| crinutza76c a întrebat:

Buna TPU sper sa aveti rabdare sa cititi deoarece am o poveste putin mai lunga si sper sa imi dati niste sfaturi si sa nu ma judecati! Am o relatie cu un baiat de 3 ani si o luna baiatul visurilor mele il iubesc enorm de mult eu am 21 de ani el are 31. Relatia noastra nu a fost tocmai cea mai frumoasa a fost foarte chinuitor pentru mine la inceput deoarece eu ma indragostisem de el si el se purta rau cu mine ma jignea ba chiar ma si inselat e despre asta e vorba... Am suportat multe ma parasit cand tatal meu a murit am suferit enorm dar sa intors si l-am iertat si ma parasit de multe ori de fiecare data a fost la fel de dureros pt ca il iubesc enorm el merge in italia pe sezon lucreaza acolo pe timp de vara e hm dupa multe sacrificii sa fac relatie sa reziste dupa multa suferinta si poate umilinte din partea lui Ultima noastra despartire a fost acum 8 9 luni cam asa am stat cel mai mult despartiti 3 luni despartirea evident a fost produsa de el timp in care am cunoscut p altcineva ma facut sa uit de iubitul meu... Am avut si un contact sexual cu persoana respectiva dupa care nu am mai putut fara iubitul meu si l-am cautat si am vorbit si ne-am impacat bun. dupa o perioada de 6 luni de zile a inceput sa am mustrari de constiinta pt ca am avut contact sexual cu alt baiat ma simteam vinovata teribil mama a vrut sa ma duca la psiholog aveam tot acelasi gand ca el ar putea afla si il voi pierde ma rugam la dumnezeu mereu sa scap de aceste ganduri dar in zadar. Intr-o zi am mers la manastire si m-am rugat in felul urmator simteam ca cineva trebuia sa ma ierte pt ce am facut si primul era Dumnezeu si am zis asa Doamne imi pare rau pt ce am facut ma simt murdara doamne te rog daca mai iertat scapama de acest sentiment de vinovatie care ma distruge cu lacrimi il rugam pe dimnezeu sa ma ajute. Dupa 3 zile vorbeam cu iubitul meu la telefon el fiind in italia acum la munca si a venit vorba despre inselat si a zis sa ii spun daca l-am inselat vreodata ca nu se supara atunci spuneam amandoi totul iertam totul si mergeam mai departe spuse el, nu am mai rezistat presiunii si vinovatiei si am zis ca am gresit dar nu consider inselat ca nu eram impreuna ca imi pare rau si nu stie cat mam chinuit cu aceste ganduri mam simtit libera scapasem de vinovatie era ceea ce ii cerusem lui dumnezeu sa scap de vinovatia care ma omora dupa care va dati seama nu se astepta din partea mea a zis ca sa suparat putin dar nu ma parasit... Am vb si a doua zi si mia zis ca nu poate trece peste iam zis ca eu am putut trece cand tu ma inselai pe fata zicandumi ca ma iubesti si tu mergeai cu alta a zis ca nu e la fel la fete ca la baieti ca la fata e mai urat iam zis ca e acelasi lucru suntem egali dar eu am suferit mai mult si mia parut cu adevarat rau pt ce am facut decat lui. Dar acun ma tot gandesc daca nu ma va ierta si nu va putea uita? Nu merit o sansa? O iertare dupa cate am iertat eu si am adunat in suflet toate pt iubirea ce io port. Un sfat va rog si nu ma judecati! Numai bine si aveti grija de sufletul vostru! Doamne ajuta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nu tu meriti sa fi iertata, ci el.
El ar trebui inca sa-ti cerseasca iertarea, nu tu lui!
Dupa cate i-ai iertat si suportat... Si el nu poate ierta "pentru ca la fete e alfel decat la baietii, la fete e mai urat". Serios, asta-i raspunsul lui?
E cumva sexist? Eu pun pariu ca e!
+ e foarte, foarte nesimptit - adica tu l-ai iertat cand el ti-o facea pe fata, si l-ai iertat si i-ai dat iar o sansa, iar el se simte nu stiu cum, pentru ceva ce s-a intamplat cand nu erati impreuna (din cauza lui, pentru ca te-a inselat si "aruncat din nou la gunoi", v-ati despartit) si tot tu nu esti buna?!
Acest barbat isi bate joc de tine!
Poate e vorba si de diferenta de vastra dintre voi, poate nu... In orice caz, acel barbat e un MANIPULATOR de prima clasa si NU TE MERITA!
Fii desteapta, pentru binele tau!
Pune propriul bine mai presus de iubirea ce o simti, nu cumva sa regreti mai tarziu!

