| rena33 a întrebat:

Oare iubirea trebuie sa fie data oricui? tot timpul sunt ranita si iubesc mult,dau totul in schimb a nimic si ma afund in singuratate,mereu trista, de ce viata e asa?!

23 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Buna,
Iubirea, sa stii, nu iti ofera doar chestii bune mai ales daca este daca persoanelor gresite. Poate tu intri intr-o relatie pentru a nu te simti singura insa nu ar trebui sa faci asa. Alege persoana potrivita si vei vedea ca totul se va schimba spre bine pentru tine. Asa este viata...astfel putem invata ca este mult mai bine sa cautam oameni care ne-ar putea face fericiti si ca noi insine suntem mai importanti decat cei dintre care unii nu merita nici respectul nostru, daramite iubirea!

| RAY a răspuns:

Sa stii ca baieti seriosi si cuminti sunt, mai ales aici e full vb serios nu glumesc,da au o mare problema sunt baieti cuminti, voi aceste specimene care inca mai viseaza la iubire le bagati in freindzone,ei saraci vazand asta se intreaba de ce fata aia se plange la mine,eu i-am dat totul dar de vrut relati vrea doar cu badboys curvari care considera femeia obiect sexual, cum baieti au mai mare incredere in amici lor de acelasi sex pentru ca vad asta devin si ei badboys,adica vor sa para ca sunt fara sentimente,numai vorbesc ca daca isi arati iubirea numai esti badboy esti un pampalau in fata fetelor, problema e ca badboys au si niste calitati de mascul alfa asa ca e greu sa nu te simti atrasa de un baiat de genul asta, revenind la baietii cuminti,si cei rai au fost cuminti,buni dar voi fetele leati tranformat in asta sa stiti,eu nu cred ca nu sunt baieti cuminti si seriosi dar voi le evitati mereu si alegeti badboys sperand la minuni mari,numai vb ca unu de asta cuminte iubeste cu adevarat o data apoi tradat, mintit, inselat a doua oara pe jumatate, a treia oara pe un sfert si tot asa, find masculi avem nevoi sexuale mai mari, repet ce sa vrea un baiat imatur de 15-20 de ani? insuratoare, copii?, sfatul meu cauta mai bine ca sunt baieti seriosi, cuminti

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Nu la viata e problema la tine e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, bineînțeles ca iubirea nu trebuie data oricui, tocmai de aceea suferim, pentru ca oferim mult unor persoane nepotrivite. Viata e dura cu oamenii buni si cei care daruiesc iubire, pentru ca iubirea e o calitate cat mai rara in ziua de azi, totusi viata ti-o alegi singura, daca vrei sa fie buna, fii si tu buna dar prudenta. Nu fi naiva si nu crede in oricine, crede in primul rand in tine. Nu mai darui iubire de la inceput chiar daca o simti, mai intai asigura-te ca persoana respectiva o merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ideea asta o urmez -''Ofera ceea ce ai vrea sa primesti fara sa astepti ceva in schimb''
Hmmm...nu este obligata acea persoana sa iti ofere ceva in schimb, si de altfel nici tu.
Iubirea trebuie oferita oricui, nu in acelasi mod dar da, trebuie oferita.
Viata nu este intotdeauna roz big grin
Poate, daca nu vrei sa mai fi trista ar fi o o solutie indiferenta.

| rena33 explică (pentru anonim_4396):

O sa iti urmez sfatul, multumesc!

