| LASERY a întrebat:

Pe data de 14 martie ( a9a zi de ciclu a prietenei mele) am avut un joc sexual care a presupus frecarea organelor genitale intre ele ( eram dezbrăcați), fără să existe insa penetrare sau ejaculare. A existat doar acel lichid pre ejaculator. La 18 ore de la contact, prietena mea a luat pastila de a doua zi, deoarece ne-am speriat la vorbele unor persoane care ne-au spus că poate rămâne însărcinată în aceste circumstanțe.
Sunt conștient acum că poate ne-am grăbit cu acea pastila. În fine, nu a avut reacții adverse, insa următoarea menstruație i-a venit in ziua 24 a ciclului menstrual (15 zile după pastilă) și a durat normal, 6 zile.
Au trecut de la acel "joc" 31 de zile. Nu a avut niciun simptom care, nu știu, să ducă cu gândul la o sarcina sau ceva de genul. Se poate totuși să fie însărcinată?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate ramane insarcinata in aceste circumstante, dar riscul este extrem de mic si, in nici un caz nu permire luarea pastilei de a doua zi (efectele adverse prea grave, beneficiul aproape zero).
Nu v-ati grabit, prietena ta a avut o nebunie temporara, iar tu, daca nu ai descurajat-o sa faca asa ceva, esti extrem de nepasator cu soarta ei. Nu se face asa ceva, pastila de a doua zi nu se ia dupa ureche, numai la indicatia clara a medicului. Tu ai citit prospectul ala cu atentie macar de 3-4 ori?
In alta ordine de idei, faptul ca inca nu a a vut reactii adverse nu are nici o semnifiactie, trebuie evaluata repede de ginecolog (maine, ca altfel vin sarbatorile si va fi obligata sa stea tocmai pana marti nevazuta de medic).
Simptome de sarcina poate avea cam dupa 5 saptamani de la contactul sexual, dar au numai 40-45% din femei, asa ca nu este deloc un criteriu.
Sarcina era oricum foarte improbabila, iar faptul ca a a vut o sangerare lunga (banuiesc nevazuta de ginecolog, desi era obligatriu, dat fiind ca venit intr-un moment nepotrivit) exclude aproape sigur o sarcina. Este exact momentul cand trebuie sa faca ecografia de excludere cu certitudine a sarcinii, deci maine veti afla si cat de sanatoasa mai este si veti exclude cu siguranta si sarcina (chestia asta o poate face numai ginecologul, nu exista alta cale)

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate da! Dece nu aveti grija?! Pastila se ia Numai la recomandarea medicului!
Efectele secundare/adeverse survin in timp, nu imediat, o sa vedeti voi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca in organism s-a "instalat" o dereglare hormonala insemnata, care a fost si continua sa fie provocata in continuare de catre hormonii sintetici din pastila contraceptiva folosita inutil intr-un moment in care formarea unei sarcini a fost in proportie de peste 95% imposibila. Faptul ca NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter, o confirma menstruatia care a fost similara cu celelalte menstruatii anterioare. Fiindca de la data de 24 Martie, data la care a inceput ultima menstruatie, deci momentul de le care a inceput actualul ciclu menstrual au trecut doar 21 de zile, reiese ca in acest moment nu ar trebui sa existe absolut nici un motiv de ingrilorare fiindca teoretic ar mai fi in jur de 7-8 zile pana la urmatoarea menstruatie. Bineinteles daca nu au fost intretinute contacte sexuale neprotejate in actualul ciclu menstrual. Multa sanatate!