| sufletsel a întrebat:

am si eu o intrebare, am o prietena careia i-a intarziat menstruatia 2 luni si a facut cateva teste de sarcina si toate au iesit negative ar vrea sa mearga la un control impreuna cu mama ei si doreste sa stie daca la control o sa i spuna mamei ca ea nu mai este virgina? Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mergi cu mama, atunci dânsa POATE intra cu tine la consultaţie şi poate întreba medicul dacă eşti virgină, iar medicul este obligat să-i spună.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca mama ta doreste aceasta informatie, atunci medicul ii va spune. Medicul este oricum obligat sa scrie in raportul medical starea fetei.

| MotanAndrei a răspuns:

Trebuie sa o duca la ginecolog, ca ginecologu ii spune de ce ii intarzie menstruatia. Si cu siguranta doctoru, o sa o informeze pe mama ei ca nu mai e virgina. Si semnele de intarziere, daca a avut un act sexual si parteneru s-a ejaculat in ea si spermatozoizii s-a interceptat cu ovulele ramane insarcinata. Sau daca s-a protejat si a facut sex in perioada cu menstruatia, ramane insarcinata. Unele teste de sarcina nu sunt bune. Un ginecolog poate da un rezultat final.