| EmaX a întrebat:

Pe 6 aprilie am întreținut un contact sexual protejat. Ciclul meu este neregulat. Mi-a venit pe 31 martie sau pe 1 aprilie asta nu mai stiu sigur si a durat până pe 5 aprilie. Pe 6 martie am avut contactul sexual neprotejat. Nu am simtit ca si-ar fi dat drumul in mine dar imi fac puține griji ca de o săptămână am ameteli, perioade de depresie si ma înțeapa putin burta.
Am auzit ca daca fac o sex cu o zi dupa terminarea ciclului nu rămâi gravidă pentru ca este perioada nefertila in care nu poti ramane. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie raspunsul vei intelege in ce conditii poate sa existe posibilitatea dar si probabiilitatea de a se forma sarcina in primele 7-8 zile ale ciclului menstrual. Daca sexul este protejat si NU ajunge sperma in vagin, in acel caz formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Insa daca actul sexual este neprotejat si este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii foarte rare deci NU complet excluse, in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini. Insa bineinteles numai daca sexul se termina cu ejacularea spermei in vagin, sexul fiind intretinut in a 4-a a 5-a zi de menstruatie sau in ziua urmatoare/de dupa terminarea sangerari. Dar aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte DEREGLAT sau foarte SCURT. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care a avut loc in zilele amintite, a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Astfel rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar din a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, pot sa supravietuiasca si sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

Cand partida s-a încheiat, el s-a dat jos de pe mine si a ejaculat afara pe jos. Am băgat degetul ca sa verific si era doar lichidul meu acolo. Chestia e că de atunci ma simt rau si simt un disconfort in zona burții. O fi din cauza ca ma îngrijorez prea mult?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EmaX):

In mod sigur ingrijorarea ta se produce pe fond prihico-mintal si din acest motiv apar acele senzatii de rau, de disconfort care sigur/mai degraba sunt imaginare fiindca este 100% imposibil ca dupa trecerea a doar 6-7 zile de la data la care a fost intretinut actul sexual sa se poata produce simptome reale de orice fel.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul de tip neregulat, ovulatia si perioada fertila nu se pot calcula niciodata, ca atare, poti ramane insarcinata chiar si dupa 5 zile de la ciclul menstrual.
Pentru persoanele cu ciclul neregulat, este indicat ca sexul sa-l faci INTOTDEAUNA cu prezervativ.
In orice caz, un test corect de sarcina se poate face numai DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| IoanWild a răspuns:

Ia un test de sarcina, si mergi la ginecolog. Neprotejat nimic nu este sigur.