| kriskti a întrebat:

Oare sa am parafimoza? Pentru ca pot sa decalotez penisul fara dureri, dar se face ca un fel de inel dupa capul penisului. Iar cand vreau sa recalotez sau cum se zice, trebuie sa trag de preput de cateva ori.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Parafimoza reprezinta de fapt starea de BLOCAREA totala a inelului fibros existent in capatul extrem al preputiului de regula in santul balanopreputial care delimiteaza glandul de trunchi sau uneori chiar dincolo de acea adancitura. Doar atunci cand revenirea preputiului in pozitia sa normala chiar si prin incercari repetate de a fi retras fortat peste gland, nu poate fi realizata reprezinta starea de parafimoza. In cazuri rare, poate apare situatia extrema ca penisul sa ramana un timp mai lung exagerat de mult umflat si trunchiul penisului sa devina efectiv ''sugrumat''. Intr-o asemenea situatie extrema, devine strict necesara si obligatorie interventia chirurgicala de urgenta de sectionare a inelului fibros in vederea eliberarii sangelui din corpii cavernosi si cel spongios. In consecinta NU poate fi vorba de parafimoza in cazul in care preputiul poate fi retras la loc peste gland. In cazul tau trebuie sa practici exercitiile necesare pentru a intinde a inelul fibros prin procedeul Beauge, cu sopul de a largi cat mai mult/suficient deschiderea preputiului pentru a reusi sa misti preputiul peste gland, cat mai lin, fin, usor, si fara efort sau durere. Succes. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nici pe naiba. E doar „nerodat".