| AleexaIoana a întrebat:

Oare de ce persoanele pe care le iubim cel mai mult si pentru care ne-am da si sufletul sunt primele care ne dezamagesc?
De ce intotdeauna oamenii care nu merita sunt calcati in picioare?
Prietenul meu, care ieri ma iubea astazi m-a mintit in cel mai josnic mod. Sufar cumplit si mi-as dori sa nu mai simt nimic...

5 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Pentru ca ne-au aflat punctul slab.Stie ca mereu le iertam, trecem cu vederea peste orice, si de asta profita.Asa se intampla mereu in viata, persoanele care ne promit ca nu ne vor dezamagi niciodata, vor fi primele care o fac.Si doare enorm de mult.Si pe mine m-a dezamagit fostul prieten, desi spunea ca nu va face asta.
Oamenii buni mereu vor avea de suferit, stii cum spune si vorba aceea"cand esti bun, esti luat de prost"..Ar trebui sa numai punem atat de mult suflet, sa numai ne atasam asa repede de cineva, pentru ca in ziua de astazi nu se mai merita sad.Ar trebui sa fim mai indiferenti si nepasatori...
In legatura cu prietenul tau, urat ceea ce a facut.Din start a demonstrat ca nu te iubea suficient de mult.Cand iubesti pe cineva nu faci asa ceva,nu poti distruge persoana pe care o iubesti.
Nu te merita, din moment ce face asa, meriti ceva mai bun, nu pe cineva care nu stie sa te aprecieze, si sa isi bata joc de sentimentele tale.
Incearca sa fi tare si puternica.Sa te ridici de jos, sa iti dai seama ca nu merita nici o clipa sa privesti in urma, nu are rost.Stiu ca este greu,ca doare,dar aminteste-ti ca nu meriti asta.
Fi indiferenta si optimista. Timpul vindeca orice rana, insa este nevoie de rabdare.
Ai grija de tine, capul sus, si nu uita ca trebuie sa mergi inainte, si niciodata inapoi.Vei reusi sa fi mai bine si vei vedea ca intr-o buna zi, vei gasi aceea persoana care te va iubi cu adevarat si nu te va rani.
Daca mai ai nevoie de ajutor, sunt aici sa te ajut cu placere :*

| AndyLavy a răspuns:

Nu sunt primele. si nici ultimele, doar ca pe restul, nu le percem in acest mod, nu le vedem, pentru ca nu ne prea pasa.toate astea vor trece la un moment dat, poate cand te astepti mai putin. Bafta!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Prietenul tău nu te-a iubit dacă te-a minţit, lol. Când iubeşti o persoană îi vrei tot binele din lume, vrei să fii lângă ea, faci tot posibilul să fie fericită, o asculţi când are nevoie etc. Te-a minţit şi te iubeşte, nu?
Ai fost prea bună cu el, asta e părerea mea. Cu cineva care nu prea a pus suflet, dar care se va trezii mai târziu şi va realiza că ce a făcut nu a fost okey. Poate îşi va cere scuze, poate nu. Nu ştiu ce este în capul lui, dar sigur va regreta şi îşi va da cu pumnii în cap venind la tine, prea târziu pentru că tu în viitor vei învăţa să nu îţi mai pese de lucruri banale şi fără rost. Nu ai de ce să suferi, chiar dacă ai iubit. Ştii foarte bine că până îţi vei găsii jumătatea este cale lungă, trebuie să treci prin nişte etape să le spune aşa ale vieţii. Învaţă să nu mai pui suflet aşa de repede, persoana cu care vrei să stai încearcă să o cunoşti cât poţi de bine pentru a nu fi dezamăgită pe parcurs. Cel care râde la urmă, râde mai bine. Eu spun că şi oamenii buni care nu merită să fie călcaţi în picioare la un moment dat se satură şi închid la toţi gura. Cât despre persoanele pe care le iubim şi ne rănesc, aici am rămas blocat pentru că nici eu nu îmi explic, sincer.

| AleexaIoana explică (pentru BLeur):

Vezi tu, tocmai aici este partea cea mai dureroasa pentru ca nu ne cunoastem de ieri de azi si nici eu nici el nu mai suntem niste copii impartim o casa, un pat si un colt de paine, relatia noastra a fost mereu bazata pe iubire, respect incredere si comunicare sau cel putin asa am crezut eu...
Am fost intotdeauna o persoana intelegatoare poate prea intelegatoare si am incercat sa vad in orice persoana un pic de bunatate. Recunosc ca am gresit.
Si ma doare ingrozitor cand vad ca nu sunt tratata asa cum as merita.
Iti multumesc mult pentru raspuns.
O seara faina.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Stiu sentimentul... exista doar un leac care l-am folosit si eu. NEPASAREA! Am invatat sa nu-mi mai pese de toate lucrurile banale. Succes!