| anonim_4396 a întrebat:

[Pentru cine a experimentat] Daca voi merge la in control ginecolog impreuna cu mama, controlul fiind facut de o doctorita, o pot ruga sa ii spuna mamei ca inca sunt virgina(chiar daca numai sunt)? Vreau raspunsuri serioase din partea celor care cunosc asemenea situatiihappy multumesc:*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti minora, medicul este obligat sa ii spuna mamei tale care este starea ta de sanatate. Mai ales tinand cont de riscurile care le are pentru sanatatea ta inceperea vietii sexuale inainte de varsta de 18 ani.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Tu crezi ca doctorita nu are creier si o va minti pe mama ta? Ce reputatie isi va face daca ajuta toate pustoaicele sa minta?
Spune-i adevarul mamei tale si gata!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Din pacate nu poti. Daca ai fii virgina medicul nu poate vedea nimic inauntru.Nu stiu din ce motiv mergi la ginecolog, dar pe nici un medic nu-l lasa etica profesionala sa spuna asa o minciuna unui parinte, mai ales ca daca ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa stii o multime de lucruri despre contraceptie, protectie si boli cu transmitere sexuala, care privesc si familia ta.

| andreea_1536 a răspuns:

Pai de obicei mama intra cu tine, asta nu e tocmai placut si nu ai cum sa misti nici un deget.decat poate sa te duci inainte cu o zi la doctora si sa ii prezinti situatia ta si daca te poate ajuta sa nu ii zica mamei tale.

| lalala0001 a răspuns:

Orice medic este nevoit sa faca un juramant inainte de a profesa.acela are si legatura cu obligatia de a a pastra confidentialitatea pacientilor sai.
In mod normal dupa implinirea varstei de 16 ani niciun medic nu poate dezvalui unei alte persoane nicio informatie despre consultul propriu-zis.insa asta se intampla teoretic.
Practic.doctorita este probabil la randul ei mama.si atunci putem clasifica medicii in doua categorii:medici care au o conduita subiectiva si medici care au o conduita obiectiva.

Sfatul meu este sa eviti sa mergi cu mama ta la control mai ales daca esti minora si nu vrei ca ea sa afle ca nu mai esti virgina.Stai de vorba cu ea si explica'i ca tu consideri ca esti suficient de matura incat sa te poti duce singura la un astfel de consult.

Multa bafta!
:*

| cccp_4613 a răspuns:

Ami pare rau un singur lucru doctorul nu are voie sa spuna asa ceva daca esti sau nu pentru ca ai pune viata in percol acestei fete de frica parintilor face ce nu trebuie ...stiu din surse sigure asta...

| Andre95 a răspuns:

Depinde de ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii poti cere mamei tale sa ramana pe hol in timp ce -ti face controlul. Exista relatia de confidentialitate intre medic-pacient... asa ca poti ruga medicul sa nu-i spuna. Desi s-ar putea sa o faca daca esti minora.