| Mahna a întrebat:

Tot eu, cu aceeași întrebare..As dori mai multe răspunsuri va rog.
In ziua a9a a ciclului menstrual al prietenei mele( un ciclu obișnuit de al ei durează 30 de zile) am avut un joc sexual care nu a implicat penetrare vaginală și nici ejaculare. Ne am speriat foarte tare sa nu cumva să se întâmple vreo sarcina, desi șansele sunt aproape nule. Ne am speriat și ne-am grăbit iar ea a luat pastila de a doua zi la 18 ore după acest joc.

Nu a avut niciun efect advers după administrarea pastilei, dar astăzi, la 15 zile după pastila, respectiv ziua 24 a ciclului ei menstrual, a prezentat o scurgere vaginala de culoare maronie destul de abundenta care seamănă cu o menstruație.

As vrea sa știu dacă :

Aceasta sângerare e o menstruație venită mai devreme datorita pastilei?

E acea sângerare care apare ca efect advers? Personal nu cred deoarece au trecut prea multe zile de atunci.

Exista vreo șansă să rămâna însărcinată?

Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea scurta si nesemnificativa care reprezinta de fapt o reactiei de aparare a organismului se poate manifesta/produce in intervalul de timp de 4-7 zile de dupa ziua de administrare a pastilei contraceptive. Sangerarea care a inceput in acest moment poate sa reprezinte inceperea adevaratei menstruatii chiar daca s-a pornit cu 6 zile mai devreme fiindca activitatea hormonala este si va fi grav perturbata/dereglata in urmatoarea perioada. Asa cum am explicat deja, formarea unei sarcini in conditiile prezentate de voi ar fi fost IMPOSIBILA, pastila a fost folosita absolut INUTIL Insa ati reusit sa dereglati un ciclu menstrual stabil (probabil ca nu definitiv), prin ceea ce ati facut din nestiinta si lipsa minimelor informatii privind mecanismul de procreere. In speranta ca aceasta "experienta" nefericita va reprezenta o invatatura de minte, sa aveti multa sanatate pe viitor.

| Mahna explică (pentru corbulalbrosu):

Știu ce greșeală am făcut prin faptul că ne-am grăbit. Sincer, nu as fi luat în calcul acea pastila deoarece părerea mea era că posibilitatea de a se forma o sarcina in aceste condiții este aproape 0. Dar, căutând pe internet, am găsit destul de multe articole, forumuri in care scria faptul că orice contact dintre penis și vulva poate duce la sarcină deoarece exista acel lichid pre ejaculator care ar conține spermatozoizi. Am găsit surse care confirma sau infirma asta. De frică, am recurs la acea pastila blestemată.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici macar nu era in perioada fertila, deci imposibil sa fii ramas insarcinata, chiar daca aveati sex cu penetrare.
Pacat ca v-ati grabit sa bagati bomba hormonala in corp, reactiile adeverse se vor vedea pe parcursul urmatoarelor luni.
Si da, sangerarea asta poate fii de la dereglarea hormonala care incepe sa roascoleasca organismul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si nici ejaculare in vagin, sansele de a fi gravida sunt minime.

| LoredanaS19 a răspuns:

Părerea mea este ca nu are cum. Daca este asa cum spui tu chiar nu aveţi nici un motiv de ingrijorare chiar daca i-a apărut acea sangerare. Aia apare ca fapt al dereglarii menstruale, si iti spun din proprie experienta. Ea fiindca a luat acea pastila, ciclul i s-a dereglat dar nu aveţi motive de îngrijorare. Ca sa va asigurati, puteti încerca cu un test de sarcina sau un control ginecologic. Nu trebuie sa va faceţi griji pentru ca asta va face rau vouă. Părerea mea este ca pe viitor, prietena ta sa ia anticonceptionale si atunci va puteti bucura la maxim de timpul petrecut impreuna. Multa baftahappy