| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru voi fetelor, vreau sa merg la ginecolog dar fara insotirea mamei, am 15 ani, sunt virgina, dar nu as dori ca sa mearga si mama cu mine la ginecolog, vreau sa ma duc la un control dar mai doresc ca mama nici sa nu stie ca am fost la acest control, in ultima vreme pur si simplu am dureri la ovare, ciclu nu e regulat delocul. Am dorit sa va intreb pe voi, pot eu sa merg la medic fara mama? si ce documente trebuie pentru ca sa pot merge, si ce sfaturi mi'ai puteaa da voi pentru prima vizita la ginecolog? totusi ca prima vizita, am niste emotiii si jena pff... Fundita pentru cele mai clare raspunsuri *

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Pentru a "scăpa" de jena respectivă, poţi alege o doamnă doctor ( femeie ).

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, la varsta ta, nu poti face consultatie ginecologica fara un parinte. Oricum, fiind virgina, nu poti fi consultata ca o femeie, deci cel mai recomandat este sa faci o ecografie pelvina.

| Azµre a răspuns:

Spune-i mamei tale și te duci la ginecolog cu ea ce e de ascuns? Mare lucru!

| Floarteablbastra a răspuns (pentru Azµre):

Nu prea vreau cu mamica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti minora, nici un medic nu accepta legal un asemenea control fara a fi insotita de parinte.De ce te ascunzi de parintii tai? Daca ai probleme, ei sunt primii care te pot ajuta.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Internetul și mass media le sterg mințile. Mama, tata de aceea sunt acolo să îi sprijine...

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Ai sa fim seriosi.Cati parinti crezi ca isi urmaresc copii ce fac pe net?

| Floarteablbastra a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte putini, cred eu

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

0,01%...si aia de obicei nu au motive/au copii cuminti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Fiind virgină nu poţi merge fără un părinte.
Trebuie s-o iei pe mama ta de mână şi să mergeţi împreună.
Te pup!

| roxanasanziana a răspuns:

Buna.nu cred ca ar accepta nici un doctor sa te vada, dar daca ti-ai lua o prietena sau pe cineva poti sa spui ca ai venit cu o verisoara ceva ca sa te primeasca... odata ce ai zis ca esti virgina nu ar trebui sa te sperie nici daca te duci cu mamica ta.astea sunt niste probleme normale si nu are de ce sa iti fie frica, oricum bafta