| SERIALS a întrebat:

Orientarea sexuala se poate schimba?

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Orientarea sexuala poate fi influentata intr-o oarecare masura insa in nici un caz NU poate fi schimbata sau complet eliminata fiindca este de natura genetica si acea informatie genetica care va permanent fiindca codul genetic mostenit este inscrisa in cromozomii care intra in constitutia ADN-ului fiecarui individ. Te poti preface dar nu te poti schimba cu adevarat. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Activistii LGBT sustin ca nu. Dar multi gay vorbesc de un moment in trecut cand au facut sex cu o persoana de acelasi sex, moment inainte de care erau hetero. La om se manifesta un fenomen numit imprimare. Daca te atrage cand esti mic o blonda planturoasa, astea o sa iti placa, devine genul tau. Asa ca, daca faci sex cu o persoana de acelasi sex, ceva din asta iti va place, exista riscul (atentie, e doar un risc; multi barbati au facut sex cu alti barbati si nu au devenit gay, mai multi decat cei ce au devenit) ca, prin imprimare, sa devii gay. Chiar tu spui ca nu erai gay, chiar ii dusmaneai (inseamna ca erai cam primitiv), ai facut sex cu un barbat si acum esti gay. Daca ai face sex cu o femeie, poate ai deveni straight. Cel mai bine in cadrul unei relatii stabile, ca sa se simta tot farmecul diferentei dintre sexe.

| asdfq a răspuns (pentru minrest):

Exista o teorie, sustinuta de Freud si mai nou de o mare clasa decercetatori care spune ca ne nastem cu orientare catre ambele sexe dar mai tarziu ne este modelat ''gustul''. Pe scut, nu iti schimbi nimic. Doar descoperi o alta ''dimensiune'' a ta. Iar momentul in care faci sex cu o persoana de acelasi sex nu defineste alegerea orientarii sexuale. Poti face asta din curiozitate. Cei care au cu adevarat inclinatii spre acelasi sex manifesta asta si inainte de intretinerea actului sexual.

| minrest a răspuns (pentru asdfq):

Nu asta sustine Freud, asta scot unii de acum din teoria cu ''perversul polimorf''. Cum sa fie orientarea egala catre ambele sexe? Nu se vede asta la copii. Daca te atrage sexul opus, ai repulsie fata de intimitatea sexuala fata de acelasi sex, asa ca nu ai de ce sa fi curios, caci stii deja ce simti: repulsie. Eu inteleg ca homosexualii sa aiba drepturi egale cu ceilalti, dar sa nu ajungem la aberatii ca sa ljustificam.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru minrest):

Asta cu imprimarea e in primul rand abordata gresit de tine. Nu poti compara faptul ca atunci cand esti mic te atrage o blonda cu experimentarea sexului cu o persoana de acelasi sex. Eu cred ca nu iti poti schimba orientarea sexuala cum vrei tu, o poti reprima, descoperi si accepta.
Daca eu ma declar hetero, fac sex cu un barbat, devin gay si nu mai am niciodata relatie sexuala cu o femeie inseamna ca eram deja homosexual doar ca reprimam chestia asta si cand am vazut cat de bine e sa fii ceea ce esti, am acceptat.
Daca eu zic ca sunt homosexual, fac sex cu o femeie si imi place atunci imi descopar orientarea mai bine, adica faptul ca sunt bi. In orice caz, e valabila si reciproca.
Sunt mult mai multi care au trecut de la hetero la homo prin acceptare decat cei care au fost gay si au devenit hetero tocmai din cauza presiunii sociale si reprimarii unor emotii. Majoritatea din cei care erau gay si "s-au vindecat" si au ajuns sa aiba o casnicie "fericita" cu o sotie si copii au ajuns fie cu amanti-barbati, fie sa se sinucida intr-un moment de depresie unde faptul ca au trait zeci de ani negand natura lor a fost picatura care a umplut paharul.

| SG1995 a răspuns (pentru AlexCristi97):

De-acord, dar doar o mică preciza orientarea sexuală nu are aface cu romantismul, gen poți să fii atras sexual, dar să fie imposibil să fii atras romantic, sau viceversa, de-asta pot exista homosexuali homofobi, strict vorbind homosexualitatea are mai multe straturi în funcție de cauze. Gen poate exista un tip atras de bărbați, care e homofob și oricât ar încerca nu se poate excita când vede o femeie, dar se poate îndrăgosti de una.

| andreia67 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Foarte bine explicat iar cand esti trans e inca si mai dificil sa te accepti si sa te descoperi (sau viceversa). Eu chiar nu sunt sigura inca pe orientarea mea sexuala.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru SG1995):

E destul de intortochiat ceea ce zici tu si nu sunt sigur daca e adevarat. Ceea ce zici implica faptul ca un barbat ar putea avea o relatie romantica cu o femeie fara sa implice sex deloc dar si-ar satisface nevoile sexuale cu un alt barbat. Nu zic ca nu exista astfel de cazuri, dar sunt extrem de rare deoarece in cazul asta femeia ori este abstinenta sexual ori merge si ea la altcineva pentru dorintele sexuale si astfel relatia are sanse infime sa reziste.
Din punctul meu de vedere homosexual homofob este oarecum o aberatie. Exista astfel de specimene doar pentru ca unii homosexuali nu isi accepta natura si pretind a fi homofobi pentru a ascunde realitatea.

| SG1995 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Ideea de bază e că sexualitatea e maleabilă, dar schimbarea nu se face voluntar, psihicul decide orientarea sexuală.

| SG1995 a răspuns:

Oarecum da.
Deci e greu de spus ce condiționează orientarea sexuală, deoarece pe de-o parte genele joacă și ele un rol deoarece există o anumită predispoziție genetică spre homosexualitate, de fapt sunt șanse mai mari ca o persoană să fie bisexuală decât strict homoseuxală sau heterosexuală strict genetic vorbind, dar aceste lucruri sunt influențat și mediu și cultura în care trăiești, plus că aceste schimbări mai ține și de cauze psihologice, sau instabilitate hormonală. Cert e că nu e o alegere voluntară... gen eu când eram mic mă excitam când vedeam o femeie într-un film și nici nu aveam idee de ce, abia peste câtiva ani am făcut o conexiune între senzația plăcută și faptul că femeia era ceea care m-a excitat, de fapt era un film vechi alb negru, în care o femeie era rănit și pe moarte, și avea o rochie care îi lăsa umeri dezveliți, se pare că eu am asociat senzația aia de plăcere sexual cu mila la acel moment. Ulterior am realizat că de fapt femeia era cea care mă făcea să mă simt așa nu sentimentul de milă pentru ea.

| asdfq a răspuns:

Nu