| maria16 a întrebat:

Pe 1 luna asta mi-a venit menstruatia iar pe 7 mi s-a terminat. Iar pe 15 tot luna asta am incercat sa am primul meu contact sexual cu iubitul meu.Insa ne'am oprit pentru ca am avut dureri, nu ne'am protejat, insa el ma asigurat ca nu si-a dat drumu in mine.De cateva zile incoace am greturi si ma doare stomakul.Este posibil sa fiu insarcinata? Help

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe 15 era perioada de maxima fertilitate. daca partenerul taue ste perfect sigur ca nu a ejaculat si are ceva experienta incat sa poata fi sigur (adica macar 4-5 ani de viata sexuala regulata), atunci riscul de sarcina este de cam 30% (de la lichidul preejaculator, intr-o perioada in care ovulatia este sigura).
Totusi, e imposibil sa ai simptome de sarcina atat de repede, cred ca este de la frica. Asta nu exclude ca ai fi insarcinata, desi sansele sunt mai mari sa nu fii (70% nu esti).

| Cypronge a răspuns:

Ce bine ar fi daca inainte de a face un lucru te-ai documenta in legatura cu riscuri, avantaje si dezavantaje.
Da exista o sansa sa fi ramas insarcinata pentru ca in timpul contacturul sexual penisul secreta o substanta pentru lubrifiere care contine si spermatoizi, daca vrei sa afli la sigur cumparati un test de sarcina de la o farmacie si fal, dar cinteste inainte cu atentie instructiunile.
Cauzele durerilor in timpul actului sexual

1. Dezvirginarea

Uneori himenul "opune" rezistenta fapt care cauzeaza o durere destul de intensa, insa de cele mai multe ori este elastic si extensibil, iar penetrarea se face fara durere prea mare. De asemenea, durerea poate fi alimentata de frica primului contact sexual, determinand o incordare a muschilor din zona genitala. Preludiul, increderea in partener si dragostea te pot determina sa-ti doresti sa treci peste acest "mic inconvenient".

2. Infectia

Uneori durerea din timpul actului sexual poate sa apara din cauza unei infectii prezenta in zona genitala. Aceasta poate determina o lubrifiere insuficienta a vaginului insotita de iritatie, mancarime si scurgeri anormale si mirositoare.

O infectie de tract urinar te poate afecta mai ales la urinare, insa cauzeaza durere in timpul actului sexual prin presiunea exercitata asupra vezicii inflamate.

Durerile abdominale pot fi asociate cu boala cu transmitere sexuala, numita Chlamydia. In caz de netratare, Chlamydia duce la inflamatii pelviene care fac actul sexual dureros. Odata diagnosticate, majoritatea infectiilor pot fi tratate cu ajutorul antibioticelor, a cremelor speciale sau a pastilelor.

3. Hormonii

Daca alaptezi sau esti inainte de menstruatie, disconfortul sexual poate aparea in urma schimbarilor hormonale. In ambele cazuri, nivelul estrogenului scade si afecteaza procesul de lubrifiere naturala a vaginului.

Solutia pentru noile mamici: lubrifiantii vaginali pana se stabilizeaza nivelul estrogenului in organism, cand nu mai este necesara alaptarea.

Solutia pentru femeile varstnice: creme cu estrogeni sau lubrifianti. Terapia de substitutie hormonala a fost deosebit de utila in cazul femeilor aflate la menopauza, insa studii recente au demonstrat ca poate creste riscul de aparitie a bolilor la inima, a cheagurilor de sange si a cancerului mamar. Prin urmare, cel mai indicat este un consult specialist si urmarea indicatiilor exacte ale specialistului.

4. Endometrioza

Se caracterizeaza prin prezenta tesutului care in mod normal captuseste cavitatea uterina si in alte locatii situate in afara uterului. Mai mult de jumatate din femeile afectate raporteaza dureri in timpul actului sexual. Tratamentul poate fi medicamentos sau chirurgical pentru extirparea tesutului "nedorit". Pilulele contraceptive pot ajuta in aceasta situatie.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra", precum si amanarea actului sexual la 1-2 saptamani de la incetarea menstruatiei.

5. Vulvodinia (durerea cronica perineala)

Este durerea care apare la nivelul vulvei si este adesea trecuta cu vederea si nerecunoscuta ca fiind o problema. Simptomele pot include arsuri, usturimi, dureri si raport sexual dureros, dar acestea se pot trata. Exista tratamente pentru calmarea durerii perineale si a disconfortului cauzat de vulvodinie.

6. Cistita interstitiala

Daca ai o infectie de tract urinar, insa antibioticele nu-si fac deloc efectul, problema se poate numi cistita interstitiala. Specialistii nu cunosc cu exactitate cauzele acestei afectiuni, care presupune inflamarea vezicii urinare si dureri pelviene severe, acestea inrautatindu-se in timpul actului sexual. Persoanele afectate isi pot usura simptomele printr-o varietate de tratamente, cum ar fi medicamentul Elmiron. Insa nu se poate spune ca exista un tratament standard care sa functioneze pentru toate femeile.

Pentru reducerea senzatiei de disconfort cauzata de o penetrare adanca este indicata folosirea pozitiei "femeia deasupra".

| vlaaddd a răspuns:

Normal.

| TheSpecialOne a răspuns:

Eu asa cred ca la inceput cand ramai gravida ai greturi si te simti slabita, nu?

| crisuuu_7907 a răspuns:

Ce l mai bine ar fi sa mergi sa ti faci un test de sarcina e ce l mai bine asa si mai sigur, greturile pot fi si din alta cauza.succes.o sa fie bine:X

| KitTY_2644 a răspuns:

Woaww... aceiashi intrebare e aici : http://statusuri.ucoz.ru/ .) am rsp si accolo

| bianca154 a răspuns:

Sarcina se simte aproximativ dupa 3-4 saptamani de cand ai ramas insarcinata. asteapta sa treaca 2 saptamani de cand ar fi trebuit sa-ti vina menstruatia. si eu am patit ca tine, intarziere de ciclu,si greturi, si in ziua in care mi-am facut testul,imi venise ciclul. sa NU o mai faci fara prezervativ,pentru ca barbatului ii iasa putina sperma in timpul actului sexual, pe care el nu o simte, si nici tu.asa ca stati atenti daca nu vreti sa aveti un bebe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este sigur sa fi insarcinata si durerile atunci sunt cauzate din alt ceva sunt multe solutii mai bine faci un test sau te duci la ginecolog si durerile de burta nu sunt specifice unei sarcini. Iubitiva mult! Sa fi sanatoasa!

| 12102007 a răspuns:

Oau mai bine te asiguri cu un test de sarcina ca te lamuresti mai bine el spune ca nu, dar cine stie poti fi insarcinata chiar daca ti-a venit ciclul, ciclul poate sa iti vina timp de 4 luni chiar dac esti insarcinata asta stiu sigur de la sora mea care a patit-o ai grija pupicei cristina.