| anonim_4396 a întrebat:

Pai dupa ce o fata m-a respins si eu chiar credeam ca si ea ma place nu mai am chef de nimic. Adica eu chiar credeam ca ma place pentru. ca se baga in seama pe mess, imi zambea des, ma tachina etc... Acum nu stiu ce sa fac. Am incercat sa fiu indiferent dar nu pot, ea nu are nimic dar eu pf. O profesoara a observat ca e ceva in neregula cu mine(eu avand note de 9-10 acu nu stiam nimic) si m-a intrebat ce se intampla, iar o colega(cea mai buna prietena a acelei fete) a spus ca sunt suparat din dragoste, urmand apoi sa ma cert cu cel mai bun prieten al meu respectiv si cu fratele meu care este in clasa cu mine. As vrea sa stiu cum sa fac sa trec peste adica nu sa o uit in nici un caz nu o pot uita deoarece ea e diferita dintre toate. Azi de Mos Nicolae ne-am facut cadouri intre noi, iar eu am facut schimburi cu colegii sa fac sa ii dau ei cadou urmand sa ii dau o inimioara mare pe care scrie I Love You, dar uimit ea nu a reactionat in nici un fel si asta m-a marcat putin. Si acum chiar nu am chef de nimic si de nimeni. Ce sa fac sa ma port la scoala cu indiferenta? Sa ii spun sa ramanem macar prieteni pentru. ca acum nici macar nu ma baga in seama. Sa continui sa ii fac complimente sa o tachinez?

Rea e dragostea asta uneori...

Multumesc anticipat.

PS: Stiu ca am scris cam mult, dar va rog sa nu dati raspunsuri aiurea. Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,uneori dragostea e rea,drumul spre ea e greu si anevoios.
Daca fata la inceput iti dadea multa atentie si acum,brusc,nu te mai "vede",ma gandesc sau ca o face intentionat sau ca,pur si simplu,s-a jucat,fara sa-si imagineze consecintele.
Cu putina obiectivitate care ti-a ramas,incearca sa realizezi daca e o fata neserioasa,careia ii place sa cuceresca si apoi,multumita,pleaca. Daca afli sau stii asa ceva,nu ai nici o sansa,va trebui sa accepti ca s-a jucat si cu tine!
Daca nu,nu-ti pierde speranta si rasufla putin. Poate ca,dupa ce ti-a dat toate semnele clare ca te place,a considerat ca ti-a aratat destul,ca s-a "descoperit" prea mult si,acum,e randul tau sa-ti demonstrezi sentimentele pentru ea! Posibil,cum esti si timid,sa se fi chinuit cam mult pana sa intelegi si tu ca ea exista si-ti place si tie de ea!
Acum,face o pauza,sa vada si ea daca esti sincer, daca esti pe masura ei, daca a meritat efortul...
Eu asta cred.Reactia,de fapt,absenta reactiei la cadoul tau,pare gandita si programata,cred ca si-a impus sa nu aiba nici o reactie!
Continua sa speri,sa o tachinezi,foloseste psihologia inversa si autoironia(cum mi-am putut imagina eu ca m-ai putea simpatiza,nu te obosi cu un flets ca mine,eh,nu te uiti tu la mine,etc.,ai prins ideea) si inarmeaza-te cu rabdare.
Posibil ca fata sa vrea,dar tu sa fii ultimul care o va afla, asa, ca sa fii cel mai fericit!
Bafta!

4 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea. Spune-i ce ne-ai spus si noua. ca de cand te-a respins nu mai ai chef de nimic, nu mai esti TU! vezi ce zice, apoi spune-i sa ramaneti prieteni.Chiar daca e o prostie, pentru ca sti ca nu se poate, spune-i si vezi cum reactioneaza ce zice! Bafta oricum :*

| ILoveMoon a răspuns:

Mda, o poveste cam incurcata daca o placi sau esti indragostit de ea arata-i ca o placi dar daca nu, nu o baga in seama si continua sa inveti pentru dragoste e timp mult si daca te place si ea o sa observe succes!

| cookie93 a răspuns:

Indiferenta fata de cei din jur doare.dar stiu ca te v'a macina si pe tine.acelasi lucru am patit si eu cu un baiat demult...incearca sa nu te mai gandesti la ea.e greu stiu dar pana la urma trebuie sa treci peste.fa-ti un program, iesi cu baietii si nu o mai baga in seama.fai si ei jocu. daca v'a vedea ca ii vei raspunde cu aceeasi moneda, nu o sa ii placawinking
bafta

| NimeniDarCineva a răspuns:

Sa renunt la gandul la ea e ca si cum mama mi-ar spune ca nu sunt fiul ei... Adica adorm cu ea in gand(cel putin cand puteam sa dorm) si ma trezesc cu ea in gand, in ore cel putin de luni ma gandesc tot la ea. De duminica nu mai dorm noaptea decat 2-3 ore adica ma pun in pat la 11 si adorm abia pe la 2 apoi pe la 5 ma trezesc si ma gandesc la acel raspuns.

LaLaLaLoveAlex, sa spun ce am spus aici este foarte complicat daca imi tremurau mainele cand i-am spus ca o plac eu sunt foarte foarte timid.

ILoveMoon, sunt indragostit nebuneste de ea asa cum e si papagalul meu de mine...

cookie93, cum am spus nu as putea sa nu ma gandesc la ea; faza e ca ea nu ma baga in seama adica azi am fost de servici pe scoala adica paznicul avand o problema(fiind unchiul meu) m-a rugat pe mine sa am grija sa nu intre strainii etc... Azi fiind scutit de cateva ore in pauze colegii stateau cu mine(cei care nu sunt ret***ati) dar ea nici cand sa stea, asta e o alta poveste in care nu vreau sa intru.

Am scris iar mult, dar nu am ce sa fac. Mai astept raspunsuri.