| MidnightR a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar noi adolescentii din ziua de azi cadem in depresii si traim drame existentiale dupa o amarata de despartire.Ne vaitam ca viata noastra e de **** si ca toti oameni sunt ipocriti,mincinosi si ca nimeni nu ne intelege.
Vorbim despre faptul ca noi n-am gresit cu nimic,ca suntem perfecti in a iubi,ca partenerul e cel de vina.Dar nu ne oprim sa ne gandim pentru un moment la ceea ce trebuie sa facem,ca niste finte rationale ce se presupune ca suntem,nu,mergem pe TPU sa-i intrebam pe altii despre relatia noastra, intrebari puerile, majoritatea timpului, doar din simplul fapt ca nu suntem in stare sa luam o decizie, ca in cazul in care ceva merge prost sa ne putem consola cu gandul ca decizia n-a fost 100% a noastra.
Da, decat sa vad drame inutile care pot fi rezolvate prin 5 minute de gandire, as prefera mai bine sa-i sfatuiesc sa nu mai puna atatea sentimente intr-o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimanui, nu trebuie sa fie data nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, macar nu ai leucemie!

| Xpressurself a răspuns:

Invata putin despre altruism. iubirea nu implica sa ceri sau sa astepti ceva la schimb. acesta este secretul. doar "sa dai" (intre ghilimele, ai sa vezi mai jos de ce). dar desigur ca daca cineva incepe sa profite trebuie inteles ca problema nu sta in iubirea pe care o oferi tu ci in modul mizerabil si egoist in care altii stiu sa primeasca iubire fara sa dea nimic. mai concret, ei refuza sa iubeasca, sa se bucure ca simt iubire.
desigur ca-i poti iubi insa nu trebuie sa-i lasi sa te foloseasca. pare un paradox insa te asigur ca nu e asa air cand vei intelege va fi mult mai usor. iubirea pe care o dai este iubirea pe care o simti tu. fie pentru cineva drag, fie pentru prieteni, parinti sau profesori. iubirea de fapt nu o dai. de aici vin problemele. pentru ca a da implica a cere ceva la schimb. iubirea o simti si atat :)
asta inseamna altruism. sa simti iubire nu sa consideri ca dai ceva de la tine. pentru ca nu dai nimic de fapt. doar simti. iar ceilalti se bucura impreuna cu tine de acest sentiment care vine de la sine nu de la tine. nu tu creezi iubirea ca sa o dai. iubirea exista si tu o traiesti, te simti fericita.
vezi, in raspunsurile de mai sus fiecare vorbeste de fapt despre cum vad ei. de ex "Da` te pune cineva sa faci asta?" iti dai seama cat de penibil este raspunsul acestei persoane? aceasta persoana te face sa te simti tu vinovata. pentru ca asa gandeste ea. este un raspuns egoist si penibil. cum sa fii vinovat ca simti iubire. cum sa iti refuzi propria fericire pe care o traiesti.

hai sa incercam ceva. fa o asana in fiecare zi, atat timp cate te simti bine si confortabil dar incearca sa o faci timp de 40 de zile in fiecare zi. fa un legamant cu tine ca pe durata acestui exercitiu vei practica zilnic fara intrerupere, cel putin 3 minute la inceput. concentreaza-ti atentia la nivelul inimii pe toata durata executiei si simte iubire. poti sa o simti pentru cine vrei tu. pentru altcineva sau pentru tine.

http://sivasakti.com/articles/yoga/art17.html

apoi revin-o cu impresii daca vrei.

| Kenya a răspuns:

Nu trebuie sa te atasezi asa. sad
Ceva bun e pregatit si pentru tine, o sa vezi.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Nu cred, la aia care-si bat joc li se ofera, iar la astia care iubesc sincer si puternic li se da singuratate... poate ca ai trecut pe langa niste lectii de viata si ca nu ai gasit iubirea perfecta, dar o sa gasesti doar trebuie sa ai rabdare

| MidnightR a răspuns:

Da` te pune cineva sa faci asta?

| rena33 explică (pentru MidnightR):

Nu! doar ca asa sunt eu mai sentimentala, vreau sa gasesc un baiat care sa vrea o relatie lunga si caut asta in fiecare baiat.

| rousz a răspuns:

