| anonim_4396 a întrebat:

Parerea voastra sincera despre masturbare

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute atat in societate, cat si pe diferite forumuri ori retelele de socializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce destul de des mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- „Se practica pana la o anumita limite de varsta?" ori, ''
-- Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc? sau sa nu mai cres si sa raman pitic?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dispute si contraziceri, parerile fiind de cele mai multe ori contrare privind masturbarea, analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiilor publicate, masturbarea si pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, care sunt : endorfina, dopamina, oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, de anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivel psihico-mintal al indivizilor in general, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie laughing ). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile si/sau ideile ca s-ar pierde multa energie din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cea mai bună și utilă descoperire a omenirii din toate vremurile.

| SG1995 a răspuns:

E normală.

| alina2k18 a răspuns:

E bunawinking se stieeeeeeewinking

| GouDidodino a răspuns:

Iti faci... treaba

| llleo a răspuns:

O nevoie trupească.

| Gofigi a răspuns:

Îi buna

| Spartacus12345 a răspuns:

Nu e un lucru acceptat de biserica, chiar daca Biblia nu spune direct asta. Din acest motiv m-am lasat si eu. Masturbarea este la fel ca drogul. La inceput te face fericit, dar in timp creeaza dependenta si devii tot mai frustrat. Totusi trebuie sa recunoastem ca e ceva foarte placut, insa chiar nu e ok. Sfatul meu este sa o faci cat mai rar si chiar deloc daca te poti abtine. Dar pana la urma e numai alegerea ta

| doctorandus a răspuns (pentru Spartacus12345):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

| mihai69 a răspuns (pentru Spartacus12345):

Mersi pentru nefolositor.
Ia gândește-te: dacă Dumnezeu nu ar fi vrut să ne masturbăm, nu era mai simplu să ne fi făcut cu mâinile mai scurte?!?
Mă tem că biserica a interpretat foarte greșit Creația...

| Spartacus12345 a răspuns (pentru mihai69):

Noi avem mainile lungi pentru altceva, nu pentru masturbare

| mihai69 a răspuns (pentru Spartacus12345):

Aha... pentru furat - mai ales cei din PSD.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Senzatiile pe care ti le ofera sunt unice.

| BravoJohn69 a răspuns:

O părere foarte bună e un mod plăcut de a descoperi ce preferi in materie de sex

| alexandracoman a răspuns:

E o nevoie de care fetele si baietii nu se mai pot desparti dupa ce incep sa o faca. Dupa parerea mea e o senzatie uimitoare?

| Vikaa a răspuns (pentru alexandracoman):

Eu acum 1 an am vrut sa ma masturbez, pot zice ca a fost prima si ultima data cand o fac.