| bubu12234 a întrebat:

Buna seara, am ceva ce ma nelinisteste de cateva zile.
Ultima menstruatie a venit pe 30 septembrie noaptea si dureaza 5 zile de obicei, se muta lunar cu cate o zi in plus, am un sindrom premenstrual destul de accentuat mai mereu.
Luna octombrie, am avut contacte sexuale protejate, niciunul cu ejaculare in interior, ultimul fiind pe 16 spre 17, la fel, protejat.
Acum, imi intarzie de aproape 2 zile cam, dureri premenstruale am, sani durerosi, dureri de spate, balonare, burta ma doare mai putin decat data trecuta, dar tot mai am dureri. Aceste simptome incepand cam cu 4 zile inainte de ziua la care stiam ca ar trebui sa vina, adica data de 30.
Ma gandesc, actele sexuale nu au avut nici un incident, iar ejacularile oricum afara.
Am vreun motiv sa ma stresez? Ma panicheaza putin ca nu vine

4 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Cat timp totul a fost protejat, numai un ghion foarte mare cu o neatentie mare ( atingeri post ejaculare fara protectie sau ce s-o mai fi intamplat) poate sa te puna pe ganduri.
Probabil e doar o reactie a corpului pentru faptul ca ai avut o relatii sexuale si aproape de ciclu si probabil mai intense; a fost cumva prima oara? Am avut pritena careia i-a intarziat si avut dureri si nu are nimic. Stai chill.
Pentru orice eventualitate, consulta medicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca au fost partide consecutive de sex in perioada fertila, ai toate sansele sa fii gravdia, fiindca lichidul pre-ejaculator avea deja sperma care s-a scurs involuntar in vaginul tau, la prima penetrare vaginala.

| AliGab a răspuns:

Exista teste de sarcina in farmacii. Este 12-15 lei unul. Unul este suficient sa iti dea raspunsul

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Ca să scapi de stres și de orice suspiciune te încurajez să consulți un medic ginecolog și să îi povestești tot ce ai scris mai sus, fără rușine, vei vedea că toate detaliile și monitorizările pe care le-ai făcut îl vor ajuta să îți ofere un răspuns cât mai precis legat de problema pe care tu o ai.