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Pai tocmai de aceea te-a si intrebat probabil in speranta ca va gasi un motiv ca sa termine relatia cu tine.Chiar daca vei suferi uita-l si treci peste.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca barbatul asta nu tine la tine. Pana acum pare ca incerca mereu motive sa gaseasca sa se desparta de tine, iar acum chiar are unul. Din perpectiva mea, cred ca o sa continue sa spuna ca nu poate trece peste pana va despartiti. El de la inceputul relatiei tot incearca sa scape de tine. Nu te mai umili in fata lui. Te-ai umilit mai mult decat trebuie. Astfel de relatie nu va supravietui pe o durata mai lunga. Gaseste-ti pe altcineva care sa te trateze cu respect si sa nu te umileasca in felul asta. Crede-ma ca balta mai are pesti. Important este sa iti doresti sa ii vezi.

| WaterDrop a răspuns:

Dorea sa scape de tine mai demult, acum doar si-a gasit un motiv real. Te-a folosit doar pe tot parcursul relatiei voastre. Uita-l si vezi-ti de viata altfel daca mai continui sa-i accepti acum toate rahaturile, va fi si mai rau pe viitor. Fa-o pentru binele tau si pentru persoana credincioasa care esti. Gaseste-ti pe altcineva care sa te aprecieze mai mult decat o face el.

| D3I3 a răspuns:

Pff. acum bărbații caută numai bani. Caută-ți mai bine unul de vârsta ta, deoarece acesta te va înșela mereu. Dacă o dată deja, înseamnă că toată viața te va înșela. Și el n-are motiv să se supere pe tine, deoarece voi nu erați împreună ^^

| RagnarokR a răspuns:

Zici ca e baiatul visurilor tale si apoi ca s-a purtat urat cu tine, te-a jignit si te-a inselat. Asta inseamna pentru tine 'baiatul visurilor tale'?

Ai mai fost cu un tip. Si in loc sa stai cu ala, te intorci la gunoiul asta. Vrei ca asta sa fie cel cu care iti petreci viata? Cu care o sa faci copii? Tu chiar esti dusa cu pluta, sau ce ai?

| 3amthinking a răspuns:

Eu spun sa il lasi in pace. Stiu ca o sa spui ca e imposibil, ca nu ti-l poti scoate din cap etc. dar se poate. O sa suferi dar asta e. NU TE MERITA! Daca nu te trateaza egal cu el, nu se implica asa de mult in relatie si nici nu prea ii pasa se vede, nu ar trebui sa te chinui sa tii pasul cu mofturile lui. Ceea ce a facut el e mult mai rau decat ce ai facut tu. Si singura diferenta nu e ca tu esti fata si el baiat ci ca tie ti-a pasat si te-ai simtit vinovta in timp ce el nu.
O sa iti ia ceva timp sa treci peste, iar acum stiu ca nu poti vedea un viitor fara el, dar gandeste-te cat de frumoasa va fi viata dupa ce ai trecut peste si ai gasit o persoana care chiar sa te merite, sa te iubeasca, sa nu te insele si sa te trateze egal. Si crede-ma : nu el e acea persoana. Chiar daca ti se pare ca se va schimba in bine sa stii ca oamenii nu se schimba niciodata cu adevarat, doar cu scopuri.

| crinutza76c explică:

RagnarokR acum nu am stat eu sa scriu si partile frumoase din relatie au fost si parti bune aici am spus doar ce ma framanta pe mine.