| anonim_4396 a întrebat:

Ok, vad ca ati sarit de c*r in sus la o intrebare de-a mea, in care voiam sa stiu daca mai exista asa multi baieti dispusi sa astepte macar 2- 3 ani pentru a face sex cu o fata.

Ca sa stiti si voi, am prietene pe care iubitii lor le-au asteptat cativa ani, dovada ca le ei le iubesc cu adevarat.

Nu, nu e pierdere de vreme sa o astepti. E o dovada de iubire si de respect.

Imi pare rau daca unele dintre voi ati dat pana acum numai de magari care va "iubeau" atat de mult incat nu erau dispusi sa va astepte nici macar o perioada decenta de timp.

Mai e cineva care e de acord cu mine? Hai nu 2-3 ani. Dar macar unul, na. Un an. E mult? Va cade penisul?
Nu ma faceti sa ma iau de cap citindu-va raspunsurile de genul "am stat 3 ore un club si dupa ne-am **** intr-un tufis".

26 răspunsuri:
| Julia1188 a răspuns:

Sunt perfect de acord. Clar e dovada de iubire sa astepti ca ea sa fie pregatita.

| Drimmero a răspuns:

Pai si ce faci daca astepti prea mult si nu exista compatibilitate sexuala? E un element important si asta intr-o relatie, daca nu sunteti compatibili sexual va conduce probabil la despartire. Nu e o dovada de iubire faptul ca o astepti, poti bine merci sa o astepti cat vrea, o tufi si apoi o parasesti, sunt N cazuri, deci nu vad legatura intre iubire si asteptarea pana cand e ea pregatita, nu trebuie sa faca un serviciu ca face sex cu tine, trebuie sa isi doreasca, amandoi va simtiti bine din asta, nu faci serviciu mai mare cuiva. Iubirea inseamna sa existe respect, acceptare, mediu proprice pentru relatie, incredere. Partea fizica si intima au un alt rol foarte important, o relatie nu functioneaza doar platonic, e nevoie si de carnal. Eu unul nu vreau doar sa-mi ofere sex, nu caut asta, nu sar pe ea din prima, am rabdare dar nici sa stau 2-3 ani, nici nu stiu daca relatia in sine ar tine 3 ani si n-ar avea sens sa ma complic cu promisiuni facute cand lucrurile sunt spontane. Nu-mi place nici din prima seara sa mi se ofere ca e prea repede si isi pierde tot farmecul, dar nici sa imbatranesc asteptand cel mai probabil nimic ca relatia poate e pa pana atunci pentru ca nu mai exista atractie, sentimente, nu neaparat din cauza partii fizice. Pui problema la extreme, iubirea nu are de-a face cu asteptarea, fiecare cuplu isi impune asta de la inceput insa e cam sinucidere sa astepti un timp foarte mare pentru un pas ca asta care e benefic relatiei pana la urma, asta trebuie sa intelegi tu.

| Freya1 a răspuns:

Se mai întâmplă locurile astea in randul adolescentilor, a celor ce nu si-au inceput viata sexuală, a religiosilor si a persoanelor ce înșală (primesc din alta parte si nu te presează pe tine).
Dar nu prea găsești in general persoane ce sa stea 2/3 ani. Poate câteva luni, sau cum ai zis tu un an da.
Dar gândește-te un pic.Tu stai atata vreme cu persoana respectiva, va sărutări etc (ca si baiat) si nah, ai hormoni pe care tot ii bazai si începi să nu te mai simti confortabil de la o vreme, ca devine deranjant.Nu stiu cum sa iti explic.Plus ca posibil ca dupa 2/3 ani cand faceti sex sa va da-ti seama ca nu va potriviți in privinta asta si nu va puteti simti bine.Ca fie ca vrem sau nu, sexul face parte din relație și e un lucru destul de important.

| Crackman a răspuns:

Sincer sa fiu sunt de acord cu așteptatul. Nu trebuie sa faci sex în prima săptămână dar... este un timp în care nimeni nu mai are răbdare. Chestia este ca sunt multe de făcut și puțin timp. Un an... este mult chiar și pentru persoane răbdătoare care au început viata sexuala. Pentru cineva care nu este ok zic eu dar în rest nu

| cristimihailov a răspuns:

Tu simti nevoia ca dragostea sa iti fie dovedita.

Dar si baiatul simte nevoia ca hormonii sa ii fie reglati.

Daca vrei, poti sa gasesti alte metode, dar nu trebuie ca unul sa isi puna pauza la viata doar ca celalalt nu are incredere sau are nevoi incompatibile.

Tu ce ai face daca ai fi baiat?
Incearca sa intelegi problema si sa dai un raspuns acceptabil pentru baiat.

Daca nu reusesti sa dai un raspuns acceptabil inseamna ca nu ai inteles problema. De altfel vezi si reactiile existente.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru cristimihailov):

Parca incerci sa justifici violul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oamenii de pe TPU nu fac parte din viata ta. Daca tu te invarti prin cercuri de oameni asemanatori tie, nu inteleg de ce te-ai lua de cap citind parerile unor anonimi.

