assiris
| assiris a întrebat:

Pentru fetele ca "ALEXA de 12 ani" si altele de varsta ei.
Va dau un sfat. Nu va luati dupa ce spune media, dupa sfaturile celor mari, dupa ceea ce credeti voi ca e bine. Nu faceti sex pina nu aveti suficient discernamint, pina nu percepeti ce se poate intimpla daca incepeti viata sexuala de la o varsta frageda. De la majorat, de la 20, 22, 24 de abi aveti tot timpul sa va saturati de sex, doar ca atunci veti fi suficient de mature sa stiti ce faceti, sa stiti sa va paziti. E plina lumea de bolnavi de SIDA si alte boli cu transmitere sexuala, e plina lumea de copii handicapati, de copii fara parinti, de copii chinuiti. De ce va expuneti trupul si sufletul la chinuri pe care nu le meritati. Merita sa mergi la un chiuretaj doar pentru placerea unui baiat pe care il placeti de a se simti bine? Trauma unui chiuretaj va afecteaza si sufletul si trupul, posibilitatea de a nu mai avea copii, posibilitatea de a contracta un cancer sau alte boli? Pentru citeva minute de placere...
Ati vazut pe net cite siameze s-au nascut care nu prea au sorti de o viata normala, nici de separatie, rod al unor experiente sexuale ale unor copii de 16 ani?
Chiar daca nu credeti in Dumnezeu, sa stiti ca natura nu poate fi pervertita la infinit si uneori "ne trage de urechi" poate vom capata intelepciune.
Este problema voastra dar un esec lasa traume in sufletele multor oameni fie ei parinti, bunici, prieteni, copii care au singura vina ca parintii lor nu au avut suficient discernamint. Ginditi-va de 10 ori inainte de a face o prostie odata. Iar persoanele care nu-si dau seama de gravitatea unor situatii, nu dati sfaturi de genul: faceti sex ca nu vi se poate intimpla nimic rau.

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Un gest nobil si sfaturile sunt total adevarate si foarte bune.Chiar nu inteleg cum a ar putea o fata de 12 ani sa-si inceapa viata sexuala...este contra-naturii, mult prea devreme. Te felicit pentru.initiativa!

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt de acord cu cele postate. Prea multe fetite isi rateaza copilaria facand lucruri pentru care nu pot avea inca intelegere. Nu este o. k. sa le dam sfaturi sa faca sex... Totusi e o drama. Acesti copiii vorbesc doar cu noi. Nu stiu in ce relatii sunt cu parintii lor, daca au alti prieteni la care sa apeleze. Mi-e teama ca vor face greseala de a ceda curiozitatii lor, de a vedea cum e... si atunci ce se fac. Pot ramane traumatizate, pot avea copii, se pot imbolnavi de boli grave. Cred ca de vina este tot societatea, televiziunea, parintii pentru ca copiii au uitat sa fie copii. La varsta de 12 ani eu aveam probleme mari de sanatate, dar cu toate astea imi amintesc ca eram "indragostita" de un actor... si ma jucam cu papusile. S-au schimbat timpurile si nu tot ce s-a schimbat este spre binele societatii.

carla
| carla a răspuns:

Assiris.cred ca problemele cu fetele de 12 ani sunt total izolate. Sper din tot suflet ca ele intreaba din pura curiozitate pentru ca nimeni nu le da o educatie sexuala. NU pot sa-mi inchipui ca toti parintii isi neglijeaza copiii. Este foarte prost ca in scoli nu li se face o educatie sexuala adecvata si ei invata de le Tv tot felul de prapastii. Ii sfatuiesc pe cei de aceeasi varsta care au probleme sa discute cu parintii, cu consilieri la scoala (daca exista) sau in ultima instanta cu noi, aici sunt oameni de buna credinta, care sigur ii vor indruma cat mai bine. Orice om in situatii dificile, indiferent de varsta are nevoie de un sprijin. chiar daca acesta este un simplu sfat.

| mihalitza a răspuns:

Bravo, Assiris!

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

Nu e ceva rau sa ai prieten la 12 ani, dar de preferat ar fi sa ai minim 16 ani(chiar daca nu e vorba de o relatie sexuala)

| geanina1407 a răspuns:

Intrebare: E normal ca la 12 ani sa ai un prieten?