcat cu el), dar nu vrea sa ne vedem sa discutam si aici nu stiu de ce, ca nu sunt un om agresiv sau vulcanic, nu imi permit nici sa o injur.

| Freya1 a răspuns (pentru higuai):

Pai ii e jena.
Pai daca nu s-a culcat cu el cum te-a inselat? Ca sa sarutat? Pfff
Eu cred ca nu prea te mai vrea.

| higuai explică (pentru Freya1):

Ea nu a mai înşelat niciodată si ii este rusine de ce a facut, nu s-a culcat cu el ca nu a vrut o aventură a vrut sa aivă un sprijin, un umar pe care sa plângă ca ii era greu si nu ma avea lângă ea, ii pare rău au pentru ce a facut si o cred, dar tot alegerea ei este daca ma mai vrea in viata ei.

| higuai explică (pentru Freya1):

Si precizez ca pana sa apara distanta eram foarte fericiti amandoi, ne simţeam bine împreună, aveam prieteni comuni si toate sărbătorile si aniversarile le faceam împreună, nu au existat certuri sau momente grele, ruptura s-a produs datorită distanţei şi stresului de la locul de munca.

| Freya1 a răspuns (pentru higuai):

Daca ni s-a culcat cu el ia omule femeia acasa daca te vrea, ca asa nu e inselat.
Daca nu mai vrea, dai un pic de spatiu si isi ve reveni treptat.

| higuai explică (pentru Freya1):

Deocamdată nu vorbim, am i'am lăsat timp de gândire, ca eu o vreau inapoi indiferent de de a facut ca o iubesc, dar mi-am publicat povestea pentru a primii sfaturi ca aveam nevoie sa stiu in ce stadiu sunt, sa stiu daca se va mai întoarce la mine sau nu.

| Laila12Izabela a răspuns:

Nu mi se pare un motiv plauzibil, faptul că a cautat un refugiu. Esti prea îngăduitor. Aveti o discuție fata in fata, așa e cel mai bine.Nu iti poate da nimeni sfaturi in situatia asta.Voi doi trebuie sa va lămuriți situatia.