| belisim0 a întrebat:

Oare conteaza virsta intr-o relatie? Chiar daca el e mai mic cu 2 ani?

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Varsta ar trebui sa conteze doar daca pentru tine conteaza.
De multe ori diferenta de varsta ne-o asumam ca problema datorita gandirii colective.
Diferenta de varsta doar cei doi care pot fi intr-o relatie decid daca e importanta sau nu.
Important este ce vrei tu de la o relatie si de la partener.
2 ani chiar nu e mult. Sunt unii care au fost fericiti si diferenta a fost mult mai mare. Dar e foarte important sa intelegi ca ei au decis sa fie fericiti impreuna. Nu au lasat pe altii sa aleaga pentru ei.
Problemele de varsta sunt de inteles totusi daca vorbim de minori. Aici, diferentele de gandire si dezvoltare sexuala pot pune probleme.
Baiat de 22 iubeste o fata de 14. Ti se pare o relatie perfect sanatoasa? Sper ca nu.
Ce este foarte important este cum vad viata aceste doua persoane. Aici este punctul culminant, aici se decide daca varsta este o problema sau nu.
Conteaza bineinteles si daca tii mult la aspectul fizic. Pentru ca daca da, nu vei putea fi cu o persoana la care trecerea timpului se vede evident daca la tine nu este cazul.

| neutrino a răspuns:

Daca tu ai avea 14 ani, tare mult as dori sa te vad alaturi de un mucos de 12 ani. Nu la fel se va pune problema atunci cand vei avea 50 de ani.

| LolaLollita a răspuns:

Sigur ca nu, important este sa va intelegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi ani? Sunt ca si inexistenti.Inimii,nu ii poti ordona nimic si niciodata.Mult noroc.

| blueheart a răspuns:

Hei! Eu iti voi da exemplu pe parintii mei.Mama e mai in varsta ca tatal meu cu peste 9 ani si sunt impreuna de 23 de ani. Niciodata nu am auzit vreun repros la tata legat de varsta mamei. S-au iubit si se iubesc si acum ca la inceput. Se tin si acum de mana, isi arata iubirea.Nu le-a pasat de parerile celor din jur.Au riscat si au castigat. Dar acest lucru s-a intamplat pentru ca a existat iubire, respect, incredere.
Intr-o relatie bazata pe iubire reciproca, pe sentimente pure si adevarate nu exista diferenta de varsta.
Ne gandim prea mult la parerea celor din jurul nostru si uitam principalul:ca e viata noastra si noi o traim nu ceilalti, noi alegem pe cine sa iubim. happy

| irrumator30 a răspuns:

Nu prea. Conteaza sa comiunicati si sa va intelegeti.

Intre mine si iubita mea sunt 9 ani, de exemplu.

| JiTerra a răspuns:

Nu conteaza varsta...depinde de persoane, daca el vrea o prietena mai amre/ mai mica. Sau daca ea vrea unul mai mare/mai mic/ de aseasi varsta. Eu de exemplu prefer de varsta mea/ mai amre cu max 2 ani.

| abNb a răspuns:

Nu conteaza varsta. Cunosc un cuplu in care barbatul e mai mare cu 12 ani decat femeia, si au si un copil. Doar iubirea conteaza

| BlackDice a răspuns:

Conteaza varsta pentru ca fat se maturizeaza mai repede in ciuda iubirii! ea poate sa se abtina oarecum de prea mult sentiment si sa gandeasca logic, dar barbatul mai greu! vb din experienta cand zic (am avut o rel cu una cu 15 ani mai mare deci...)

| DrLaw a răspuns:

Nu dupa mine cel putin nu conteazabig grin
Eu sunt in acceasi situatie ca tine doar ca eu sunt cel care este mai mic cu 2 ani deact ea, dar totul este perfect intre noitongue
As putea sa te ajut mai bine daca mi-ai spune varsta te si al lui si sa mi-l descrii putin.
Sper ca te-am ajutatbig grin

| belisim0 explică (pentru DrLaw):

Eu am 18 el 16 XD si suntem total diferiti unu de altul.
eu sunt linistita si tacuta iar el invers cam foarte nebunatic la alui...

| Dariiiii a răspuns:

Depinde si ce varsta ai tu, pentru ca daca el e prea mic, poate fi imatur si tu mai matura, iar asta ar putea fi neplacut intr-o relatie. Sa vrei sa ai o discutie serioasa cu el si sa nu poti pentru ca se supara din orice sau pentru ca ia totul in gluma. Dar daca tie iti place sa fie mai imatur decat tine, ok. Mie una nu imi place sa fiu cu un baiat mai mic la inaltime sau varsta, acum depinde de fiecare. Deci nu conteaza, daca tu consideri ca poti avea o relatie frumoasa cu el si nu iti pasa de gurile rele.:*

| byby965 a răspuns:

Nu conteaza! Atata timp cat cei doi se iubesc nimic nu le sta in cale!

| Dialog17 a răspuns:

Sa stii ca varsta intr'o relatie nu conteaza niciodata... poti sa fie o distanta mai mare de 2 ani... totul ce conteaza e ca voi sa va iubiti. ori ca baiatul este mai mare decat fata cu 10 ani sau cu o luna tot aceleasi sentimente de dragoste le are.