| sandulescu98 a întrebat:

Pe data de 9 am facut dragoste cu prietena mea si s-a rupt varful prezervativului in ea, dar nu mi-am dat drumul. Astazi pe 11 am facut iar si s-a lipit varful rupt de asta de acum. Se poate sa ramana insarcinata? Metode, ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR daca intretine contacte sexuale neprotejate si acestea se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite in mod obligatoriu minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina, care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL FEMEII (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrate. Daca sexul a avut loc in afara perioadei fertile probabilitatea de a ramane insarcinata este minima, nesemnificativa chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat. Din numarul total al celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge SPERMA in vagin (si nu acel inovensiv lichid preejeculator), teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. Fiindca v-ati inceput viata sexuala trebuie sa stiti/sa aflati ca exista si alte metode de protectie in afara de prezervativ cum ar fi : ovule si creme spermigene, pastile anticonceptionale, inelul intravaginal NuvaRing, etc. Multa sanatate!

| sandulescu98 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul i-a venit pe 28 ce parere ai se poate sa ramana?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sandulescu98):

Daca MENSTRUATIA a inceput in data de 28 octombrie, inseamna ca sexul cu probleme intretinut in data de 9 noiembrie s-a produs in a 12 zi a ciclului menstrual deci in perioada fertila in cazul unui ciclu cu lungimea de 27-29 de zile. In aceasta situatie numai daca ai reusit sa-ti scoti la timp penisul din vagin inainte de a se porni ejacularea si astfel nu a ajuns nici un strop de sperma in vagin probabilitatea de sarcina se poate elimina aproape in totalitate.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila este posibil sa ramana gravida.