| ramona90 a întrebat:

Sunt o fata nefericita, singura varianta e sa ma arunc de la etajhappy ce ziceti? ( noroc ca stau la parter)laughing oare dc persoanele care le iubim mai mult ne dezamagesc mereu sad thinking

Răspuns Câştigător
| Binevoitor a răspuns:

Salut

Persoanele pe care le iubim ne dezamagesc pentru ca asa a fost facuta lumea asta. Orice intalnire se sfarseste printr-o despartire. Despartirea este parte intrinseca a intalnirii. Sfarsiutl iubiri e dezamagirea. Iubirea este drumul spre dezamagire, iar dezamagirea este drumul spre o alta iubire. Cei care ne iubesc au asteptari diferite din partea noastra. Noi nu reusim sa le facem pe plac la toti si ii dezamagim. Iubitul asteapta de la tine afectiune, dar apare altcineva si nu mai esti dispusa sa ii oferi afectiune lui. In cazul asta l-ai dezamagit tu pe el. Sau invers. Persoanele care le iubim ne dezamagesc deoarece noi avem anumite asteptari de la ele. Daca incepi sa ai asteptari numai de la tine si sa te iubesti pe tine mai mult de cat pe restul, atunci orice s-ar intampla sti ca atat timp cat esti tu cu tine, ai totul. Parintii au asteptari de la copii. Mama vrea ca, copilul sa ajunga ofiter, iar copilului ii place dansul si vrea sa ajunga dansator. Intra la facultatea de Coregrafie, si mama e distrusa. Pentru ce? Pentru ca, copilul nu i-a satisfacut asteptarile ei. Sper ca ai prins ideea.
Dezamagirea este rezultatul asteptarilor nesatisfacute. Daca incepi sa nu mai ai asteptari de la o persoana, ea nu mai are cum sa te dezamageasca happy.
Concluzia e ca tot de la noi pleaca, tot noi suntem de vina nu persoanele care ne dezamagesc. Daca avem asteptari si sunt nesatisfacute=>dezamagire, daca sunt satisfacute=>bucurie si daca nu avem asteptari nu avem dezamagire.

Multa inspiratie!

9 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Sunt curioasa cine te-a dezamagitrolling on the floor

| ramona90 explică (pentru anka89):

Tot alarolling on the floor

| anka89 a răspuns (pentru ramona90):

S-a terminat concediu si avut timp sa te dezamageasaca deja?

| Yaguar a răspuns:

Nu toti se dezamagesc in relatiile lor. Nu ai gasit persoana potrivita. Sunt destule persoane care privind in urma isi aduc aminte cu zimbet, ce ghinduri mai aveau in trecut. Aceasta va fi temporar peste o perioada de timp poate nu chiar scurt, la fel si tu o sa privesti in trecut si o sa te amuzi.

| 1234_7760 a răspuns:

Vor sa ne scoata din monotonie.

| xFire a răspuns:

Nimic nu te poate face sa renunti la propria persoana. Tu esti unica si nu poti fi inlocuita cu nimic. Nu cred ca vrei sa nu mai existi. Nimeni nu ar trebui sa vrea asta. Iubeste persoanele care te iubesc cu adevarat. Nu trebuie sa cedezi!

| MaximAmSpus a răspuns:

Stai la parter? Arunca-te de mai multe ori.naaah just kiddin` >big grinbig grin

| AweSomee a răspuns:

N-ai gasit inca persoana care sa te iubeasca exact cum estiwinking intai asteptati sa-l cunoasteti, voi fetele mereu va aruncati inainte fara sa stiti aproape nimic despre el.

| ClairDeLune a răspuns:

Pentru ca ne punem sperante prea mari in aceste persoane, care la ranul lor au defecte si calitati, dorinte, asteptari la nnivelul carora nu ne ridicam sau pe care nu le putem intelege.cu dezamagirea asta presupun ca te obisnuiesti la un moment dat.consider ca nu trebuie sa disperi.o sa fie mai bine de atat. pupici