| mikis a întrebat:

Pe 17.08 am avut menstruatia care a tinut ca de obicei 4 zile insa cu o intarziere de 5 zile. Pe data de 31 am avut un incident cu prezervativul. In rest, actul sexual este mereu protejat. Menstruatia este neregulata. Am avut luni in care nu venea deloc. Luna trecuta menstruatia mea a durat 11 zile si a fost redusa cantitativ 13.09. Inainte sa vina, durerile de burta au inceput cu 2 saptamani inainte. Doar cateva firicele roz iar luna asta am dureri de burta si sindrom premdnstrual de o saptamana iar menstruatia nu vine. Am avut o pauza de 3 luni in care nu intretineam relatii sexuale. In aceste 3 luni menstruatia a venit la 23-25 de zile. In urma cu 2 ani, am avut un contact sexual a 3 zi a menstruatiei iar urmatoarele 3 luni menstruatia a fost foarte redusa cantitativ si dura 7 zile. In august, anul asta, pe data de 20, a 4 zi a menstruatie, am avut iar un contact sexual. Oare sa fie asta cauza intarzierii si diminuarii cantitativ? Mentionez ca toate contactele mele sexuale sunt protejate cu prezervativ, cu exceptia acelui mic accident din data de 31.08. Insarcinata nu sunt. Nu am nici un simptom al sarcinii. Doar ma doare burta ca si cand trebuie sa vina. Care ar putea fi problema? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese cat se poate cert faptul ca ciclul tau menstrual are caracteristica principala cea de a fi : NEREGULATA. Cauzele, motivele, care provoaca aceasta stare de fapt, sunt de natura medicala. In cazul tau in mod absolut sigur/cert una sau mai multe glande endocrine NU functioneaza normal, adica in mod corect si din acest motiv in mod obligatoriu (fara discutie) devine mai mult decat necesara, consultatia atat endocrinologica cat si cea ginecologica. Pentru a intelege ce se intampla in organismul tau, citeste urmatorul raspuns :
Probabil ca intr-o destul de mare masura una sau ambele ovare iti sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice sau polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv acestea nu reusesc sa dezvolte, maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT a caror lungime devine imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul in care va incepe/porni urmatoarea menstruatie fiindca nimeni nu poate anticipa lungimea ciclului menstrual. Acest lucru se intampla din cauza faptului ca nu exista un reper fix reprezentat prin ziua de OVULATIE fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina nici perioada fertila si nici data la care va incepe urmatoarea sangerare menstruala. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara teama de a gresi ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste, incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului se poate modifica de la un ciclu menstrual la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) fiindca acestea nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata si stabila cei doi hormoni feminini esentiali : estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale de regula provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari neplacute prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile dar mai ales imposibile de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa cel mai probabil iti va prescrie un tratament bazat pe folosirea unor produse cu continut hormonal, sau a pastilelor anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a ti se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Un diagnostic corect se poate pune doar in urma unui consult ginecologic, de catre un medic.