| Anonim430 a întrebat:

Orientarea sexuală nu se poate schimba nu? Adică dacă ești heterosexual pentru 2 ani în viață, nu vei deveni niciodată altcumva

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Un hetrosexual va rămâne pe viață hetrosexual, nu includem bisexuali în asta așa și un asexual nu va deveni hetro sau homo niciodată nici bi

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oricine își poate scuimba persoanele cu care face sex, numai sa vrea. Toți ne naștem păcătoși adică cu înclinație spre toate încălcările posibile ale conștiinței, inclusiv spre lăcomie pentru trupurile altora indiferent de sex. Nu exista nimeni care sa se uite mai multe săptămâni la filme cu gay, lesbiene etc și sa ni simtă absolut nimic. La fel cum cineva poate fi fidel în căsătorie 20 de ani și apoi, la o beție de exemplu sa ajungă la adulter, tot asa poți fi hetero mulți ani apoi a te uiți 2 luni la filme cu gay, lesbiene, sa te simți atras și sa te simți ispitit sa încerci.
O atractie mai mare pentru astfel de acte o pot simți cei care au avut parte de greșeli banale și frecvente de educație, cum ar fi faptul ca mama și-a dorit sa aibă un copil de alt sex decât cel dat de orga ele genitale ale copilului și atunci i se înscrie în inconștient ideea ca e de sex greșit și poate apare o dorința compulsiv de a se conforma sexului dorit de mama sau dacă copilul nu are parte de o relație hrănitoare și consistenta cu părintele de acelasi sex în mica copilărie, rămâne un gol de atașament si poate apărea la adolescenta nevoia de a umple acest gol cu alta persoana de același sex și relația poate ajunge sa se sexualize. Sau fetele care au parte de abuz sexual pot dezvolta o fobie puternica fata de relații sexuale cu bărbați și se pot orienta spre alte fete. Nu avem pacea conștiinței decât când respectam planul Creatorului și facem sex doar în cadrul căsătoriei hetero, în orice alta forma postludiiie sunt ratate din cauza mustrarilor de conștiința.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Minți,nu poți deveni din hetro lesbiana, poți face sex cu sexul tau dar atracția o vei avea mereu doar pentru sexul opus, nu vorbim de bisexualitate

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Nu exista nimeni care sa se uite mai multe săptămâni la filme cu gay, lesbiene etc și sa ni simtă absolut nimic."

Ce crezi, eu m-am uitat la filme de toate felurile si n-am devenit nici gay, nici transexual, nici altceva. Nici macar bisexual. Ba am vazut si sute de barbati dezbracati, si ce crezi, nimic, nicio reactie. In conditiile in care n-am nicio problema de ordin mistic, social, cultural, etc, care sa imi interzica sa am orice orientare sexuala. Si nici nu am avut vreo retinere in a-mi testa orientarea sexuala.

Ai impresia ca daca te uiti la filme cu blonzi, devii blond, sau daca te uiti la filme cu grase, incep sa-ti placa grasele?! Cam ideile astea le ai tu in cap.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Trebuie sa precizezi clar ca TU PERSONAL ai pace in constiinta cand respecti ce vrei tu sa respecti. Habotnicia ta nu se aplica tuturor.

| RAY a răspuns:

Violleta2022 aici nu discutam despre faptul daca poate ca poate si eu pot dar dupa aia vomit si o sa tot vomit ca niciodata nu o sa simt atractie fata de barbati, decat daca esti bisexual si esti atras de ambele sexe dar hetrosexualul ala asa ramane, dorinta sexuala este involuntara nu o poti determina voluntar

| Violleta2022 a răspuns:

Ba da! Orientarea sexuala se poate schimba cand ai tu chef si depinde numai de tine si de ce simti tu fata de altii.

Stiu persoane care au fost initial "normali" pentru multi ani si la un moment dat au ajuns sa faca sex si cu partneri de acelasi gen, ajungand gay sau lesbi.
Deci este posibil sa te schimbi!

| sierra1 a răspuns:

Cred că dacă insiști tare, ai putea reuși să (te) schimbi

| doctorandus a răspuns:

Ba da, sunt multi barbati casatoriti care la varsta de 60 ani au descoperit ca sunt homo.

| sharanul200007 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e așa, probabil că acei indivizi au ținut totul secret... să fii prost să nu-ți dai seama de ce sex esti atras, e ceva involuntarlaughing

| Hyperion7 a răspuns:

Orientarea sexuala, zic eu, se poate schimba.Adica nu e ca și când ar fi ceva definitiv.
Poți să fii inițial heterosexual, iar apoi să simți o oarecare atracție și sexul tau.
Adică nah, ce te-ar opri să fii așa cum vrei tu din punct de vedere sexual? Luam, de exemplu, un bărbat hetero, daca el simte că este atras de bărbați se va înclina către partea asta.De ce ar fi imposibil sa iti convertești orientarea sexuala? Ce o face permanenta până la urmă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da. Dacă îți (auto)impui asta eu cred că se poate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate asa ceva

| ValentinMihai78 a răspuns:

Orientarea sexuală o poți schimba oricând îți vin astfel de idei!
Problema este că e un proces ireversibil și odată plecat pe acest drum, niciodată nu mai poți fi normal!

| RAY a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu o poți schimba, nu poți voluntar sa simți atracție fata de cineva

| OmBanal33 a răspuns:

Toata viata experimentezi, toata viata inveti, toata viata te schimbi... happy

| MihaBianca a răspuns:

Normal că nu