| Ana582 a întrebat:

Pe scurt (am scris adineauri intrebarea si toata povestea, dar s-a șters)
Eu am 13
El e mai mare decat mine cu 11 ani (no hate please, nu vreau ceva acum cu el, sunt prea mica)
Si gen il plac super mult, atat de mult incat vreau ceva de viitor cu el, dar mi-e teama sa nu il pierd
Si el imi da semne ca ma place... Dar nu stiu sigur Ne ținem de mână, ne ținem în brațe, ne bagam in seama, cautam sa stam unul in preajma celuilalt... Si na (Azi m-a chemat afara doar cu el conștient că fratele meu nu o sa vrea sa vina) si na, iar acum sa nu aud ca avea intenții necurate, il cunosc de la 5 ani, iar pana acum cateva luni​ imi era ca un frate
Si cred ca ne placem reciproc
Deci vreau doar sa vă axați pe raspuns, nu vreau lectii de viata sau hate, va rog
CUM SA IL FAC SA MA ASTEPTE PANA MAI CRESC SI SA ISI DOREASCĂ CEVA DE VIITOR?
Dau fundiță :*

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu-l face să aștepte prea mult dacă nu ești sigură că asta vrei. Gândește-te bine că ai 13 ani, ești încă copil și sunt mai multe chestii care trebuie luate în evidență. De exemplu cum te-ai simți să afli că el se culcă cu alte fete, pentru că tu încă ești prea mică, deși să zicem că te așteaptă până la 15-16. Dar dacă e un băiat de treabă într-adevăr, cred că ar pune iubirea mai presus de plăcere, ceea ce e cam greu.

11 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ce ti se pare tie ca simti acum, este o copilarie. O au toate fetele de varsta ta. O sa-ti treaca. Poate el e doar prietenos cu tine, trebuie sa fii constienta ca o relatie intre voi doi nu prea este posibila. Exista cazuri FOARTE RARE, intra-devar, dar n-ai de ce sa te chinui de la varsta asta.
Sa-l faci pe el sa te astepte si sa-si doreasca un viitor cu tine, e imposibil. N-ai ce sa faci. Cel mai bine te gandesti serios ca n-are sens si renunti.

| Ana582 explică (pentru Ririru):

Da, probabil că ai dreptate.

| mihai69 a răspuns:

Poate părea cam neortodox răspunsul meu, dar dacă nu îl interesezi și cu ceva manevre erotice (măcar un peting), sunt relativ puține șanse să te aștepte măcar trei ani, nu cinci cât ar fi de fapt normal.
Asta nu înseamnă că nu ar putea fi ceva între voi. Dar nu neapărat pe termen lung - așadar, nu spera la mai mult. Cel puțin, dacă nu se împlinește visul tău, nu vei suferi prea mult.

| Ana582 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc pentru sfat!

| SG1995 a răspuns:

N-ai cum, el are 24, practic la varsta asta sunt doua feluri de tipi: Cei care vor relatii serioase si sa isi faca o familie cat mai repede.
Si cei care vor doar relatii pasagere si distractie. Pe scurt stiu ca il placi, etc., dar nu cred ca vrea mai mult de o partida-doua de sex de la tine. Poate daca diferenta era mai mica era ceva, de exemplu cunosc un caz in care el avea 17 si ea 13, au trecut ani de atunci si sunt impreuna, ideea e ca cazuri de genul sunt 1 la 1.000.000, dar aici nu e cazul...iti va fi greu, dar cel mai bine e sa-i spui sayonara.

| ASMA14 a răspuns:

Daca ai inteles tu gresit gesturiile lui? Daca te ia in brate si te tine de mana nu inseamna ca te si place neaparat.Eu mai fac cu varul meu asta, dar nu inseamna ca suntem impreuna sau ca ne placem.Pur si simplu ne intelegem prea bine si imi e ca un frate.

| Ana582 explică (pentru ASMA14):

Da, se poate și asta... I don't know, probabil îmi va trece mie, mulțumesc pentru sfat

| Emmaem1 a răspuns:

Nu prea ai cum să te axezi numai pe ce ai cerut tu, pentru că în zilele de azi mulți de vârsta lui vor doar să profite, cel puțin asta reiese mereu din relațiile dintre fete de 14, 15 și băieți de 20 și ceva. Dacă tot ți-a fost ca un frate, de ce nu îi vorbești, să vezi dacă are întenții, dacă poate să se sacrifice așteptându-te până crești, asta ar fi singura soluție, comunicarea. Sau să aştepți tu să mai creşti şi apoi să-l cauți să ieşiți, dacă e să fiți împreună vă ve-ți întâlni cumva. Altceva ce ți-aş putea spune este să ai grijă, ptc oamenii se schimbă.

| Ana582 explică (pentru Emmaem1):

Mulțumesc pentru sfat! Cu toate că nu cred că aș putea vorbi cu el in sensul asta, m-ar crede obsedata(zic si eu).
Si nu sunt sigura, adica acum cateva zile vorbeam de cineva care avea 23 de ani si era intr-o relatie cu cineva de 14 ani si a zis ca diferența nu ar fi extrem de mare, dar acum se simte si a zis " cand el va avea 35, iar ea 26, probabil nu se va mai simti diferența și chestia asta m-a pus pe gânduri, dar poate ca el nu isi da seama de gandurile mele.

| DarkGirl03 a răspuns:

Practic, el in curand o sa-si doreasca o familie. Ceea ce tu nu-i poti oferi. Si nu cred ca o sa te astepte. Are 24 de ani, nu o sa lase viata sa treaca pe langa el. Poate ca l-ai inteles tu gresit. Ceva de viitor? Doar n-o sa te casatoresti la 16 ani. Lasa-l sa-si vada de viata lui, nu crezi ca-i cam egoist sa-l pui sa te astepte? Mai bine iti vezi de viata si iti gasesti si tu pe cineva de varsta ta. Asa e mai bine. Nu cred ca o sa-ti convina ca la 18 ani sa faci curat, mancare si sa ai grija de copii vostri. Tu o sa vrei sa te distrezi, sa iesi, sa-ti continui studiile. El o sa vrea o familie si o femeiel matura alaturi, nu un copil. Nu o spun in nume de rau, dar doar reflecteaza putin la asta.

| Ana582 explică (pentru DarkGirl03):

Da, aici ai dreptate, poate o sa il caut mai tarziu cand voi avea 25 de ani, cine stie