Fii bucuroasa ca stii ca exista si alti oameni ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, sunt de acord. Sexul este cam în fundul listei în ce privește ceea ce îmi doresc de la o relație în momentul de față.

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Mi se pare mai mult o dovadă de respect, dar da, și de iubire, ca unul din parteneri, chiar dacă își dorește asta, să îl aștepte și pe celălalt. (fie că vorbim de situația în care fata nu e pregătită sau de cea în care el nu este) Personal consider (sau sper, mai bine spus) că sunt persoane dispuse să își aștepte partenerul / partenera, însă foarte puține, mai ales în cazul băieților. (spun asta fiindcă în general ei sunt cei ce sunt pregătiți primii, dar sunt și excepții, desigur)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai două alegeri : oiubire adevărată sau nevoie de plăcere sexuală. Nu există altă cale.

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde de mulți factori, mi se pare că tu cauți un răspuns general pentru ceva ce nu e DELOC general.

Dacă un bărbat este activ din punct de vedere sexual și consideră că sexul este un aspect important în viața lui și/sau într-o relație, nu înseamnă că este un măgar pentru că refuză să-și schimbe gândirea pentru o fată care are alte valori sau pur și simplu nu știe ce vrea. Crede-mă pe cuvânt că niciuna nu e atât de frumoasă, deșteaptă sau devreme acasă și nici nu are vaginul atât de prețios încât să aștepte vreun Aurel pasionat de sex după ea câțiva ani.

În cealaltă extremă, nici un băiat care e complet dezinteresat de sex nu e vreun fraier dacă stă după o fată ani buni, dar nici nu e demn de ridicat în slăvi happy Pur și simplu dorințele și valorile lui sunt compatibile cu ale fetei respective, ceea ce nu-l face în vreun fel superior ăluilalt. Faptul că el stă cu ea un an fără sex nu e o dovadă de iubire. Cel mai probabil ăla care e într-o relație de un an și face și sex iubește mai mult de fapt, dacă vrei să comparăm.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bravo Gusticel! Normal sa aștepți ca și persoana de lângă tine sa fie pregătită și sa își dorească sa se dăruiască! Cum de ai devenit serios? happy

| ania a răspuns:

Si eu si sotul meu ne- am propus sa asteptam 2 ani si jumatate pana la terminarea facultatii cu nunta si cu sexul dar vazand cat e de frustrant pentru amandoi am fixat nunta peste cateva saptamani, in noiembrie char daca inainte ma visam mireasa vara, cu luna de miere pe malul marii etc.

| Violleta2022 a răspuns:

O sa primesti gramezi de raspunsuri aici, de la adolescentii care inca nu si-au inceput viata sexuala, sau abia si-au inceput-o si nu viseaza decat sex, asa ca, pentru ei "asteptarea" va fi o abertie, fiindca in ei pocnesc hormonii si ei vor sex acum, nu maine sau peste 1-2 ani.
Dar, sunt de acord cu tine, acceptand ideea ca dragostea adevarata si respectul pentru persoana iubita, te poate face sa astepti cativa ani pana la casatorie, sau pana decideti ca sunteti pregatiti sa o faceti cu raspundere si maturitate.

| LoveSleep a răspuns:

Am stat 3 ore într-un tufiș și dupa ne-am fu t în club.

| LoveSleep a răspuns:

Cine te-a mințit ca e o dovada de iubire sa aștepți sa se decidă ca vrea sa facă sex?
Ce legătură are iubirea cu asta?

Dacă pleci ca nu vrea sa facă sex, e clar ca nu o iubești. Dacă pleci în general, nu o iubești.

Dacă stai, nu dovedește nimic din ce ai zis tu. Dovedește ori faptul ca ii respecți decizia, ori faptul ca ești disperat și știi ca să aștepți e singura ta șansă să faci sex.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă sunt virgini, sau vor sa facă după căsătorie probabil ca așteaptă, dacă ajung la concluzia ca se iubesc bănuiesc ca nu mai așteaptă nici ele nu doar ei. Depinde cum se simt ei și cum rezonează

| cristimihailov a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Parca incerci sa justifici sclavia happy

| troleibuz a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu o poti forta sa faca sex cu tine daca ea nu vreau sau nu simte nevoia doar pentru ca ai tu hormoni de reglat.

Tu ce ai face daca ai fi baiat?
In primul rand nu intru intr-o relatie cu o persoana cu care nu am valori comune.

| troleibuz a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu te obliga nimeni sa stai intr-o relatie care nu iti ofera ceea ce ai tu nevoie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru cristimihailov):

Ce sclavie, ma rog?

| Catalion a răspuns:

Macar unul? Este acceptabil.

| cristimihailov a răspuns (pentru troleibuz):

Draga Trolleu,

Stiu si eu astea. Incercam sa explic ca viata are mai multe puncte de vedere.

Daca nevoile lui hormonale pot fi amanate, de ce are pretentia ca nevoile ei sentimentale sa fie implinite?

| Mopmop a răspuns:

De ce sa astepte 1 an? Tu ce faci in anul asta daca simti nevoia? Sincer, daca vrei, da un raspuns te rog.