Iubirea se simtewinking si nu alegi pe cine sa iubesti si pe cine nu. Viata e asa pentru ca asa trebuie sa fie. Poate ca ar trebui sa faci schimbari la tine incearca sa vezi daca persoana respectiva si merita atata atentie si nu mai pune atata la sufletwinking succes

| IMPLICAT a răspuns:

Ar fi cazul sa te opresti din a da. Nu de alta, dar poate va veni vremea in care va trebui sa dai, si nu o sa mai prea ai ce.

| rena33 explică (pentru IMPLICAT):

Deci in acest caz ar trebui sa nu ma mai las asa usor in fata nimanui
?

| IMPLICAT a răspuns (pentru rena33):

Absolut. Astfel vei deveni o adevarata doamna pentru cel care in viitor va merita.

| Meaningful a răspuns:

Cu adevarat e foarte greu cand tu ai luat deja hotararea ferma de a avea pe cineva alaturi, de a-l intelege si a-i accepta greselile stiind ca si tu le ai pe ale tale si ca intr-o relatie cel mai important lucru este sa iti explici viata in acelasi mod cu partenerul, sa privesti in aceeasi directie.
Ce vrei de la o relatie este ceea ce tine oamenii impreuna, nu faptul ca au aceeasi nationalitate, inaltime, culoare a pielii, greutate, situatie financiara sau alte bazaconii.
Si pornesti la drum cu ideea ca daca vei intalni pe cineva si vei avea pur si simplu acel instinct provenit din experienta ta cu oamenii, cum ca ar fi in regula vei vrea sa cultivi intre voi o iubire. Care sa completeze autenticitatea, prietenia si respectul de care simti ca e capabila cealalta persoana.
Si apoi mergi pe strada. Si intalnesti oameni. Posibili parteneri. Si iti zambesti. Si vrei sa le zambesti si lor. Dar ei nu accepta. Pentru ca ei nu au luat nicio decizie. Pentru ca pentru ei dragostea este o forta coercitiva, o colivie. Pe cand la tine dragostea este forta ce iti mareste viata si ti-o transforma intr-un univers. Si te lasa sa fii soarele. Chiar daca tu iti tratezi partenerul de parca el ar fi soarele universului tau.
Ei nu inteleg ca dragostea inseamna ca pot fi doi sori.
Ei au nevoie sa treaca timpul pentru a sti ca pot iubi. Tu stii deja asta. Doare si te sperie ideea ca pot ajunge la concluzia ca nu pot iubi.
Nu renunta la iubire.Cultiv-o. Iubeste-te pe tine, gaseste lucruri care sa te faca sa zambesti din interior, oricat de nebunesti ar parea pentru ceilalti.
Iubeste-ti familia, prietenii. Iubeste si pe cine nu merita daca simti ca e momentul potrivit pentru asta.
Secretul nu este daca sa iubesti sau nu. Secretul este ca vor fi momente in care vei avea curajul sa indraznesti sa iubesti pe oricine. Chiar daca esti dezmagit si iti spui ca nu o vei mai face. Si intr-o zi va fi o persoana care simte ca tine. Cineva care va pretui mai mult un posibil viitor decat diferentele care cu siguranta si in mod necesar sunt intre oameni.
O sa fie bine. Succes!

| fanta24 a răspuns:

Trebuie sa ai grija cui alegi sa-i dai iubirea ta. Altfel risti sa suferi, cum faci tu acum. Ar trebui sa ai niste criterii dupa care iti alegi iubitul. De exemplu sa fie cat de cat sensibil, sau sa nu fie un badaran. Inainte de o relatie, incearca sa il cunosti. Si daca vezi ca nu are calitatile pe care tu le cauti la un baiat, lasa-l. Nu dispera, sunt o gramada de baieti. Trebuie doar sa-i alegi pe cei carora merita sa le acorzi iubirea si atentia ta. Si nu te avanta intr-o relatie. Lasa sa treaca timp, sa va cunoasteti unul pe celalalt

| Simplepickup a răspuns:

Rena de unde ești?